Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ülkücüler ve MİT Arasındaki Bağlar

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Ülkücüler ve MİT Arasındaki Bağlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:48

ÜLKÜCÜLER VE MİT ARASINDAKİ BAĞLAR

MİT bu olayın ardından ülkücülerle ilgili pek çok sıkıntıyı da yaşamaya devam etmektedir. MİT'in adını sıkça kullanan ülkücü mafya babaları kendilerine devlet görevleri verildiğini belirterek etkinliklerinin arkasına kamunun gücünü de almaya çalışmaktadırlar. O gün gercekten devletçe kullanılanların büyük bölümü, bugün de başka işlerde, başka şekillerde kullanılmakatadır. Daha da karanlık şekillerde mafyaya bulaşanların sayısı hiç de azımsanacak gibi değildir. Yani olay bir iç güvenlik sorunu haline de dönüşmüş durumdadır. Bunlara en iyi örnek de Alaattin Çakıcı'dır. Çakıcı ile temaslar kurulur , cezaevelerinde görüşmeler yapılır . Çakıcı daha sonra bu görüşmelerden kaynaklanan bir edayla kendini " Milli Baba" ilan eder. Kendisi hakkında basında MİT tarafından görevli olarak ASALA kamplarına baskın düzenleme görevi verildiği yolunda yalan haberler yeralır.

Bu konuda bir MİT yetkilisi araştırmamız sırasında şunu dile getirmiştir:

"Bizi arayıp ' Ben bu vatan için neler yaptım' diyor zaman zaman. Biz de hem kendisine hem de kendimize ' Yahu bu adam ne yaptı ' diye sorup duruyoruz. Bizimle ilgili bütün hikayeler yalan. Kendisinden uyuşturucu konusunda bilgi alınmak istenmiştir, bazı konularda da alınmıştır o kadar. ASALA kamplarına baskın haberlerini Okuyunca kendisi bile bu yalanlara inanır oldu."

Evet, MİT'in 12 Eylül sonrasında gerçekleştirdiği en önemli operasyonun gelişimi böyledir. Ancak bu askeri bir dönemin ürünüdür. 1993'den sonra iktidara gelen Başbakan Tansu Çiller PKK konusunda perde arkasında verdiği sert emirlerle bu tür eylemlere yeşil ışık yaksa, "İlk seçimden önce bana Apo'nun dirisini veya ölüsünü getirin" diye emirler verse de, olaylar politikacılar ile güvenlik birimleri arasında büyük kopuklukların bulunduğunu gözler önüne sermektedir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir