Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bilgi Hazinesi Bir Dergi: SDD

1996'da Amerika'ya hizmet eden iki parti, DYP ve Refah Partisi, koalisyon hükümetini kurdular. 28 Şubat 1997 Milli Güvenlik Kurulu sonrasında verilen Muhtıra ile bu Amerikancı hükümetin iktidar dönemi sonlandırıldı.
Sonraki yıllarda, bu kararın Cumhuriyetimizin yararına mı yoksa zararına mı olduğu tespit edilememiştir, çünkü bu olay sonrasındaki yıllarda Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül gibi Amerikan ajanları'nın önleri açılmış oldu.
-Erbakan Milli'ydi, konuşmalarında korkmadan ABD emperyalizmi ve siyonistler hakkında önemli tespitler yapabilmekteydi. Günümüzde AKP'nin başında Erbakan olsaydı, belkide yapılan bu şerefsiz hainliklerin büyük bölümüne izin vermeyip engelleyebilirdi. ABD stratejik olarak herzaman, kendisinin kurduğu örgütlerin elemanlarına bile güvenmeyen bir politika izlemektedir. Hele hele o örgutlerin başındaki kişi Türk Soylu ise, ona hiç ve hiç güvenmeyecektir. İşte bu yüzden, Milli Görüş örgütünü yöneten hiçbir zaman Necmettin Erbakan olmamıştır. Erbakan, gelecekte örgütü temizleyip, Milli Görüş’ün gerçek(yani ABD’nin kontrol ettiği değil, Milliyetçi olan Erbakan’ın kontrol ettiği bir Milli Görüş) lideri olabilme hayalleriyle yaşamış olabilir.
Ama maalesef Erbakan’ın içinde bulunduğu örgütün genel başkanı olmasına rağmen, örgüt daima CIA’nın görevlendirilmiş olduğu elemanlar tarafından yönetilmekteydi ve bu sistem aynı şekilde günümüz AKP’siyle birlikte devam etmektedir. Erbakan gibi zeki bir insanın bu gerçeklerin farkinda olmaması mümkün değildir.

Bilgi Hazinesi Bir Dergi: SDD

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 17:55

BİLGİ HAZİNESİ BİR DERGİ: SDD

1995 genel seçimlerinin galibi kim?

Bu soruya, seçim sonuçlarına göre partiler arasında en çok oyu Refah Partisi'nin aldığını anımsayarak, "Refah" diye yanıt verdiniz mi, SDD'ye göre, doğruyu bilmiş olmuyorsunuz.

Bakın, SDD'nin Mart 1996'da yayımlanan birinci sayısındaki tablo ne söylüyor:

Protesto oyları6.028.988
Refah6.012.450
ANAP5.564.141
DYP5.396.009
DSP4.118.025
CHP3.011.076
MHP2.341.343
HADEP1.171.623
Diğer552.326


Tabloya göre 1995 seçimlerinin galibi, "prostesto oyları".
Bu rakamların içinde yer aldığı makalenin yazarları, Aydm Köymen, Necat Erder ve Ahmet Kardam oy kullanmayanlarla geçersiz oy kullananların toplamını "protesto oylan" adı altında toplayarak, seçim sonuçlarını, bu grubu da dikkate alarak çözümlemişler.
Politika ile ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken bir yazı çıkmış ortaya.

Sadece "prostesto oyları" açısından olaya bakarsak, 1994 seçimlerinde 3.752.519 olan bu oyların bir yıl içinde neredeyse ikiye katlanmış olması, pek çok yeni açılımlar getiriyor makaleye.

SDD'nin tam adı: Sosyal Demokrat Değişim

İki aylık olarak, Mart'tan beri yayımlanıyor.
Bir araya gelen 50'yi aşkın bilim insanı, araştırmacı ve yazar tarafından kurulmuş.
Kurucular arasında, TÜSES başkanı Prof. Taner Berksoy, sendikacı Önder Aker, SHP'nin Ankara Belediye Başkan adayı Korel Göymen, Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Burhan Şenatalar, Prof. Sencer Ayata, Prof. Binnaz Toprak, Prof. Ayşe Buğra gibi pek çok değerli araştırmacı bulunuyor. (Aslında keşke yerim olsaydı da kurucuların tam listesini yayımlayabdsey-dim.)
Derginin yazı işleri yönetmenliğini değerli yayıncı Uğur Büke yapıyor.

Büke, hem değerli bir insan hem de işten kaçmayan bir aydındır. DYP-SHP koalisyonu sırasında büyük bir özveriyle, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün özel kalem müdürlüğü gibi hem çok zor, hem de çok nankör bir işin altına girmekte tereddüt etmemiş, el attığı bütün işler gibi bunu da alnının akı ile tamamlayarak İstanbul'a dönmüştür.

Dergide Kemalizm Tartışmaları

Sosyal Demokrat Değişim dergisinin dördüncü sayısı, bu ay yayımlandı.
Dergi, yine Türkiye'nin ve özellikle sol kesimin önemli gündem maddelerine yeni görüşler, yeni açılımlar getiriyor.
Ama bence bu sayının en önemli bölümü, içlerinde benim de bulunduğum, dört bilim insanının "Kemalizm ve Sosyal Demokrasi" tartışması.
Konu aslında, Semih Eryıldız'ın Ankara Anadolu Kulübünde düzenlediği "Ankara Toplantıları"ndan birinin gündemi idi.
Değerli bilim insanları Prof. Ahmet Taner Kışlalı ile Korel Göymen konuşmacı olarak çağrılmışlardı. Bu iki bilim insanının "solda", liderlik düzeyinde politika yapmış olmaları, gecenin önemini daha da artırıyordu.

Aslında farklı görüşlerin savunulabilmesi için çağrılan başka değerli politikacı dostlarımız da vardı ama, gelemedikleri için, burada adlarını vermeyi uygun görmüyorum.

Kışlalı'nın ve Göymen'in konuşmalarını yorumlamak için de Prof. Sencer Ayata de bana görev verilmişti.
Gece tam bir düşünce şöleni halinde geçti. Benim konuşmam hariç, öteki üç konuşmacının bütün sözleri gerçekten bugün Türkiye'de "Sosyal Demokrasi" ve "Kemalizm" hakkında düşünce üretmeye çalışanların mutlaka dinlemeleri gereken görüşlerden oluşuyordu.
"Kemalizm" ve "Sosyal Demokrasi" üzerinde yazan ve düşünen tüm dostlar, bu görüşlere (ki zaten hepsi birbiriyle bir uyum içinde değildi) katılabilir veya eleştirebilir. Ama yazıyı mutlaka okumalılar diye düşünüyorum.
Tartışmaları tam metin yayımlayan SDD yöneticilerini kutluyorum.

Kaynakça
Kitap: DEMOKRASİ VE LAİKLİK
Yazar: EMRE KONGAR
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1996-1999: Cumhuriyetimizin 6. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir