Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hunlar Avrupa'da

Burada Batı Hun İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Hunlar Avrupa'da

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 19:24

Hunlar Avrupa'da

Türkler'in Asya'da verdikleri yaşama mücadelesi sık sık parçalanmalarla devam ediyordu. Düşmanları çoktu, fakat olmasa ne gam! Kendi kendilerine de aynı kötülüğü yapabiliyorlardı. Şimdi bahsetmeye çalışacağımız Avrupa Hunları buranın malı değil, aslen Asyalı idiler. Savaşlar, bölünmeler, bannamamalar insanları en yakınlarından bile ayırıyordu, vatandan ayrılmak ise o kadarda elim bir hadise değildi. Evlerini öküzlerin çektiği arabalarda taşıyan, sürülerini otu bol olan her yerde doyurabilen Hunlar için, yaşama imkanı veren toprak parçası vatan da olabilirdi.

Zaman oldu kavimlere hükmettiler, zaman geldi hükmettiklerinin hükmü altında ezildiler. Bazı tarihçilerin Türk oldukları hususunda ısrar ettikleri Siyenpiler, Hunlardan çok dayak yemişlerdi. Batıya sürüklenen Hun grubunun peşindekiler de Siyenpilerdi. Milattan sonra 158'de, yerlerinden yurtlarından kopmuş suyun akımına doğru yuvarlanıyorlar.

Bu gidiş, bilinen bir yere gönüllü seyahat değildi. Sayılan, göçten önce 600 bini geçmemişti. Siyenpilerle yapılan son vuruşmada bir hayli ölü vermişler, bir kısmı zaten Asya'da kalmış, yola düşenlerde Siyenpi avcılarına yakalanmamak için can havliyle kaçan av gibiydiler. Kadınları, çocukları ve yaşlıları yanlarına almadan, tahminen 20-30 bin kişilik bir kafile yola çıkmıştı. "Siyenpiler Hunları takip ederek, buldukları yerde öldürüyorlardı."

Hunlar "100 günlük yolculuk süresinde 2600 km. kat ettiler. Aşağı yukarı günde 26 km. mecburi zikzakları da hesaba katarsak bu rakam iki misline çıkar. Öküzleri tarafından çekilen kağnılarla bu süre içinde böyle bir göç gerçekleşemez. Ayrıca artçı savaşlar yapmak gerekiyordu ve muhtemelen kurtulan savaşçıların aileleri bu savaşlarda öldürülmüştü."

Avrupa istikametine yol alan Huni arla ilgili film 158 senesine kadar biraz bulanık seyredilmekte, daha sonra ise kopmaktadır. Aşağı yukarı 200 sene Ashab-ı Kehf uykusuna yatmışlar, tarihten kopmuş gibiler. İşte burada, tarihin boşluğunu doldurmaya aday, efsanedir. O, bilinmeyenleri bilinir yapmaktan hoşlandığı için devreye giriyor.

Tarihçi diyor ki:

Hunlar "155-158 yılları civarında merkezi Asya'dan Volga sahillerine göç ederek Alanlarla komşu oldular." Ve tabii buralarda "Alanlarla çarpışmışlardır."

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Batı Hun İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir