Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Azerbaycan Darbe Girişiminde Ülkücü Mafya-Çiller Parmağı

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Önderliğindeki Atatürkçü'ler Susurluk Kazası sonrasında Tansu Çiller'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan Örgütlenmesini medya önünde kanıtlayarak Tarihi bir Başarıya imza attılar.

Azerbaycan Darbe Girişiminde Ülkücü Mafya-Çiller Parmağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 23:11

AZERBAYCAN'DAKİ DARBE GİRİŞİMİNDE ÜLKÜCÜ MAFYA-ÇİLLER PARMAĞI

Geçen yılın Mart ayı içinde Azerbaycan'da Devlet Başkanı Haydar Aliyev'e karşı yapılan başarısız darbe girişiminin ardında Başbakan Tansu Çillerden Ülkücü mafyaya uzanan bir ilişkiler zincirinin olduğu ortaya çıktı. MİT içindeki Demirel'e yakın ekip darbe planını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e iletince, Demirel, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'i telefonla arayarak darbeyi bitirdi. Aliyev darbe girişimini bu sayede bastırdı.

Tansu Çiller'in İran'ı bombalamak için komplo kurduğu geçen hafta ortaya çıkarılmıştı. Türkiye'deki Amerikancı çevrelerin Azerbaycan'daki darbe girişimine adlarının karışması, ABD'nin ülkemize Kafkaslar'da biçtiği taşeronluk rolü ile ilgili. Darbe girişimi, Kafkas petrollerinin hangi güzergah üzerinden Batı pazarlarına ulaştırılacağı tartışmalarının kızıştığı bir dönemde yapılmıştı. Amaç, Azerbaycan'da, Rusya'ya karşı bölgede mevzi elde etmeye çalışan ABD'ye yakın bir yönetim oluşturmaktı. Bilindiği gibi Aliyev, ABD'ye mesafeli politikalar izliyor.

Sicilli Bakan Gökdemir

Tansu Çiller'in bilgisi dahilinde planlanan darbe, İstanbul'daki Ülkücü mafya ile Doğu Anadolu'daki Özel Tim Müdürü tarafından yönlendirildi. İstanbul'daki Ülkücü mafya ile hükümet arasındaki koordinasyonu yine Ülkücü olarak bilinen Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir'in sağladığı bil* Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan'daki darbe girişimini Haydar Aliyev'e kendisinin bildirdiğini Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Eıtuğrul Özkök'e açıkladı. Özkök de bu açıklamayı 13 Kasım 1996 tarihli köşesinde yazdı.

"Türk hükümetinden bir bakanın" adının da Bakü'deki darbe girişimine karıştığı yönünde haberler Türk basınında çıkmıştı. Aliyev'in Ayvaz Gökdemir'in adım Demirel'e bildirdiği açıklandı. Darbe planı, Ayvaz Gökdemir'in bilgisi dahilinde İstanbul Ülkücü mafyasının şimdiki lideri Abdullah Çatlı'ya. havale edildi. Çatlı da Özel Tim Müdürü İbrahim Şahin'i arayarak, Azerbaycan'daki özel polis örgütü OMON komutanlarından Ruşen Cevadov ile ilişki kurdurdu. Ülkücü olarak bilinen İbrahim Şahin'in, Abdullah Çatlı aracılığıyla aldığı talimatları anı anına Ruşen Cevadov'a bildirmesiyle plan geliştirildi. Bu amaçla Çatlı'nın Türkiye'den bir grup "güvenilir" adam ve büyük miktarda para gönderdiği belirtiliyor. Bu arada Devlet Bakanı Gökdemir'in "Planla ilgili bütün gelişmeleri Başbakan Çiller'e haber verdiği" vurgulandı.

Cevadov'un ihtiyaç duyduğu silahlar da öldürülen Çeçen lider Cahar Dudayev çevresince sağlandı. Aynca Dudayev'in, Cevadov'un yardımına çok sayıda silahlı adam gönderdiği belirtiliyor. Dudayev'in darbe girişimine destek vermesinde, Azerbaycan'daki iktidar değişikliğiyle kendisine güçlü bir müttefik kazanma hesabı yatıyor. Plana göre, hazırlık yapan Cevadov ve silahlı kadroları, Azerbaycan Devlet Başkam Aliyev'in, Pakistan'daki İslam Konferansı zirvesine katılmak üzere ülkeyi terk ettiği anda, ülkenin çeşitli yerlerinde planlanan ayaklanmaları fırsat bilerek Bakü'deki radyo-televizyon ve İçişleri Bakanlığı gibi kurumlan ele geçirecekti. Hatta, Cevadov lehinde gösteriler yapmak üzere Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinden grupların Bakü'ye otobüslerle getirilmek üzere bir süre hazır tutulduğu belirtiliyor. Aliyev ise Pakistan'daki zirve dönüşünde "ya uçağı düşürülerek ya da havaalanında" öldürülecekti.

Darbe haberi, Türk basınında, Aliyev'in özel OMON birliklerinin dağıtılması emrine uymayan Ruşen Cevadov'un ayaklanması şeklinde yazılmıştı.

Hatta Türk basınında ABD'nin darbe girişimindeki parmağını gizlemek için, Azerbaycan'da Moskova yanlısı olarak bilinen Suret Hüseyinov'un Cevadov'la ittifak içinde olduğu yazıldı. 16 Mart 1995 tarihli Milliyette çıkan haber bu açıdan oldukça dikkat çekici:

"Azerbaycan eski Başbakanı ve Cevadov'un eski silah arkadaşı Suret Hüseyinov'un da Moskova'ya kaçtığı haberi kesinlik kazandı. Hüseyinov'un burada Ayaz Muttalibov, Rahim Gaziyev ve bazı yüksek rütbeli askerlerle birlikte Aliyev'e karşı bir 'Milli İttifak' hareketi içinde olduğu bildirildi."

Demirel'e darbe planını "MİT içinde Demirel'e yakın" çevrelerin bildirdiği ifade ediliyor. Aliyev güçleri ile darbeciler arasında silahlı çarpışmaların yaşandığı günlerde Türkiye'den resmi olarak ilk tepki dönemin Dışişleri Bakanı Erdal İnönü'den gelmişti. ABD'ye daha mesafeli politikalar izleyen Dışişleri Bakanlığı, ısrarla "Türkiye Haydar Aliyev'i desteklemeye devam edecek" açıklamasını yaptı.

Çatlı Türkiye'de

Darbe girişiminin kilit adamı Abdullah Çatlı'nın Türkiye'de aranıyor olmasına rağmen bir süredir "İstanbul piyasasını elinde tuttuğu" belirtiliyor. Özer Çiller in aracılığıyla Mehmet Eymür'ün MİTte tekrar etkili konuma gelmesiyle Çatlı'nın önünün açılmasına dikkat çekiliyor.

Aliyev'e, darbe girişiminde yer alan Özel Tim'in fiilen Eymür'ün sağ kolu Yarbay Korkut Eken tarafından yönetildiği de biliniyor. Özel Harp Dairesi'nden Yarbay Eken, MİT Güvenlik Dairesi'nde etkin görevlerde bulunduktan sonra MİT Raporu komplosu üzerine MİT'ten atılmıştı. Çiller'in Başbakan olmasından sonra Özel Timlerin eğitimi için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine alındı.

Çatlı'nın "İstanbul Emniyeti'nin bilgisi dahilinde" faaliyet yürüttüğü söyleniyor. Çatlı, "İstanbul eski Emniyet Müdürü Necdet Menzir ile çok iyi görüşüyor". Menzir yönetiminde İstanbul'da gerçekleştirilen "yargısız infazlara" Çatlı'nın adamlarının da katıldığı vurgulanıyor. Çatlı'nın özellikle, Alaaddin Çakıcı'nın "İstanbul'da tasfiye edilmesinden" sonra hakim duruma geldiği haber veriliyor. Çatlı'nın, o dönemde Emniyet Genel Müdürü olan Adalet Bakanı Mehmet Ağar'ın makam otomobilinde de birkaç kez görüldüğü belirtiliyor.

Bilindiği gibi Abdullah Çatlı, 12 Eylül öncesindeki MHP'nin Ankara'daki Bahçelievler ekibinden. Bahçelievler ekibi ise o dönemde gerçekleştirilen birçok kanlı eylemin planlayıcısı ve uygulayıcısı, 12 Eylül öncesinde Ankara'da 7 Türkiye İşçi Partisi (TİP) taraftarının katledilmesi olayının elebaşısı. TİP'lilerin öldürülmeden önce "sorgularını" yapan kişi.

12 Eylül öncesi Aydınlık Yayınlan arasında çıkan MHP Merkezindeki Adam: Ali Yurtaslan'ın İtirafı adlı kitapta Çatlı ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"1977 Ekiminden soma MHP Gençlik Kolları Ankara Şubesi başkanlığına Abdullah Çatlı getirildi. Çatlı, 1978 şubatına kadar Ankara şubesi başkanlığında kaldı. Çatlı döneminde çok sayıda cinayet işlendi. Abdullah Çatlı'nın dönemi, bir bakıma kahve taramaları dönemiydi."

Aynca Çatlı, Uğur Mumcu'ya göre, gazeteci Abdi İpekçinin katili ve Papa'ya suikast suçundan halen İtalya'da bulunan Mehmet Ali Ağca'ya sahte pasaport sağlayan kişi. Ağca'yı, Türkiye'den İran'a kaçarken arabasıyla sınıra bırakan kişinin de, MHP'li olarak bilinen Yüzbaşı Fehmi Altınbilek olduğu ortaya çıkmıştı. Albaylığa kadar yükselen Altınbilek, en son Çanakkale'de Jandarma Alay Komutanlığında görevliydi.

Çatlı ile Türk Devleti'nin ikinci işbirliği dönemi 1983'te yurtdışında Ermeni hedeflerine saldın döneminde gerçekleşti. Bizzat Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in emriyle ASALA saldırılarına karşı misilleme karan alındı. Bunun için MİT'te Güvenlik Dairesi kuruldu. Hiram Abas bu sırada emekli olmasına karşın Mehmet Eymür'le birlikte bu operasyonu yürüttü. Eymür'ler, görevi Çatlı'ya ve Abdi İpekçi-Papa suikastında birlikte olduğu ekibe verdi. Marsilya'da Ermeni hedeflerine yönelik bombalama girişimleri oldu.

Ülkücüler arasında 12 Eylül darbesinden büyük zarar görmeden kurtulan bu Ülkücü ekibin CIA tarafından korunduğu konuşuluyor.
Uzun yıllar yurtdışında yaşayan Çatlı, uluslararası uyuşturucu ve silah kaçakçılığının önemli isimlerinden biri haline geldi. Çatlı, uzun yıllar Macaristan merkezli çalıştı. Halen Ülkücü mafyanın en güçlü ismi. Çatlı'nın Emniyet teşkilatı içinde çok etkili olduğu haber veriliyor. Çatlı için, "Türkiye'de istediğini içeri aldırır, istediğini de serbest bıraktırır" deniliyor. Çatlı'nın şimdiki İstanbul ekibinin içinde Mikail Göleli, Yavuz Çağlayan ve Ali Yasak'ın (Drej Ali) olduğu haber veriliyor. Göleli, eski "Bahçelievler Ekibi'nden". Şimdi Ankara'da MHP milletvekili listesinde Kars bölgesinden birinci aday olarak girmeye çalıştı. Yavuz Çağlayan ise İpekçi cinayetinde Ağca'nın kaçtığı aracı kullanan şahıs. Ayrıca Çatlı'nın, Başbakan Çiller'in eşi Özer Çiller'e "Ticari işlerinde yardımcı olduğu" haber veriliyor.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1996: Cumhuriyetimizin 3. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir