Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ülkücü Devlet Çetesi: 6. Filo

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Önderliğindeki Atatürkçü'ler Susurluk Kazası sonrasında Tansu Çiller'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan Örgütlenmesini medya önünde kanıtlayarak Tarihi bir Başarıya imza attılar.

Ülkücü Devlet Çetesi: 6. Filo

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 23:31

ÜLKÜCÜ DEVLET ÇETESİ: 6. FİLO
(Aydınlık, 28 Temmuz 1996)


Lider kadrosu Ülkü Ocakları ile bağlantılı olan bir devlet çetesi. Adapazarı kökenli mafya örgütü, kendine özel bir isim de takmış: 6 Filo. Söylemez çetesi, Güneydoğu'dan kaçırılan silahlara Ankara'da ruhsat dağıtan, aralarında polis ve askerlerin de bulunduğu Kaplan çetesi derken, şimdi de 6. Filo.

6. Filo, devlet adına karanlık tertiplere girişen mafya-gladyo türü örgütlerden biri. Belki de en büyüğü. Rejim yozlaştıkça devlet mafyalaşıyor, mafya devletleşiyor. Gladyo, mafya ile birleşiyor; adı 6. Filo oluyor.
6. Filo'nun adı, şimdiye kadar basında çıkmadı. Yaptığı pek çok icraat polis tarafından bilinmesine rağmen, resmi kayıtlara geçirilmedi. Yalnızca, yakınlarda kaybettiğimiz gazeteci Yıldırım Çavlı, Adapazarı kökenli bu mafya örgütünün üzerine gitti. 5 Nisan 1996 günü Hürriyetteki köşesinde bu çeteden söz etti.

Kocaeli Emniyet Müdürü Affan Keçeci tarafından açıklanan operasyonun, bu çeteye yönelik olduğu anlaşılmadı bile. Çünkü açıklamada örgütün adından, üst düzey politik bağlantılarından söz edilmedi. Yakalananlar arasında Bursa'da görev yapan bir polis memuru ve emekli bir yüzbaşı da var.

Bilinen, Kocaeli'nde 7 kişiyi öldürdükleri. Bu cinayetlerden biri geçen yılın Ağustos ayında "ölüm üçgeni" denilen bölgede Sakarya TEM Oto-yolu'nda işlendi. Burada otomatik silahla taranarak öldürülen Reşat Yüksel, öldürenlerin arkadaşıydı.

1994 yılının Ağustos ayında Köseköy'de, Sürmeli Göçer, Fehmi Göçer ve Nizamettin Keskin'in otomatik silahlarla taranarak öldürülmesi, 15 gün sonra Şaban Kurtuluş'un tabancayla vurularak öldürülmesi, geçen Şubat ayında Kader Yılmaz'ın tabancayla öldürülmesi ve son olarak da geçen Mart ayında İzmit'te "Oflu" lakabıyla tanınan Muzaffer Yükselin öldürülmesi, çetenin bilinen diğer cinayetleri.

Çete, çok sayıda yaralama, adam kaçırma, ölümle tehdit ederek fidye toplama, zorla çek-senet tahsili, oto hırsızlığı ve suça azmettirme olaylarına karıştı. Örgütün, polisin saptayabildiği işlerinden bazıları şunlar: 5 yaralama, 2 adam kaçırma, 1 öldürmeye teşebbüs, 7 tehdide para isteme ve silah zoruyla çok sayıda çek-senet tahsili. Geçen Mayıs ayında İzmit. Büyükşehir Belediyesi Protokol ve Dış İlişkiler Müdürü İskender Gülü evinin önünden kaçıranlar da onlar.

Çek-Senetle Büyüdüler

Orhan Can ve Turhan Şentürk adlarına düzenlenmiş iki adet sahte kimlikle ele geçirilen Mehmet Özcan, çetenin lideri olarak açıklandı. İki hafta önce yakalanan Mehmet Özcan, Kocaeli Emniyet Müdürlüğünün açıklamasında, basına, Hadi Özcan olarak tanıtılmıştı. Mehmet Özcan'ın yakalanması sırasında çetenin elemanlarından biri kaçtı. Kaçan kişi, son yıllarda Güneydoğuda işlenen çok sayıda faili meçhul cinayete adı karışmış bir kontrgerilla elemanı.

İhale takibi, devlet dairesinde iş bitirme, haraç toplama, kiralık tetikçilik ve benzeri işlerin yanı sıra örgütün para getirici esas işi, çek-senet tahsilatı. Tahsil edilemeyen alacaklar, en az yüzde 35 komisyonla nakde çevriliyor.

6. Filo'ya yönelik operasyonlarda bugüne kadar yakalanan çete mensuplarının sayısı 27'yi buldu. Mehmet Özcan ile birlikte yakalanan çete elemanları şunlar:

Metin Ali Bağdat, Savaş Uzun, polis memuru Mehmet İlker Kayış, Muzaffer Osmanlı, Serkan Demirci, Selim Gökkaya, Şahit Sekanlı, Tuncay Çora, Servet Savaş, Şahin Tekdemir, Alaattin Keskin ve emekli Yüzbaşı Ramazan Öztürk.

Emniyet teşkilatında görev yapan 4 üst düzey görevlinin de, çeteyle ilişkisi olduğunun saptandığını belirten Affan Keçeci, "Bu kişiler için bakanlığımızdan müfettiş istedik. Kendileri hakkında soruşturma yapılacak. Şu anda isim açıklamam söz konusu değil" dedi.

Sağcı ve Milliyetçi

6. Filo'nun lider kadrosu ile Ülkü Ocakları arasında bağlantı olduğu ifade ediliyor. Örgütün ilişkide olduğu bakan, milletvekili ve üst düzey polis şeflerinin tümünün ortak özelliği, sağcı ve milliyetçi olmaları. Örgüt sağcı ama belirli komisyon karşılığında Kürtlerin de işlerini yapabiliyor.

Kocaeli Emniyet Müdürü Keçeci, sanıklarla birlikte yakalanan silah ve mühimmat listesini şöyle açıkladı:

3 adet Kalaşnikof otomatik tüfek, bu tüfeklere ait 6 şarjör ve 104 adet mermi, biri uzun namlulu otomatik olmak üzere 9 tabanca, 2 adet parça tesirli savunma tipi el bombası, 2 adet pompalı tüfek ile bu silahlara ait çok sayıda şarjör ve mermi.

Polis, "silahlı suç çetesinin çökertildiğini" ileri sürüyor ama örgütü tanıyanlar, "Yakalananlar, tahsilatçılar ve tetikçiler" diyorlar. Operasyonun sonucu da merak ediliyor. "Devreye gireceklere dikkat edin. Örgütün koruduğu, kolladığı, işlerini takip ettiği bakanlar, milletvekilleri, avukatlar ortaya çıkabilir" deniyor. Yakalanan sanıklar, örgütün büyüklüğünü gizlemeye çalışıyor. Amaç, işlenen suçlan mümkün olduğunca küçük göstermek ve az bir ceza ile kurtulmak.

Gazete Patronu Örgüt Lideri

6. Filo'nun başında, İLKSAN skandalı ile adını duyuran S.Ç. bulunuyor. Bir ara bir gazete de satın alan S.Ç. hemen hemen hiçbir operasyonda ön plana çıkmıyor. Satın aldığı gazete, şoven milliyetçi ve Çiller'i destekleyen bir yayın çizgisi sürdürdü. S.Ç. örgütün yönetimini kardeşlerine bırakmış görünüyor. Kendisi perde arkasında kalmayı ve "işadamı" olarak tanınmayı tercih ediyor. Piyasada tefeci olarak biliniyor. S.Ç., 1948 Adapazarı doğumlu. İstanbul Tarabya'da oturuyor, polis kayıtlarında "sabıkasız" görülüyor.

Örgütün etkinlik alanı oldukça geniş. Tahsilatların büyük bölümü İstanbul'da yapılıyor. Polis, örgütün varlığını çok önceden biliyor. İstanbul'da bir TV kanalının yöneticisi olan Mfî.'nin senetleri, 6. Filo'nun eline geçti. Araya eski İstanbul Emniyet Müdürü, şimdiki Bursa Valisi Orhan Taşanlar girdi. Yıldırım Çavlı'nın ifadesiyle, "olayı tatlıya bağladı". Yalnızca Taşanlar değil, İstanbul'da Emniyet Müdürlüğü yapan Necdet Menzir ve Mehmet Ağar da, 6. Filo'nun varlığından haberdar. İstanbul'un şimdiki Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu'nun örgütü tanıması ise daha eskilere, Adapazarı Emniyet Müdürü olduğu döneme uzanıyor.

Sarıyer'de Arazi Yağması

Çetenin en önemli isimlerinden biri de işadamı İ.A... O da, Adapazarı kökenli tüccar bir aileden. Adapazarı Mafyası da denilen 6. Filo, "alacak-verecek, çek-senet tahsillerinde en güvenilir" örgüt olarak biliniyor. Kimileri de 6. Filo için, "uyuşturucu dışında her şeyi yapar" diyor. İ.A. ve kardeşi A.A., büyük inşaat şirketlerinden birinin de sahipleri. Bu şirketin yaptığı büyük inşaatların birinden basında çok söz edildi. Sarıyer'de yapılan ve çok sayıda ünlü ismin de ortak olduğu villalar, büyük bir arazi yağması olarak anımsanıyor. Çiller ailesinin arazi ve inşaat işlerinin arkasında bu kardeşlerin olduğu söyleniyor. Bir kaynak, "Sarıyer'deki arazi yolsuzluğuna adı karışan politikacı ve bürokratların listesine bakın, 6. Filo'nun ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz" diyor.

Çeçenistan Bağlantısı

6. Filo, Adapazarı ve çevresinde yaşayan Abhaz, Çeçen ve Gürcüler arasında oldukça etkin durumda. 6. Filo'nun Türkiye'deki çeşidi mafya gruplarının üzerinde, "mafyalarüstü mafya" olduğu söyleniyor. Çeteler arasındaki anlaşmazlıklarda 6. Filo'nun sözü, yasa değerinde. Vurucu kadrolarının çoğu ülkücü. Gerektiğinde Türki Cumhuriyetlerden "tetikçi" getiriliyor.

Yalnızca Türkiye içinde değil, İstanbul-Güneydoğu, Kafkaslar-Rusya güzergâhındaki mafya grupları içinde etkin bir güç olarak kabul edilen 6. Filo, "Türk devleti içindeki Amerikancıların Kafkaslarda resmi yollarla yapamadıklarını yapan, para, silah ve insan sağlayan bir örgüt" olarak tanınıyor. Bazı kaynaklar, Çeçenleri desteklemek amacıyla Rusya'ya ait bir feribotun Karadeniz'de kaçırılmasını da 6. Filo'nun organize ettiğini ileri sürüyorlar. "Devlet adına" yapılan karanlık tertipler, 6. Filo'nun "gladio" karakterinden geliyor.

Söylemezlerin İntikamı

Söylemezler operasyonundan sonra aralarında asker ve polislerin de olduğu bir başka çete, Ankara'da ortaya çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğünün açıklamasında, şebekenin, Asayiş Şube dedektiflerinin müşteri rolünde bir Kalaşnikof ele geçirmesiyle ortaya çıkarıldığı ileri sürüldü. Daha düne kadar müdürünü bile Söylemezler'in emrine veren Asayiş Şube'nin "başarısı", Emniyet'in farklı kanatlarında farklı yorumlara neden oldu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bazı polislerin ve ordu mensuplarının adlarının karıştığı kaçakçılık ve sahtecilik olayında, Güneydoğu'dan bazı subay ve astsubayların getirdiği silahların, Ankara emniyetinde görevli polisler aracılığıyla "ruhsatlı silah"a dönüştürüldüğü belirlendi. Operasyon sonrasında aralarında Emniyet Müdürlüğü Foto-Film Şube Müdürü Sebahattin Şen, Başkomiser Vahap Yılmaz, çeşitli birimlerde çalışan polis memurları Erol Akkaya, Emrah Demir, Mehmet Vural, Süleyman Kayışlı, Emrah Temel, Semih Manap, Enver Kara, Meryem Kılıç, Üsteğmen Ömer Gümüş, astsubaylar Arif Kan ve Hakan Işıksal'ın da bulunduğu 39 kişi gözaltına alındı. DGM yalnızca 5'ini tutukladı, ötekiler tutuksuz yargılanacak. Resmi olmayan açıklamalarda ise Güneydoğu'dan yapılan silah kaçakçılığı işinde Urfa'nın merkez olduğu ve bir Urfa milletvekilinin sanıklara yardımcı olduğu kulaklara fısıldandı. Söylemez çetesi operasyonunda adı geçen ve yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın, Ankara'da yapılan operasyonun hedefi olduğu ve amacın Bucak'ın daha fazla konuşmasını önlemek olduğu yorumlan yapıldı.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1996: Cumhuriyetimizin 3. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir