Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

500 Milyarın Adresi Çiller'in 700 Kişilik Gizli Örgütü

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Önderliğindeki Atatürkçü'ler Susurluk Kazası sonrasında Tansu Çiller'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan Örgütlenmesini medya önünde kanıtlayarak Tarihi bir Başarıya imza attılar.

500 Milyarın Adresi Çiller'in 700 Kişilik Gizli Örgütü

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 23:08

500 MİLYARIN ADRESİ ÇİLLER'İN 700 KİŞİLİK GİZLİ ÖRGÜTÜ

"Olur mu böyle şey! Olmaz. Devlet geleneklerimize aykırı." Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakanlık görevini devretmeden bir süre önce Tansu Çiller'i böyle tersliyor.

Demirel'in "olmaz" diyerek kestirip attığı, Çiller'in önerisi. Çiller, Demirel'e "Yurtdışında operasyonlarda kullanılacak, özel, operasyonel bir istihbarat örgütü" önerisini ilk kez bu görüşmede açıyor. Demirel, öneriyi duyar duymaz yukarıdaki yanıtı veriyor.

Aydınlık'a ulaşan bilgilere göre, örtülü ödenekten beslenen Çiller'in özel istihbarat örgütü 700 kişiden oluşuyor. Çiller, Demirel'e önerisini açtığında örgütü çoktan kurmuştu bile! Örgütün, yalnızca yurtdışı operasyonlarında kullanılacağı ise, Demirel'i ikna etmenin bir gerekçesi.
Çiller'in, kendi deyişiyle açıklanırsa "milletleri birbirine düşürecek" örgütünün geleceği, Başbakanlığının son günlerinde tehlikeye girdi. İşte, örtülü ödenek o anda imdada yetişti.

10 ay sonra yemden Başbakan olacağım" diyor Çiller, bu süre içinde örgüte, örtülü ödenekten aktarılan para 390 milyar lira. Çiller, yeniden başbakan olacağı zamana kadar örgütünün varlığım sürdürebilmesi için örtülü ödeneği kullandı.

"Özel Büro"

Çiller ve ekibinin kendi aralarında 700 kişilik örgüte taktıkları isim, "Özel Büro". TBMM'de bekleyen "Dedektiflik Yasası" çıkınca "tüzel kişilik" kazanması hesaplanan "Özel Büro", çok geniş bir coğrafyada faaliyet yürütmeyi tasarlıyor. "Özel Büro"nun şu anda bir tanıtım ajansı biçiminde faaliyet yürüttüğü, İstanbul, Ankara, İzmir, Washington ve Tel Aviv'de büroları bulunduğunu belirtiliyor.

Aslında "Özel Büro" yeni değil. Özal, "kendine bağlı bir MİT" kurmuştu. "Özal Co. Dedektif Bürosu", 4 Eylül 1988 tarihli 2000'e Doğru dergisinin kapak haberiydi. Söz konusu birim, Özal ekibinden Saffet Arıkan Bedük Emniyet Genel Müdürü iken 2559 sayılı yasaya konulan ek bir madde ile kurulmuştu. Yeri, Ankara Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki Polis Pazarı'nın üst katıydı.

Dönemin Ankara Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, "Özel büro"nun başta gelen dedektiflerinden biriydi.
Devletin en üst düzeylerinde istihbarat görevleri yapmış bir yetkili "Ağar bu işlere yabancı değil" diyor.

Aynı yetkili şunları söylüyor:

"MİT Raporu'nu hazırlayan ekip tasfiye olduktan sonra, Özal'ın 'özel büro'su gündeme geldi. Özal MİT'ten haber alamıyordu. J-2 denilen, Genelkurmay istihbaratı da Özal'a kapalıydı. Özal'ın alternatif MİT'i bu ihtiyaçtan doğdu. Ağar, bu işlere yabancı değil derken bunu kastediyorum. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki büroya gittim, oradaki çalışmaları kendi gözümle gördüm."

Ekibi Çiller Devraldı

Uzun yıllardan sonra Süleyman Demirel'in yeniden hükümetin başı olmasından soma, ünlü MİT Raporu'nda hedef alınanlar iktidara geldiler. Özal'ın ekibi tepe aşağı gitti ve dağıtıldı. Ekip, Çiller'le birlikte kendini toparlayabildi. Mehmet Eymür "kuyudan" çıkartıldı. Saffet Arıkan Bedük, Kayseri birinci sıradan Çiller'in yanına geçti. Özal'ın "dedektifleri", Çiller'in örgütünün has elemanları oldular.

Çiller'in özel istihbarat örgütünde, yalnızca polis şefleri ve istihbaratçılar değil, işadamları, mafya, tarikatlar ve masonlar da yer alıyor. Ordudan atılan Fethullahçılar, PKK itirafçıları, ülkücü tetikçiler de büronun istihdam ettiği elemanlar içinde sayılıyor. Çiller'in, "Ben yeniden Başbakan olana kadar idare edin" diye örtülü ödenekten verdiği 390 milyar lira bu geniş örgütlenme içinde bir anlam kazanıyor.

Devlet Dışı Bir Organizasyon

Çiller'in örgütü de Özal'ın örgütü gibi. Yalnızca bir istihbarat örgütü değil, operasyon ve provokasyon örgütü.
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında belirttiği gibi, "Başbakan Mesut Yılmaz, Çiller'in 500 milyar lirayı nereye verdiğini biliyor. Bildiği için olayın üzerine gidiyor. Olayı, Çiller'e yalan söylete söylete açığa çıkartacak bir taktiği uyguluyor. Cumhurbaşkanı da biliyor."
Aydınlık, bir ANAP kurmayına, Çiller'in emriyle örtülü ödenekten alınan milyarların nasıl harcandığını sordu.

ANAP'lı yetkili, soruyu şöyle yanıtladı:

"Benim kanaatim, bu paranın devletle ilgili bir yerlere, fakat devlet organizasyonu olmayan bir örgüte harcandığı yönünde. İsim önemli değil, böyle bir parayı Ahmet, Mehmet isimli devlet memurlarına verirsiniz, bir devlet işi olur. Becerikli bir Başbakan bu yolla doğru bir iş yapabilir. Beceriksiz bir Başbakan da yanlış. Ama bu olayda, kurumlar dikkate alınmadan harcama yapıldığı anlaşılıyor. Bu yanlış. Normal olarak, bu paranın çekilebilmesi için Maliye Bakanı olur verecek, yazılar yazılacak vb. Bunlar bu olayda yapılmış mı? Ayrıca paranın bir kısmının Bolu'da başka bir partiye aktarıldığı da söyleniyor. Devlet organları, yasalarla tarif edilmiş. Bunların dışındaki örgütlere harcama yapılması yanlıştır. Turgut bey de böyle bir şeye teşebbüs etmişti. Hiram Abas'la, Mehmet Eymür'le birlikte özel örgütlenmeye gidiyordu."

Demirel'in Yaptığını Yılmaz Yapıyor

Aydınlık'a ulaşan bilgilere göre, Başbakanlık Tanıtma Fonu, örtülü ödenekle bağlantılı. ANAP, örtülü ödenekle Başbakanlık Tanıtma Fonu arasındaki bağlantıyı araştırıyor. Fon'un, örtülü ödeneğin paravan şirketi gibi kullanıldığı yaygın bir kanı.

İki Bakanın İstifası

Basın gözden kaçırdı. Devlet bakanları Ayvaz Gökdemir ile Ünal Erkan'ın istifaları Çiller-Yılmaz kavgasına bağlandı. İki bakanın istifaları ile örtülü ödenekle beslenen örgüt arasındaki bağlantılar görülmedi.

Çiller'in Azerbaycan'da ABD tarafından düzenlenen Haydar Aliyev'e karşı darbe girişimine suç ortaklığı yaptığını Aydınlık açıkladı. Devlet Bakanı Gökdemir'in örtülü ödenek tartışmalarından paniğe kapıldığı belirtiliyor.

Ünal Erkan'ın Açıklaması

Ünal Etkan ise Aydınlık'a yaptığı açıklamada, Çiller'in özel istihbarat örgütüyle ilgisinin olmadığını söylüyor. Posta gazetesinde çıkan haberin yanlış olduğunu ifade ediyor. "Benim ne böyle bir örgütten haberim var, ne de bu örgütün kurucusuyum. Böyle bir örgüt varsa da ben yokum" diyor. Erkan'ın Posta gazetesindeki haber hakkında bilgisi olmadığını öğrenince, haberi kendisine faksladık. Erkan, "Çiller'in en yakınındaki bakan" tanımını kabul etmeyerek, "Yakınında değilim. DYP'nin bir mensubuyum. Kendisine özel olarak gitmem. Çağırırlar giderim" yanıtını verdi.

Örtülüden MHP de Beslendi

Çiller'in, örtülü ödeneği, "Pelister Çiftliği" gibi kullandığı anlaşılıyor. Çiller'in, yalnızca örgütüne değil MHP'ye de büyük miktarda para aktardığı anlaşılıyor.

Geçmişte, Çiller'e yakın olmuş bir DYP milletvekili, Aydınlık'a, daha önce de MHP'ye ödenekten para aktarıldığını söyledi. Bu paraların bir kısmının MHP'nin parti harcamalarında, bir kısmının da Hergün gazetesi için harcandığını kaydetti.

MHP lideri Alparslan Türkeş'in son günlerde "havayı yumuşatmak" gerekçesiyle Çiller, Yılmaz ve Çankaya arasında yaptığı turlar, "örtülü ödenek paniği" olarak yorumlanıyor. Ödeneğin örtüsünün açılması halinde, bundan zarar görecek kişiler arasında Türkeş'in de bulunduğu belirtiliyor.

Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir'i istifaya iten neden ile Türkeş'in "yumuşatma" turları arasındaki ilişkiye dikkat çekiliyor. Aliyev'e yönelik darbe girişimi ile ABD-ülkücü mafya bağlantısı, devletin üst düzeylerinde de sorgulanıyor. Devlette önemli görevler yapmış bir kişi, Aydınlık'a, "Doğru iz üzerindesiniz, ama ben konuşamam" diyor.


Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1996: Cumhuriyetimizin 3. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir