1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Başbağlar'da Ne Oldu?

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2011, 23:57
gönderen TurkmenCopur
BAŞBAĞLAR'DA NE OLDU?

Resim

2 Temmuz Sivas Katliamını hepimiz biliyor ve lanetliyoruz. Ama bir de, Madımak vahşetinden üç gün sonra aynı merkezin tertiplediği "Başbağlar katliamı" var. Bu katliam, ABD ve AB'nin talimatları doğrultusunda unutturulmaya çalışılıyor. Neoliberal aydınlar ve dönekler o ikinci katliamın sözünü bile etmiyor. Peki, Başbağlar'da ne olmuştu?

90'lı yıllar Atatürkçü aydınlarımızın katledilmesinin yanı sıra, Amerika'nın PKK planlarını devreye soktuğu yıllardı. Muammer Aksoy'dan Çetin Emeç'e, Bahriye Üçok'tan Uğur Mumcu'ya çok sayıda değerli aydınımız Gladyo terörüyle katledildi. Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis, şehit edildi.

5 Temmuz 1993 günü, Madımak katliamından üç gün sonra bu kez PKK eylemiyle Erzincan Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde 34 Sünni yurttaşımız şehit edildi. Katliamı PKK üstlendi. Planlayan merkez ise aynıydı. Hem Madımak, hem de Başbağlar katliamları, ABD'nin Irak'ı bölme harekâtıyla bağlantılı Gladyo tertipleriydi.

Amerika açısından Türkiye'deki rejimin Irak'ın bölünmesiyle uyumlu hale getirilmesi şarttı. Kemalist Devrim'in tasfiye edilerek Amerikan güdümlü "Ilımlı İslam" iktidarının kurulması, mezhep kavgalarından geçiyordu.

Erzincan'ın Kemaliye İlçesi'ne bağlı Başbağlar Köyü, 5 Temmuz 1993 günü akşam karanlığında PKK tarafından basıldı. Yaklaşık yüz PKK'lı, köyün giriş ve çıkışlarını tutup telefon bağlantılarını kestikten sonra savunmasız köylüleri meydanda topladı. Toplam 33 kişiyi kurşuna dizip evleri ateşe veren katiller, olay yerine "Yaşasın Başkan Apo - Yaşasın PKK" sloganlarının yer aldığı bir bildiri bırakarak uzaklaştılar.

Tezgahı kuranlar, Başbağlar katliamından sonra yayınladıkları bildiride, eylemi, Madımak katliamına misilleme olarak yapıldığını ifade etmeyi de ihmal etmemişlerdi.

Salı, 05 Temmuz 2011 17:07

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174