Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yasal Süreç

TBMM'YE VE CUMHURBAŞKANI'NA SUSURLUK HAKKINDA SUNULAN DOSYA - BÖLÜM 2

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Önderliğindeki Atatürkçü'ler Susurluk Kazası sonrasında Tansu Çiller'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan Örgütlenmesini medya önünde kanıtlayarak Tarihi bir Başarıya imza attılar.

Yasal Süreç

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 20:59

YASAL SÜREÇ

• DYP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Tansu Çiller1 in Türk Ceza Kanunu'nun 127/1., 128/2., 313. ve 314. maddelerindeki suçlan işlediği gerekçesiyle Yüce Divan'ın savcılık makamı olan Cumhuriyet Başsavcılığına 27 Mayıs 1996 tarihinde beş sayfalık bir dilekçeyle suç duyurusunda bulunduk.

• Cumhuriyet Başsavcılığı, SP. 8 Hz. 1996/186 sayı, 186 Karar No.lu ve 18.6.1996 tarihli kararında:

"Başbakan hakkında suç teşkil eden eylemlerinden dolayı ne şekilde soruşturma yapılacağı Anayasanın 100. maddesinde düzenlenmiş olup Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesi içinde yürüyen bir prosedüre tabi bulunmaktadır."

"Bu prosedür tamamlanıp Bn. Tansu Çiller hakkında iddia edilen fiillerinden dolayı son soruşturma açılmasına Türkiye Büyük Millet Meclisince karar verildiği takdirde, (... ) Yüce Divanda yapılacak yargılamada savcılık görevinin Cumhuriyet Başsavcısı veya Cumhuriyet Başsavcıvekili tarafından yerine getirileceği tabiidir."

değerlendirmesini yapmış ve sonuç olarak, şu kararı vermiştir:

"Evrakın Anayasanın 100. maddesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü hükümlerine göre gereğinin takdir ve ifası için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulmasına, birer örneğinin de dairemizde saklanmasına... "

• Bu arada Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tansu Çiller'in işlediği suçlar hakkında elimize yeni bilgiler geçmiştir. Aynca yine Çiller'in Özel Örgütü'nün lider kadrosunda bulunan İçişleri Bakam Mehmet Ağar'ın da bu suçlara asli fail olarak katıldığını gösteren kanıtlara ulaşmış bulunuyoruz.

• Daha önce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulmuş evrakla birleştirilmek üzere, Cumhuriyet Başsavcılığının "Anayasanın 100. maddesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü hükümlerine göre gereğinin takdir ve ifası" talebini benimseyerek bu dilekçeyi sunuyoruz.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1996: Cumhuriyetimizin 3. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir