Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gladyo'nun "Kriz Bölgelerine Müdahale Misyonu"

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Gladyo'nun "Kriz Bölgelerine Müdahale Misyonu"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Kas 2010, 17:16

Gladyo'nun "Kriz Bölgelerine Müdahale Misyonu"

Türkiye'nin Gladyo tarihçesinde bir kopuş ya da kırılma noktasına gelmiş bulunuyoruz: 1990'lı yılların başları. Gladyo'nun 1990 sonrası Türkiye uygulamalarını anlamak için, okuyucumuza bir anahtar sunacağız. Öyle bir anahtar ki, bize Türkiye'deki hangi iktidar sahiplerinin Gladyo cephesinde yer aldığını ve hangi güçlerin Gladyo'ya karşı mevzilendiğini görmemizi sağlayan kapıları açacak.

ABD ordusunun ve hükümetinin program, strateji ve siyasetlerini incelediğimiz zaman, 1990'lardan başlayarak Türkiye'ye yüklenen misyonun şöyle tanımlandığını görüyoruz:

"Kriz bölgelerine müdahale misyonu.".

Bu tanım, SüperNATO'nun dünya stratejisiyle ilgilidir ve Türkiye'nin görevini özetlemektedir. İşte bu misyon, aynı zamanda Türkiye'deki Gladyo'nun da adresini vermektedir.

1990 yılının başlarında "kriz bölgelerine müdahale" görevine, TSK'nın bazı belgelerinde de rastlanmaktadır. Hatta "kriz bölgeleri", Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar olarak isimlendirilmektedir. Kuşkusuz Türkiye'nin bu bölgelere askeri müdahalesi milli programla ve stratejiyle açıklanamaz. Bu bölgeler, ABD'nin ve Küresel Gladyo'nun müdahale alanlarıdır ve Gladyo, Türk Ordusuna bu alanlarda müdahale görevi yüklemektedir.

1993-1994'ten sonra bu "kriz bölgelerine müdahale misyonu" denen görev tanımı. Türk Ordusunun belgelerinden kaybolmuştur.

Bunun anlamı şudur:

1991 Körfez Savaşından ve 17 Şubat 1993 günü Org. Eşref Bitlis'in şehit edilmesinden sonra Türk Ordusu ABD'nin ve SüperNATO'nun görev tanımlarının dışına çıkmıştır. Ne var ki, "kriz bölgelerine müdahale " tanımı , Turgut Özal'ın Çankaya'dan yaptığı açıklama ve girişimlerden sonra Tansu Çiller hükümetlerinde görülmüştür.

28 Şubat 1997 Harekâtını izleyen yıllarda kurulan Ecevit'li hükümetler, bu Gladyo misyonuna itibar etmemişler, ancak 3 Kasım 2002 seçiminden sonra kurulan Abdullah Gül hükümetinin ve 1 Mart 2003 Tezkeresi öncesinde kurulan Tayyip Erdoğan hükümetinin programlan "kriz bölgelerine müdahale" misyonunu iftiharla ve vurgulayarak üstlenmiştir. Açıkça görülmektedir ki, Türk Ordusunun komuta kademesi. 1991-1993 döneminde SüperNATO'da belirlenen misyondan kopuş sürecine girmiştir. Turgut Özal-Tansu Çiller-Tayyip Erdoğan-Abdullah Gül ise, açıkladıkları programlarla Gladyo misyonunu üstlendiklerini ilan etmişlerdir.

Gladyo, öyle maskeli , banka soyarken başına çorap geçiren bir örgüt değildir; ABD süper devletinin başında olduğu ve NATO ülkelerini denetim altında tutan bir hükmetme merkezidir. Bu nedenle Gladyo'nun adresi , birtakım gizli ifşaat , dedikodu veya belgelerle değil ; yaşanan olgularla ve açık bilgilerle saptanır. Gladyo'nun adresini belirledik. Şimdi 1990'ların ilk yıllarındaki cepheleşmeyi somut olgular zemininde inceleyebiliriz

Kaynakça
Kitap: Gladyo ve Ergenekon
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir