Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Basında Söylemez Çetesi Hakkında Çıkan Yazılar

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Önderliğindeki Atatürkçü'ler Susurluk Kazası sonrasında Tansu Çiller'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan Örgütlenmesini medya önünde kanıtlayarak Tarihi bir Başarıya imza attılar.

Basında Söylemez Çetesi Hakkında Çıkan Yazılar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 23:23

BASINDA SÖYLEMEZ ÇETESİ HAKKINDA ÇIKAN YAZILAR

5 BOMBACI ASTSUBAY
(Milliyet, 19 Haziran 1996)


• Pozantı'daki çatışmanın ardından Ankara, Adana ve istanbul polisinin operasyonlarıyla ortaya çıkartılan, aralarında polis ve subayların da bulunduğu mafya şebekesinde gözaltındaki beş astsubayın bomba uzmanı olduğu öne sürüldü. 1. Ordu'da görev yapan astsubayların şebeke lideri Mustafa Söylemez in isteği üzerine suikastlarda kullanılacak bombalı cep telefonlarına C-4 patlayıcıları hazırladığı öğrenildi.

• Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görevliyken gözaltına alınan Komiser Yardımcısı Nazif Yavuz'un ise şebekenin gizli kasası olduğu ortaya çıktı. Şebekenin harcamalarını Yavuz'un banka hesabı aracılığıyla yaptığı, bugüne kadar 400 bin Mark kullanıldığı saptandı. Yavuz'a hediye olarak Broadway marka bir otomobil, şebeke üyesi Asteğmen Siddik Bakır'ada Mercedes araç hediye edildiği belirlendi.

• Yasadışı yollardan elde ettiği parayı otomobil ve gayrimenkul alarak aklayan şebekenin Antalya'da yatırım yaptığı belirlendi. Mustafa Söylemez'in, Abdullah Altıok sahte kimliğiyle 30 milyara Manavgat'ta bir tatil sitesinde lüks dubleks daire, yüzme havuzu tesisi ve restoran satın aldığı anlaşıldı. Şebekenin Ankara'da da gayrimenkul ve araçları olduğu ortaya çıkarıldı.

SUİKAST İTİRAFI (Hürriyet, 13 Haziran 1996)

Mafya lideri Faysal Söylemez, "Mersinli işadamı Osman Bucak'ı, İsrail usulü cep telefonlu bombayla öldürecektik" dedi.

Çetinsaya Cinayeti:

TEM yolunun Pozantı turnikelerinde önceki gün sabaha karşı, güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada yaralı yakalanan Mehmet Faysal Söylemez ve üç adamının zorla çek-senet tahsilatı, bombalama olayları gerçekleştirdikleri, ayrıca Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya'nın yeğeni Hakan ve dedesi Halit Keskinbaş'ı öldürdükleri ortaya çıktı.

Cep Telefonlu Bomba:

Şebekenin elebaşısı olan astsubaylıktan atılma 32 yaşındaki Mehmet Faysal Söylemez dün Adana Emniyet Müdürlüğü'nde basına gösterildi. Söylemez, "Yakalanmasaydık Mersinli işadamı Osman Bucak'ı alacak meselesi yüzünden cep telefonlu bombayla öldürecektik" dedi. Mafya liderinin bu itirafı, İsrail Gizli Servisi'nin Hamas'ın bombacısı olan Yahya Ayaş'a, düzenlediği suikastı akıllara getirdi.

Patlayıcıları Çaldılar:

Çetenin otomobilinde ele geçen yarım kilo C-3, 50 gram C-4 patlayıcı ile yarım kilo TNT kalıbı, 3 elektrikli fünyenin Siirt Jandarma Alay Komutanlığı'nda görevli Üsteğmen Can Koksal tarafından ordudan çalındığı belirtildi. Ayrıca 3 14'lü Browning, ikisi otomatik 4 Baretta, bir susturuculu tabanca, 185 bin 900 Alman Markı, 117 milyon lira bulundu.

Operasyonlar Sürüyor: Mafyaya Baskın Üstüne Baskın

Söylemez'in sorgulanması sonrası önceki gece İstanbul ve Ankara'da operasyonlar düzenlendi. Şoförü Şevki Anlar ve müteahhit Durmaz İkiz, Beşiktaş'ta yakalandı. Anlar ve İkiz'in evlerinde yapılan aramada iki tabanca ve 180 gram esrar ele geçirildiği bildirildi.

Cafer'in Kız Kardeşi:

Söylemez'in adamlarından Çerkez Göbeloğlu, Selimiye'deki evinde yakalanırken eşi Bedriye Canan Göbeloğlu da gözaltına alındı. "Bizimkiler'in "Kapıcı Cafer"i Ercan Yazgan'ın kız kardeşi olan Bedriye Canan Göbeloğlu'nun evinde bir tabanca bulundu.

Ankara Silah Deposu:

Mehmet Faysal Söylemez ve adamlarının Ankara'da üs olarak kullandıkları ev de önceki gece basıldı. Evde kimseye rastlanmazken, yapılan aramada 1 roketatar, 2 lav silahı, 5 000 Kalaşnikof ve Uzi mermisi, çok sayıda el bombası, 3 tabanca, TNT kalıplan, uçaksavar mermileri ele geçirildi.

Otomobil Cephanelik Gibiydi: Mafya lideri Mehmet Faysal Söylemez, eski bir astsubay. Kendisiyle birlikte yakalananlar ise doktor kardeşi Mehmet Sena Söylemez ile Siirt Jandarma Alay Komutanlığı'nda görevli üst-teğmen Can Koksal. Çetenin otomobilinde ele geçen silah ve patlayıcıların ordudan çalındığı belirtildi.

MAFYA SUİKASTÇILARI (Milliyet, 13 Haziran 1996)

Adana Pozantı'da yakalanan 4 kişinin Bucak aşiretinden Osman Bucak'a bombalı suikast hazırlığında olduğu açıklandı. Ankara'da cephanelik bulundu.

MAFYA NEREYE UZANIYOR
(Hürriyet, 20 Haziran 1996)


Aralarında asker ve polislerin de bulunduğu mafya organizasyonunun uzandığı odakların korunduğu yönündeki iddialar üzerine, İçişleri Bakanı olaya el koydu. Bakan Güney, DYP Milletvekili Sedat Bucak'm dün Hürriyette yayımlanan polis şefleriyle ilgili iddialarını ihbar kabul ederek, Teftiş Kurulu'nu görevlendirdi. Emniyet Genel Müdürü Alaaddin Yüksel de ayrı bir inceleme başlattı.
Ordu ve Emniyet dahil olmak üzere, devletin kilit birimlerine sızarak karanlık eylemler yapan "Üniformalı mafya" için soruşturma açıldı. Söylemez Çetesi'nin ucunun kimlere kadar uzanacağı merak ediliyor.

DYP Milletvekili Sedat Bucak'ın Hürriyetle yayımlanan iddialarını ihbar kabul eden İçişleri Bakanı Ülkü Güney, dün sabah Teftiş Kurulu Başkanı'nı çağırarak derhal soruşturma başlatılmasını istedi. Emniyet Genel Müdürü Alaaddin Yüksel de polis müfettişlerini görevlendirerek ayrı bir inceleme başlattı. Bursa Narkotik Şube Müdürü Mehmet Aslan Ünal, Asayiş eski Müdürü Sedat Demir, İstanbul Mali ve Narkotik Şubeler eski Müdürü Muhsin Yılmaz ve Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı Tugay Turan'ın dosyalan incelemeye alındı. Bu kişilerin hangi tarihlerde, nerelere, kimler tarafından atandığı aynntılanyla araştırılıyor.
Ankara'da bir haftadan beri sorgulanan Söylemez kardeşler ve bağlantılı oldukları kişiler önceki gece İstanbul'a götürüldü. Soruşturmanın İstanbul Emniyeti tarafından toparlanıp İstanbul DGM'de toplu dava açılacağı bildirildi.

Bu arada, devlete sızmayı başaran "Söylemez operasyonu"nda Bucak sayfası da açıldı. Emniyet, Söylemez kardeşlerin sorgularında "Bizim bu kadar silahlanmamızın nedeni Bucak aşiretidir. Kalaşnikoflu adamları İstanbul ve Ankara'da ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyor. Kimse bunlara bir şey yapamıyor" iddiası üzerine Bucak aşireti ile ilgili soruşturma başlattı.

Bucak aşiretinin aldığı silah ruhsatlarının ve Urfalı Kırvar aşiretiyle olan yakınlığının da araştırılmaya başlandığı öğrenildi. Gözaltındaki Söylemezler, Bucak aşiretinin "Koruculuk yaparak sırtını devlete yasladığını, ancak parayı başka işlerden kazandıklarını" öne sürdü.

Yetkililer, halen ikisi Polis Hastanesi'nde tedavi gören 22 kişinin gözaltında tutulduğunu belirterek soruşturmanın çok gizli olarak yürütüldüğünü söylediler. Bu arada Mehmet Faysal Söylemez'in metresi olduğu öne sürülen Nazlı adlı bir kadın da, ifadesine başvurulmak üzere gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Başkomiser Halim Apaydın'ın kullandığı otomobille uyuşturucu kaçakçılığı da yapıldığı iddia edildi. Söylemezler tarafından Çetinsaya cinayetinde kullanılan 06 VAM 11 plakalı beyaz Tempra marka otomobilin yaklaşık üç aydır Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube garajında tutulduğu ortaya çıktı. Bolu Emniyet Müdürlüğü'nce üç ay önce yapılan bir operasyonda otomobilin uyuşturucu kaçakçılığında kullanıldığı anlaşıldı ve araca el konulması istendi. Bu arada Apaydın'ın kullandığı Tempra'nın genelevde çalışan Birsen İç inak m üzerine kayıtlı olduğu da ortaya çıktı. Hayat kadını, ifadesine başvurulmak üzere İstanbul'a getirtildi. Otomobilinin gasp edildiğini iddia eden hayat kadınının, Savcılığa dilekçe verdiği, ancak o zaman Ankara'da görevli olan İstanbul eski Asayiş Şube Müdürü Sedat Demir'in baskı yaparak dilekçesini geri aldırdığı da öne sürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu soruşturmanın büyük bir gizlilik içinde sürdürüldüğünü belirterek, cumartesi günü açıklama yapacağını söyledi.

Söylemez Mafyasının Soyağacı:

- Dr. Mehmet Sena Söylemez (Tıp Doktoru): Örgütün beyni-mali işler sorumlusu.
- Mehmet Faysal Söylemez (Özel harpçi, emekli astsubay): Silah ve mühimmat sorumlusu.
- Mustafa Söylemez (kolejli ve akademili müstafi komiser): İstihbarat-eylem sorumlusu.
- Emir ve Ali Söylemez: Muş'taki arazilerden sorumlu.
- Resul Söylemez (emekli astsubay): Öldürüldü.
- Nasır Söylemez (komiser yardımcısı): Öldürüldü.

Tetikçiler:

- Sait Aydın (öldü), Şeref Aydın, Fevzi Şahin.
- Söylemezler Limited Şirketi. Kara para aklama yeri Ankara.
- Selçuk Esin, Serdar Doğan, Süleyman Esin, Osman Alaca (yöneticiler).

Emniyet:

- Halim Apaydın (Başkomiser) İddia: Para alışverişi-Özel otomobili eylemde kullanıldı.
- Nazif Yavuz (Komiser Yardımcısı, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi'nde bilgisayar uzmanı) İddia: Örgüte bilgi sızdırdı-örgütün kasası.
- Mehmet Sıddık Bakır (Komiser Yardımcısı) İddia: Asteğmenliği sırasında orduya ait silah-cephaneyi çeteye vermek.

Suçlanan Emniyetçiler:

- Mehmet Aslan Ünal (Bursa Narkotik Şube Müdürü) İddia: Söylemezlerin üç milyarlık çekini tahsil etti.
- Sedat Demir (İstanbul ve Ankara eski Asayiş Müdürü) İddia: Rüşvet almak.
- Deniz Gökçetin (Emniyet Müdürü) İddia: Rüşvet almak.
- Tugay Turan (Emniyet Personel ve Atama Dairesi Başkanı) İddia: Rüşvet almak.
- Muhlis Yılmaz (İstanbul Mali ve Narkotik Şube'den Sorumlu eski müdür) İddia: Rüşvetten pay almak.

Genelkurmay:

- Can Koksal (Jandarma Üsteğmen)
- Kamil Türk-Cevdet Koçak (Hava helikopter astsubayı) İddia: Çeteye 2.75'lik roket ve suikast helikopteri sağlamak.
- Oktay Karagöz (Astsubay) İddia: Mühimmat sağlamak.
- Ünal Özkan-Ayhan Lallı (Emekli astsubay) İddia: Mühimmat sağlamak.

MAFYA OPERASYONU BÜYÜDÜ (Sabah, 19 Haziran 1996)

Söylemez Kardeşler Çetesi'nin, emniyet teşkilatında işbirliği yaptığı polislerin tek tek ortaya çıkarılması için Ankara, İstanbul ve Adana'da operasyonlar yapılıyor. Benzer soruşturmaya Jandarma da başladı. İçişleri Bakanı Ülkü Güney, "3 gün içinde ayrıntılı açıklama yapacağım" dedi.
Mafyanın, Komiser Yardımcısı Nazif Yavuz'un yardımıyla ev ve iş adreslerini tespit ettiği 20 kişinin infazı için hazırladığı ölüm listesi de ele geçirildi.

Ölüm Listesi

Ölüm listesinde, İstanbullu işadamları Ali Bulut, Celal Mirza ile Eski Emniyet Müdürü DYP Muş Milletvekili Necmettin Dede gibi isimler bulunuyor. infaz listesindeki aşiret mensubu ve işadamlarının büyük bölümünün İstanbul'da oturduğu belirtildi. Komiser Yardımcısı Nazif Yavuz adına açılan banka hesabından 10 milyar lira ile 100 bin Alman Markı çıktı ve hesaplara el konuldu. Ayrıca diğer şebeke üyelerinin banka kayıtlan da araştırılıyor.

Bu arada Mustafa Söylemez, Nazif Yavuz, Mehmet Sıddık Bakır, Kamil Türk, Cevdet Koçak, Abdullah Alacak, Süleyman Şahin, Serdar Doğan, Selçuk Esin, Oktay Karagöz, Ünal Özkan ve Ayhan Nallı'mn sorgulamasının tamamlandığı öğrenildi.

Söylemezler'in PKK Bağlantısı

Çetenin mali işler sorumlusu Mustafa Sena Söylemez'in* PKK ve kaçakçılarla işbirliği yaptığı, bazı PKK gösterilerinde görev aldığı belirtildi.
italyan tarzı mafya ağı kurmak için ilk genel seçimde bir partiden milletvekili adayı gösterilip Meclis'e sokulması planlanan mafyanın mali işler sorumlusu Doktor Mustafa Sena Söylemez'in PKK'lılar ve kaçakçılarla birlikte olduğu ifade edildi. Söylemez'in Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde tabip asteğmen olarak görev yaptığı sırada firarda olan Mehmet Şah Heyiş adlı bir kişiye çürük raporu aldırttığı belirtildi.

MİT Raporu'na Geçti

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Sena Söylemezle ilgili olarak, MİT tarafından hazırlanan raporda ise "DDKD'ye (Doğu Devrimci Kültür Derneği) ait bildiri dağıtmaktan gözaltına alınarak PKK'nın Diyarbakır'da düzenlediği öğrenci olaylarında görev almak" gibi bilgiler yer aldı.

Tatbikat Yaptırıldı

Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel nezaretinde dün mafyanın beyni Mustafa Söylemez'e, Bucak aşireti veliahtı Sultan Memduh Bucak ile 2 adamını öldürdüğü Konya yolundaki Rumors Disco'da tatbikat yaptırıldı. Söylemez'in tatbikatta, "Sultan Bucak'ı ve 2 adamını, 6 ay önce İstanbul'da öldürülen Sait Aydın'la birlikte öldürdük" dediği öğrenildi.

Villa Alarak Kara Para Akladılar

Söylemez Kardeşler'e ait Ankara'daki evde yapılan aramada, Mustafa Söylemez'in Abdullah Altıok adına düzenlenmiş sahte kimlikle, tehdit ve silah zoruyla elde edildiği anlaşılan Antalya Manavgat'taki lüks villa, yüzme havuzu ve restoranın tapu belgeleri de ele geçirildi. Mafyanın DYP Milletvekili Sedat Bucak'ı öldürmek için Fevzi Çakmak Caddesi, 29/1'de bulunan Bucak A.Ş.'nin tam karşısında aldıkları ve Süleyman Şahin adına düzenledikleri evin tapusu ile birçok kişiye silah zoruyla imzalattıkları anlaşılan çek ve senetler de bulundu. Lüks evlerdeki aramalarda, çok sayıda mermi, şarjör, askeri ve polis üniformaları, apoletleri, değişik isimlere düzenlenmiş sahte kimlikler, banka kartları, sahte evraklar, sahte plakalar, öldürmeyi planladıkları çok sayıda kişinin adres ve otomobillerine ait bilgiler yazılı listeler ele geçirildi.

Banker Bako Olayı

Söylemezlerin 1995 Ocak ayında hac organizasyonu yapan ve İstanbul Zincirlikuyu'da Brifing Tour'un sahibi olan Çınar Nalbantoğlu ile Halil Kaya'yı kaçırıp 245 bin ABD Dolan aldıkları, İstanbul Erenköy'de kat mülkiyeti karşılığı arsa alan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı Tonguz Çağatan'ı arsa alımıyla 1 milyon 600 bin ABD Dolan dolandıran "Banker Bako" lakaplı Baki Aygün'ü kaçırıp bir hafta sorguladıkları ortaya çıktı. Muşlu Söylemez Kardeşler'in, aynı arsayla ilgili galerici Yalçın Kılıç ile Bülent Kılıç kaçırıp sorguladıkları, bunlarla ortaklık anlaşması yaptık-lan, arsadan bir benzin istasyonu yeri karşılığında galericilerden 15 adet Fort Escort ile 10 Fort Festiva otoyu silah zoru ile aldıkları ve 25 milyar lira para istedikleri anlaşıldı. Otolan sahte faturalarla satarak faaliyetleri için para finanse ettikleri, galericilerin 25 milyarlık haracı vermemeleri üzerine korkutmak için sindirmek amacıyla Mustafa Söylemez'in galeriye el bombası attığı belirlendi.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1996: Cumhuriyetimizin 3. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir