Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Çiller ve Soğuk Savaş

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Çiller ve Soğuk Savaş

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:49

ÇİLLER VE SOĞUK SAVAŞ

Bu değişimin nedeni PKK terörü ve 2000'li yıllara yönelik gizli servis tehdit değerlendirmesi olsa gerektir. Ayrıca istihbarat eksikliği teşkilatın varlığını yeniden bir tartışma konusu yapabilecek boyutlara ulaşmıştır. Burada sözü edilen bilgi eksikliğidir. PKK konusunda o dönem pek çok konuda ve olayda gerçekten sağlıklı bilgilere ulaşılamamıştır. Çünkü bu dönemde yapılan şey bilgiyi tam olarak elde etmeden , ona ulaşmadan pek çok senaryoyu veya hatalarla dolu analizleri, tam işleyemeden rapor olarak hazırlamak olmuştur. Bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısında MİT'in PKK ve Ortadoğu ile Kuzey Irak konusunda getirdiği istihbaratı Başbakan Tansu Çiller sertçe eleştirmiş; 'Bana bu konularda MİT istihbarat getiremiyor' demiştir. Ayrıca Başbakan bu görüşlerini basına da sızdırmıştır. Yani MİT değişimin gelişini, ayak seslerini, varlığının tartışmaları arasında hissetmiştir. Bu sırada askeri kaynaklar da özellikle kontrespiyonaj alanında MİT'in yetersizliğini sıkça dile getirir olmuşlardır. Örneğin Gazi Mahallesindeki olayların ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı 15 Mart 1993 günlü güvenlik toplantısında aktif istihbarat açısından eleştiriler getirerek bu konudaki açığın bir an önce kapatılması gerektiğini vurgular. Bu dönemde askerler ile MİT'in arasının iyiden iyiye açık olduğunu da hatırlamak gerektir.

Başbakan Tansu Çiller ile MİT ilişkilerinin neredeyse bir soğuk savaş halini aldığını da belirtmek lazımdır. Çiller, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları arasında MİT'i ziyaret etmeyen, üst düzey yöneticileri ile tanışmayan, merkezdeki teknolojiyi görmeyen tek Başbakandır. Başbakanlıkta yapılan bu iç güvenlik toplantısında MİT, Yunan istihbaratı karşısında başarısızmış havası da estirilir. Başbakan Çiller'de MİT eleştirisini sürdürerek bu toplantı sırasında "Kör gibiyim, istihbarat alamıyorum" der. Oysa İstanbul Gazi Paşa olaylarının arkasında Başbakan Çiller ve dönemin Bakanlar Kurulu Yunan istihbaratını arayacağına bölgenin polis yöneticilerine baksa, ülkenin ekonomik ve sosyolojik gerçeklerini görse daha doğru tahminlerde bulunulması işten bile değildir.

MİT ise bölgeye ilişkin ucu açık ve net olmayan klasik tahlil raporlarını sunar ortaya. Bu raporlar arasında Gazi Mahallesini irdeleyen ve olaylardan çok önce verilen rapor da vardır. Ama olaylarla ilgili bir anlam taşımamaktadır. Taşıması da mümkün değildir.MİT'in elinde bölgenin tahlilini yapacak sosyolog veya pisikologlar yoktur. Yapılan örgütler bazındaki değerlendirmelerden ibarettir.

MİT bu eleştiriler arasında yazdığı çok hayati raporların Başbakan Çiller tarafından okunmamasından yakınarak karşılık verir. Ortada her yerde gözlenen karmaşa ve koordinasyonsuzluk hüküm sürmektedir. Bu da herşeye, kaçınılmaz olarak ve ne yazıkki isitihbarat çalışmalarına da yansımaktadır.

Başbakanı kızdıran istihbarat eksikliği eleştirisi aslında istediği MİT ile eldeki MİT'in arasındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. MİT'e göre ise Başbakanın etrafında onu MİT'e karşı yanlış yönlendiren ve MİT tarafından bir kısmı sakıncalı görülen insanlar bulunmaktadır. Çiller'in MİT soğukluğu bunların yarattığı bir hatadır. MİT yine çaresizdir. Ama bu kez imdadına Cumhurbaşkanı Demirel yetişmiştir. Tansu Çiller MİT'i bilmeyen, sokaktan bir vatandaşken Başbakan olan bir insandır. O sokaktaki vatandaş gibi gördüğü MİT'ten herşeyi çözecek formülü istemiş, MİT de ona, "ben bu formül için eğitilmedim" demiştir. İşte kıyamet de orada kopmuştur. Çiller aklına geleni istemektedir. MİT yok demektedir . Kavga bu yüzden büyümüştür. MİT bu olaylardan sonra varlığına yönelik yaptırımları bertaraf etmek için yapısal değişimine hız vermiştir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir