Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Genelkurmay Başkanı'nın Çiller Özel Örgütü'ne Tavrı

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Genelkurmay Başkanı'nın Çiller Özel Örgütü'ne Tavrı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 01:08

Genelkurmay Başkanı'nın Çiller Özel Örgütü'ne Tavrı

MİT, Emniyet Genel Müdürlüğündeki "suç ekibi" hakkında bilgi toplamaya 1993 yılında başladı. 1994 yılı Ağustos sonunda Genelkurmay Başkanı Güreş emekli oldu. Böylece Çiller, TSK içinde emirlerini "şak diye yapan" destekçisini yitirdi. Yeni Genelkurmay Başkanı Karadayı'nın yeşil ışık yakması üzerine, MİT İstihbarat Başkanlığı 1995 yılı başında, hazırlanan "kolektif' raporu MİT Müsteşarlığı'na verdi.
Raporun Müsteşarlığa verilerek resmiyet kazandığı günlerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı da Özel Kuvvetler Komutanı'nı, adını vermeden "Çiller'e hizmet vermeye son verin" diye uyardı.

Aydınlık, bu gelişmeyi Genelkurmay Başkanı Karadayı'nın sınıf arkadaşı bir emekli tümgeneralden öğrendi. 25 Mart 1995 tarihli Aydınlıkta yer alan haberde bir MİT eski üst düzey yöneticisinin de bu bilgiyi doğruladığı belirtiliyor.

Emekli tümgeneral şöyle anlattı:

"Mart ayı başında, Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgenerali makamına çağırarak TSK'nin asli görevi Türkiye'nin sınırlarını, bayrağını, parlamentoyu korumaktır; bazı politikacıları korumak, onların isteklerine uymak değil. Bizim görevimiz Türkiye'deki rejimin parlamenter vasfını korumaktır. TSK'nin politikacılara fiili hizmet vermesini kabul etmemiz mümkün değildir' dedi.
"Karadayı, bütün Genelkurmay Karargâhına duyurduğu bu görüşmede, Özel Kuvveder Komutanı'nı faili meçhul cinayetler konusunda da uyardı. Karadayı, 'TSK mensuplarının bu konuya çok duyarlı olması gerekiyor. Daha önce birtakım şeylere müsamaha gösterilmiş olması, bundan sonra da gösterileceği anlamına gelmemeli. Münferit ve varsayım dahi olsa, birtakım faili meçhul olaylarla TSK'nin ilintilendirilmesini kabul etmek mümkün değildir. Kusuru olanlar tespit edilip, mevzuatın gereği yapılacaktır dedi."

Çiller Hakkındaki MİT Raporları TBMM'ye Gönderilsin

Genelkurmay İstihbaratı, MİT Müsteşarlığı İstihbarat Başkanlığı'nda Çiller hakkında 5 rapor bulunduğunu saptıyor. Bu raporlar derhal TBMM'ye, Cumhurbaşkanlığı'na ve Hükümete gönderilmelidir.

Yine, Genelkurmay İstihbaratı da elindeki bilgileri aynı makamlara sunmalıdır.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron