Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tayyip ABD vatandaşı mı

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Kahraman Bülent Ecevit, kısa bir süreliğine olsa bile, Türkiye'miz içindeki Amerikan örgütlenmesini belirli bir ölçüde engellemiştir.

Tayyip ABD vatandaşı mı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Kas 2010, 17:32

Tayyip ABD vatandaşı mı

10 Mayıs 2000 tarihli, Elazığ'da yayınlanan ve Erbakan'a ya­kınlığı ile bilinen El-Aziz Gazetesi'nden Vahit Şekerci:

"Gül Ameri­kan vatandaşı olduğunu neden gizliyor" başlığı altında Abdullah Gül'ün de, Tayyip Erdoğan'ın da ABD vatandaşı olduğunu yazıyor­du: "1997'nin başlarında, önce Tayyip Erdoğan Amerikan rüyasını gerçekleştirdi ve ABD vatandaşlığına geçti. Erdoğan'ı daha sonra Abdullah Gül izledi ve böylece Gül için ABD serüveni başlamış ol­du..."

08.07.2005 tarihinde Başbakanlık basın merkezinin verdiği bil­gilerden öğrendiğimize göre, Erdoğan ABD'de yaşayan Türklerin ABD vatandaşlığına geçmelerini istiyordu, konuyla ilgili haber şu şekildeydi:

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD'de yaşayan Türklerin ABD vatandaşlığını almalarını ve Amerikan siyasi hayatına daha çok katılmalarını isteyerek, "Bu doğrultudaki gelişmeler burada ya­ şayan vatandaşlarımızın haklarının korunmasına yardımcı olacak, ayrıca iki ülke ilişkilerine de katkıda bulunacaktır" dedi" ABD'deki temasları çerçevesinde, San Francisco'da faaliyet gösteren Türk-Amerikan İş İlişkileri Derneği (TABC) tarafından Fairmont Oteli'nde onuruna verilen yemeğe katılan Erdoğan, California çevresinde yaşayan Türk işadamlarına yönelik bir konuşma yaptı.

"ABD'yi daha önce ziyaret ettiğimde Batı yakasına gelerek sizlerle bir araya gelme imkanını bulamamıştım. Bu defa Sun Valley'deki toplantı bizler için bir fırsat oldu. Böylece bu akşam sizlerle bir arada bulunuyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sizlerin ABD'de özellikle Türkiye'ye hasım lobilerin en aktif olduğu bölgede yaşamanın güçlükleriyle karşı karşıya olduğunuzu biliyorum. Bu lobilerin çocukların müfredatlarından parlamentolar­ da karar çıkarmaya kadar geniş bir yelpazede çalıştıklarını da bili­yor ve gelişmeleri yakından takip etmek suretiyle gerekli karşı ön­lemleri almaya da çalışıyoruz. Türkiye karşıtı lobilerin ülkemiz aleyhindeki faaliyetlerinin en­gellenmesi ve dengelenmesi için örgütlü olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz şarttır. ABD, bünyesinde barındırdığı topluluklara, bütünlük içerisinde hareket ettikleri takdirde, aslında geniş imkanlar sunmaktadır. Şüphesiz bütünlük içerisinde hareket, birlik ve beraberlik içerisinde örgütlenmekten ve yerel koşullara uyum sağlamaktan geçmektedir. Ancak bunu yaparken ortak de­ğerlerimizin, kültürümüzün güzel dilimiz Türkçe'mizin ihmal edilme­mesi gerektiğinin önemini vurgulamak istiyorum. Bu ortak paydala­rı unutan toplumların birlik ve beraberliklerini korumakta zorlandık­ları bir gerçektir." ABD'deki Türk toplumunun bu hususun bilinci içerisinde hare­ ket ettiğini memnuniyetle gördüğünü ifade eden Erdoğan, "ABD vatandaşlığını almanızı ve Amerikan siyasi hayatına daha çok katıl­manızı bu düşüncelerle de destekliyoruz. Bu doğrultudaki gelişme­ler burada yaşayan vatandaşlarımızın haklarının korunmasına yar­dımcı olacak, ayrıca iki ülke ilişkilerine de katkıda bulunacaktır" de­di.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konuda, maalesef, bugüne kadar birçok ülkede hala bizim vatandaşlarımız bulundukları ülkelerdeki siyasi hareketlerin içerisin­ de gereken ağırlığı koyamamışlardır. Bu konuda ilk sırada Almanya geliyor. Zira, 3 milyona yakın insanımız, 700 bin Türk asıllı vatan­daş var, buna rağmen orada hala bir siyasi güç haline gelememişiz. Tabii ABD'de henüz o noktada değiliz. Burada da eğer işe bütün hassasiyetler ele alınarak devam edilirse, öyle inanıyorum ki, kısa süre içerisinde bu farklı gelişmelerin, oluşturulacak farklı lobilerle meydana geldiğini görmek mümkün olacaktır..." "Türkiye ile ABD geleceğe ortak değerler çerçevesinde bakan iki ülkedir"

Konuşmasında Türk-ABD ilişkilerini de değerlendiren Başba­kan Erdoğan, "Türk-Amerikan ortaklığı yarım asrı aşan bir süredir gelişmektedir, Türkiye ve ABD geleceğe ortak değerler çerçevesin­ de bakan iki ülkedir. ABD ile olan ilişkilerimiz herhangi bir başka ülke ile olan ilişkilerimizden farklıdır. ABD, bölge ve dünya sorunla­rıyla mücadelede de başlıca ortağımızdır. ABD ile mevcut sağlam ve güçlü ilişkilerimizi her zaman daha ileri götürmek arzu ve irade­ sine sahibiz" dedi

Kaynakça
Kitap: Musanın Çocukları
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1999-2002: Cumhuriyetimizin 4. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir