Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Örtülü 500 Milyarın Adresi Kamil Yüceoral'da

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Örtülü 500 Milyarın Adresi Kamil Yüceoral'da

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:17

ÖRTÜLÜ 500 MİLYARIN ADRESİ BAŞBAKAN BAŞDANIŞMANI KAMİL YÜCEORAL'DA
(Doğu Perinçek, Basın Toplantısı, 14 Aralık 1996)


İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 14 Aralık Cumartesi günü, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Çiller'in hesabını vermediği 500 milyar liranın adresini açıkladı. Perinçek, Çiller Özel Örgütü'nün Orta Asya ve Kafkaslardaki ABD adına taşeronluk faaliyetleri hakkında bilgi verdi. İP Genel Başkanı, Başbakan Başmüşaviri Kamil Yüceoral'ın hazırladığı, CIA görüşlerini tekrarlayan 4 gizli raporunu basına dağıttı. Perinçek, basın toplantısında şu değerlendirmelerde bulundu:

Çiller Özel Örgütü'nün "Dış Türkler" koordinatörü Başbakan Başdanışmanı Kamil Yüceoral'ın 4 gizli raporunu açıklıyoruz. Bu raporlar, Çiller'in şimdiye dek hesabını vermediği 500 milyar liranın adresini de saptıyor. Dış Türklerden sorumlu bakanlara ve hükümete sunulan raporlar, CIA görüşlerini tekrarlıyor.

Emekli Deniz Yüzbaşısı Kamil Yüceoral'ın denetiminde olan Hoşdere Caddesi'ndeki ve Çiller'in yabancı uyruklu danışmanlarının çalıştığı Koza Sokak'taki Başbakanlık ek binaları, CIA'nın Orta Asya İstasyonu gibi işlev görüyor.

Hem Çiller'in Hem Erbakan'ın Başdanışmanı

Erbakan başbakan olunca, Tansu Çiller tarafından 13 Eylül 1993'te Dış Türkler Koordinatörlüğüne getirilen Yüceoral'ı görevinden almadı. Hatta daha da yükseltti.

Yüceoral'ın Başbakanlık'ta birçok görevi var:

Bağımsız Türk Toplulukları Başmüşavirliği, Yurtdışı Vatandaş Konuları Müşavirliği, Tanıtma Fonu Başbakanlık Temsilciliği.

Her hükümet değişikliğinde, Yüceoral'ın üstlendiği görevlerin sayısı artıyor. Son görevini Erbakan'dan aldı; "Birinci Kaynak Paketi"nin Koordinatörlüğü.
Kamil Yüceoral'ı Başbakan Başdanışmanlığına getiren Süleyman Demirel. Çiller Başbakan olunca, "Green Card" sahibi Yüceoral, ABD açısından son derece kritik bir göreve getirildi. Yüceoral'ı, "Bağımsız Türk Devletleri ve diğer Türk toplulukları ile Türkiye arasındaki ko-ordinasyori'un sorumluluğuna atayan 1993/30 sayılı genelge, Tansu Çiller imzalı.

Dışişleri Bakanı İnönü'yü Devre Dışı Bıraktı

Tansu Çiller, 1993 yılı Temmuz'unda Başbakan oldu. Kamil Yüceoral'ı Dış Türkler'e yönelik faaliyetlerin tek sorumluluğuna atadığı tarih ise 13 Eylül 1993. Başbakan Başdanışmanina verilen görevlerin hepsi, aslında Dışişleri Bakanlığinın sorumluluk alanında. Çiller, dönemin Dışişleri Bakanı Erdal İnönü'ye, moda deyimle "by-pas" yapıyor. CIA'nın taşeronluk görevini yerine getirebilmek için Dışişleri'ni devre dışı bırakıp Dış Türklere yönelik faaliyetin hepsini Başbakanlık'a aktarıyor. Süleyman Demirel, 1991'de Başbakan olunca, Dış Türklerden sorumlu bir devlet bakanlığı ihdas etmişti. Çiller, Yüceoral'ın, Dış Türklere yönelik faaliyet yürüten bütün devlet kurumlarının tepesine getirdiğini kavratmak için, 1 Ekim'de bir genelge daha yayınlattı. Başbakanlık Müsteşar Vekili Yücel Edil imzasıyla yayınlanan genelgeyle konuyla ilgilenen bütün devlet kuruluşlarına, Kamil Yüceoral'a bilgi verme zorunluluğu getirildi. Genelgede, Kamil Yüceoral'ın Çiller nezdindeki önemi şöyle vurgulanıyor: "Bu amaca yönelik olarak Başbakanlık makamınca ihtiyaç duyulan üst düzeyde koordinasyonun Başbakan Başmüşaviri S. Kamil Yüceoral tarafından sağlanacağı bildirilmiştir."

Diplomat Değil Ama Kırmızı Pasaportu Var

Yüceoral, Deniz Kuvvetlerinden emekli olduğunda Kıdemli Yüzbaşı'ydı.
Bugün, Örtülü Ödenek ve Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndaki trilyonlarca liranın Dış Türklere dağıtımından sorumlu. Yüceoral, Büyükelçilik gibi bir görevi olmamasına rağmen, Türk Dışişlerinin verdiği "kırmızı pasaport"a da sahip. Yani, diplomatik pasaport.

Kayınpederi, CIA'nın Rusya Sorumlusu

Yüceoral, bir zamanlar, Afganistan'ın Özbek lideri Abdül Raşit Dostum'un çok yakınında bulunmuş. 1992'de kayınpederi ile birlikte Afganistan'daymış. Kayınpederi, Özbek asıllı bir ABD vatandaşı; SSCB dağılmadan önce CIA'nın Rusya sorumlusu. CIA hesabına Ankara'da bulunduğu sırada doğan kızıyla da Yüceoral evlenmiş. Kayınpeder, şimdi işadamı kimliğiyle Orta Asya'da dolaşıyor. Bazı gezilerde damat Yüceoral ile birlikteler.

İsrail Aşkı

Erbakan'ın Başdanışmanı Yüceoral'ın İsrail aşkı da dikkat çekici. Yüceoral'ın, geçen yıl suikast sonucu ölen İsrail Cumhurbaşkanı İzak Şamir için yazdıkları, ekteki belgeler arasında Yüceoral'ın İsrail konusundaki hassasiyeti, konumunun gereği. Çünkü, ABD, Türkiye'ye verdiği Orta Asya'daki taşeronluk görevinin İsrail ile birlikte yürütülmesini istiyor. Çiller'in başbakanlığı, Yüceoral'ın koordinatörlüğünden sonra, Orta Asya'ya yönelik ticari ve sınai faaliyetlerde İsrail bağlantılı ABD şirketlerinin öne geçtiği saptanıyor.

Çatlı Ekibinin Koordinatörü

İşçi Partisi, Başbakan Başmüşaviri Kamil Yüceoral'ın, Azerbaycan darbesindeki rolünü saptadı. CIA'nın güdümünde düzenlenen darbenin Başbakanlıktaki ayağı, Dış Türkler Koordinatörü Kamil Yüceoral'dı. Çatlı'nın yerine geçen Haluk Kırcı da, Yüceoral'ın denetiminde, Nahçıvan'daki CIA üssünde bulunuyor. Haluk Kırcı, ismi ortaya çıkınca panik içinde Fetullahçı olduğunu açıklamıştı. Fethullah Hoca'nın önünü açan da Kamil Yüceoral.

Fetullah Gülen'le Yakın İlişki

Yüceoral'a bağlı Yurtdışı Vatandaş Konuları Müşavirliği, yurtdışındaki dini cemaatleri izleyen Başbakanlık birimi olarak tanınıyor. Bu birim, istediği cemaatin yurtdışında sivrilmesini sağlıyor. Yüceoral'ın Fethullah Gülen'le sık sık görüştüğünü bildiren kaynaklar, "Orta Asya'da Refah'ın Milli Görüş Vakfı yerine Fethullahçıların okullarının açılmasında etkili oldu" diyorlar.

Dostum'a Örtülü'den 3 Milyon Dolar Verdi

Yüceoral'ın, Afganistan'da Özbek General Raşit Dostum'a 3 miyon dolar (bugünkü kur üzerinden 312 milyar lira) gönderdiği, bunun bir milyon dolarını bizzat kendisinin teslim ettiğini saptadık. General Dostum, ABD'nin Orta Asya'ya ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı kullandığı bir koçbaşı niteliğinde. ABD, bir yandan Pakistan'daki uzantıları eliyle Taliban'ı desteklerken, öte yandan Türkiye'deki uzantısı Çiller kanalıyla General Dostum'u el altında tutuyor.

Sincian'a Yönelik Provokasyon ve Yüceoral

İşçi Partisi, Çin Halk Cumhuriyeti'ne yönelik, CIA'nın güdümünde, JİTEM subayları ve Nizam-ı Alem Ocağı militanlarının kullanıldığı bir provokasyon düzenlendiğini ortaya çıkarmıştı. Aydınlık'm 27 Ekim tarihli "Durdurun Bu Tertibi" başlıklı kapak haberinde şu bilgiler veriliyordu:

"Uygur özerk Bölgesi'nde sabotajlar yapacak timin, Afganistan'dan Çin'e geçişine, Özbek General Raşit Dostum'un yardımcı olacağı öğrenildi. Afganistan'ın Çin ile sınır bölgesi Dostum Paşa'nın de-neminde. Cümbüş-i Milli İslami Partisi Başkanı Dostum'un Türkiye ile ilişkileri, Özal dönemine uzanıyor. JİTEM elemanı 4 subay da, şu anda Dostum'un karargâhındalar."

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, İşçi Partisi'nin kamuoyunu uyarmasından sonra bu tertibi durdurdu. İşçi Partisi, tertibin CIA güdümünde yapıldığını saptamıştı. Şimdi, tertibin merkezindeki ismi açıklıyoruz: General Dostum'un yakın dostu Kamil Yüceoral.

Karargâhı CIA Üssü Gibi

Kamil Yüceoral, Başbakanlık Merkez binasında bulunuyor. Ancak ekibinin bir kısmı Yukarı Ayrancı'daki Hoşdere Caddesi'ndeki ek binada. Bu bina, başında Yüceoral'ın bulunduğu "Başbakanlık Dış Türkler Koordinatörlüğüme bağlı.

Bağımsız Türk Toplulukları Başmüşavirliği'nin Hoşdere Caddesindeki 441 53 25 numaralı telefonu PTT kayıtlarında bulunmuyor. Bilinmeyen telefon numaralarını bildiren PTT görevlisi, "Boş görünüyor, böyle bir abone kaydı yok" yanıtını veriyor.
Başbakanlığa ait bir telefon "boş numara" olarak görünüyor. Akla hemen CIA'nın istihbarat taktikleri geliyor.

Çiller'in, MİT'e yerleştirdiği Tolga Atik'le birlikte DYP Gençlik Kollarindan devşirip Başdanışman yaptığı Adil Aşırım da, Hoşdere Caddesindeki binada çalışıyordu. Başbakanlık'ın bir diğer ek binası da, Gaziosmanpaşa'daki Koza Sokak'ta. Koza Sokak'taki ek bina da CIA'nın Türkiye hedeflerinin hizmetinde.

Telefon Dinleme Operasyonu ve Çiller Örgütü

Çiller Özel Örgütü'nün telefon dinleme operasyonunda ailenin MİT'e yerleştirdiği Tolga Atik'in rolü saptandı. Tolga Atik, Başbakan Başdanışmanı iken Koza Sokak'ta karargâh kurmuştu. Zaman gazetesi yazan Fehmi Koru, 23 Mayıs 1996 tarihli, "Taha Kıvanç" rumuzlu "Kulis" köşesinde şöyle yazmıştı: "Ankara'nın Gaziosmanpaşa semti ile İstanbul'un Yeniköy'ü arasında gidip gelmiş, eteğine bir sürü para dolduran sarışın bir kadın bu paraları 'başka bir dille konuşan' birilerine verdi. Gaziosmanpaşa'daki binanın içinde 45 kişi vardı ve çok gelişmiş teknolojiye sahip aletler; sanki etraftaki bütün telefonları ve konuşmaları kaydediyordu."

İşçi Partisi, dinleme işinin yapıldığı yerin Başbakanlığın Gaziosmanpaşa Koza Sokak'taki ek binası olduğunu belirledi.
Çiller'in yabancı danışmanlan Jay Krigel ve David Barchard da bu binada bulunuyor. ABD'nin giz perdesi altında tutulan istihbarat kuruluşu NSA'nın (Ulusal Güvenlik Ajansı) Türkiye'deki telefonları dinlediği, kriptoyla yapılan resmi telefon haberleşmelerini bile çözdüğü ABD basınında yer aldı. Anlaşılan o ki, Çiller Özel Örgütü, telefonları dinleme operasyonunu ABD ile birlikte yürütüyor.

ABD'ye Değmeden Çete'ye Karşı Mücadele Olmaz

Türkiye, son yıllarda, herkesin gözleri önünde ABD'nin "kriz bölgelerine müdahale gücü olmaya" sürüklenmek istenmiştir. Üstelik tertiplerle, oldubittilerle. Çiller Özel Örgütü'nün tarihe geçecek en büyük suçu da buradadır.

Peki, başında Çiller'lerin bulunduğu karanlık faaliyeti ortaya çıkarma mücadelesi, ABD'ye değmeden yürütülebilir mi?
Mümkün değil. Olayın doğasına aykırı! Göreceksiniz, bu büyük çabayı, ABD çıkarlarına dokunmayacak bir yatakta tutma çabalan da iflas edecektir. Tıpkı Çiller'le hükümet ortaklığı planlarının iki ay içinde iflas etmesi gibi.

Çünkü Türkiye halkının bağımsızlık ve güvenlik ihtiyacı, gelmiş, ABD'yi sorgulama sorununa dayanmıştır. Bu durumda önümüzdeki günlerin gündemi bellidir. Eşref Bitlis ve Uğur Mumcu suikastlarının üzeri örtülemeyecektir.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir