1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Nesim Malki cinayeti

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2010, 18:40
gönderen TurkmenCopur
Nesim Malki cinayeti

Yine; 28 Kasım 1995' de Bursa'da öldürülen Musevi asıllı işadamı Nesim Malki olayının azmettiricisi, Erol Evcil Jandarmanın sorumluluk sahasında 21 Ekim 1998'de polis tarafından gerçekleştirilen bir operasyonla yakalanmıştı. Emniyet teşkilatı ülkenin her yerinde organize suçlara karşı operasyon düzenliyordu ve operasyonlar bütün medyanın gündemindeydi. Jandarma teşkilatındaki personel iki yıl doğu, iki yıl batı derken, yaklaşık Albay rütbesine gelen bir personel 5 kez şarka gidiyordu. Doğu ve Güneydoğu'da terörle mücadelede yıpranan personel 2 yıl batıda dinlendirilip tekrar şarka gönderiliyordu.

Bu nedenle, batı illerinde Kaçakçılık ve Organize suç örgütleri terörün gölgesinde iyice palazlanmışlardı. Çünkü gündemde hep terörle mücadele vardı. Kimse çıkar amaçlı suç örgütlerinin farkında değildi.

Bu örgütler, kendileri için bulunmaz bir ortam ve beslenecek kadar bataklıklar yaratmışlardı. 2000 yılı Eylül ayının ikinci haftasında Kurmay Başkanı Korgeneral Yusuf Soybaş, bütün karargâh personelini altıncı kattaki brifing salonunda toplamıştı.

Kendisi, bu göreve 1998-2000 yıllarında Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme Başkanlığından gelmişti. Bütün Jandarma birliklerini ve karakolları gezerek 2 yıl boyunca incelemiş ve denetlemişti. Birçok eksiklik tespit ederek çok önemli bir kitap oluşturmuştu.

Bu kitapta jandarma sınıfının hangi alanlarda ve konularda daha etkin hale getirilmesi gerektiğini belirlemişti. Bir jandarma karakoluna bir yıl içerisinde kaç adet duyum gelmiş ve duyumlarla ilgili nasıl bir işlem yapılarak ne kadarı sonuçlandırılmıştı?

Karakolun günümüz şartlarına göre personeli, araç ve gereçleri, bilgi akışı ve istihbaratı yeterli miydi? 1960'lı yıllarda bir belde veya bir ilçede kurulan karakolun mevcudu belki de o dönemler için yeterliydi. Karakol binası aynı kalmış; fakat o ilçenin nüfusu 10-15 kat artmış, suç oranı artmış, tek katlı evler yerini çok katlı binalara, iş merkezlerine bırakmıştı. Neredeyse her şey tamamıyla değişmiş, bizim karakol aynı kalmıştı. Komutanımıza göre jandarma sınıfı artık bireysel suçları önlemeden ziyade, organize suçları önlemeli ve ortaya çıkarmalıydı.

Çünkü terör örgütlerinin ve organize suç örgütlerinin hedefleri birçok noktada birleşiyordu. Özellikle terör örgütünün sınırlardan sokmaya çalıştığı her tür silah ve cephane batıda organize suç örgütlerinin eline ulaşıyordu.

Kaynakça
Kitap: KİRLİ ELLERİN İTTİFAKI
Yazar: Aziz Ergen