Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hunlar'ın Alanlar'la Savaşları

Burada Batı Hun İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Hunlar'ın Alanlar'la Savaşları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 19:31

Hunlar'ın Alanlar'la Savaşları

İkisi de muhacir pozisyonundaydı, ama biri daha önce göçmüş, bulunduğu yerlerin her şeyine alışmış, toprağı vatanı saymıştı. Bu iki güçlü kavmin "savaştığına, etnosların veya sosyal sistemlerin hayatından daha hızlı değişime uğrayan ve sürekli değişen tabiat tarafından da şehadet edilmektedir. Ne yazık ki tarihi kaynakların verdikleri bilgiler bu konuda bölük pörçüktür. Hun-Alan çarpışmaları eski tarihi malumatlara göre 350 ama kılı kırk yaran kaynakların bildirdiklerine göre 360 yılında başlayıp, 370'de Hunlar'ın zaferiyle noktalanmıştır."

Alanlar, içinden çık tıklan Sarmatlarla aynı savaş teknik ve taktiğine sahiptiler. Yani zamanın en ileri askeri malzemeleriyle meydana çıkıyorlardı. Şu anlatılanlar korkunç degil mi?: "Pul veya yelme zırha bürünmüş süvari, elinde bir ucu zincirle atın boynuna bağlanmış olan ve hayvanın yönüne göre var gücüyle darbe vurmaya imkan sağlayan uzun mızrak. Bu süvariler, kumandanının emri üzerine öyle hızlı bir saldırıya geçiyorlardı ki, eski usulde zayıf yaylarla silahlanmış piyadeleri parça parça ediyorlardı."
"Alanlar her ne kadar süvari iseler de, at üzerinde ok kullanma kabiliyetleri yoktu."

Hunlar için söylenecek söz:

"Güzele tarife ne hacet" Savaşı, bir güzel sanatı icra eder gibi yapıyorlardı. Alanların kendilerine has maharetleri, sayıca üstünlükleri kolay lokma olmalarım önlemiştir. Hunlar at üzerinde döne döne ok atabiliyorlar. İstedikleri anda gözden kaybolabilirlerdi; çünkü atın karnına yapışırlar, üstünde, görünmez adam oluverirdiler. Bazen da, kaçıyormuş, gibi yapıp, aniden geri döner, bir darbe vurup yine kaçma numarası yaparlar. Düşmanlarını yorgunluktan bitap düşürdükten sonra hesabı kapatırlar. Onları iyi tanımayanlar çabuk tuzağa düşer, tarayanlarda, yorgunluktan zihni melekelerini kaybeder ve yenilir. "Jordanes, Alanlarla savaşan Gunlar'ın ardı arkası kesilmeyen saldırılarla onları yorduktan sonra yendiklerini kaydetmektedir."

Hunlar Asya'daki şöhretlerini Avrupa'ya da taşımışlardı. Aslı Türk olup değişik isimler altında yaşayanlardan Bolgar ve Sabir kabileleri "Hurra" önekini taşıyorlardı. "O dönemde kendisini Hunlar'dan saymak (IV. Yüzyılda) bir gurur vesilesi idi."

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Batı Hun İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir