Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Çiller, Servetinin Yüklü Bir Kesimini Bermudaya Kaçırdı

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Çiller, Servetinin Yüklü Bir Kesimini Bermudaya Kaçırdı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 00:01

ÇİLLER, SERVETİNİN YÜKLÜ BİR KESİMİNİ BERMUDAYA KAÇIRDI (Doğu Perinçek, Basın Toplantısı, 30 Nisan 1996)

Tansu Çiller, başbakan iken 24-29 Mayıs 1994 tarihleri arasında ABD'ye özel gezi yaptı. ABD gezisi sırasında 11 saat ortadan kaybolarak, nakit servetinin önemli bir kesimini Bermuda'ya götürdü ve kara para aklayan kıyı bankalarına yatırdı.

Geziden önce Çiller'in danışmanları, Başbakanın ve eşi Özer Çiller'in Bermuda'da iki gün tatil yapacaklarını açıklamışlardı. Çiller, yanında götürdüğü 14 kişilik heyete, korumalar dahil, gezinin ilk gününden son gününe kadar izin verdi. Başbakan, geceliği 1000 dolar olan Waldorf Astoria otelinden ayrılarak Bermuda'ya uçtu ve parasını yatırdı.

Çiller'in ortadan kaybolmadan önce kimlerle görüştüğü, Aydınlık dergisinin 23 Temmuz 1994 günlü sayısında yayınlanmıştı. İsimler ilginç: Morgan Guaranty Bank Yönetim Kurulu Üyesi Rodney Wagner, Chase Manhattan Bank, Citybank ve Solomon Brothers adındaki danışmanlık hizmeti gören finans kuruluşunun kimi üst düzey yöneticileri. Böylece Çiller, parasını Bermuda bankalarına yatırmadan önce güvendiği önemli bankacılara danıştı.

Özer Çiller, Başbakandan 10 gün kadar önce ABD'ye gitmişti. Ancak gazeteleri karıştırınca görüyoruz ki, Özer Çiller'in bu ABD gezisi, bir hafta boyunca basından gizlenmiş. Özer Çiller'in Türkiye'ye dönüş tarihi 8 Haziran 1994.

Tansu Çiller, ABD gezisi konusunda, ANAP tarafından Meclis'e verilen soru önergelerini yanıtsız bıraktı.
Başbakan, basına bu gezinin bütünüyle "özel" olduğunu açıklamıştı. Oysa Hürriyet in Ankara Temsilcisi Sedat Ergin, 26 Mayıs 1994 tarihli yazısının başlığı şöyle: "Tansu Çiller iş gezisinde."

"İş gezisi", aslında yurtdışına para kaçırma operasyonu. Bilindiği gibi, ABD'ye 10 bin dolardan fazla para sokulamıyor. Bu nedenle Çiller ailesinin servetini ABD'ye Özer Çiller değil, başbakan kimliği nedeniyle bavulları aranmayan Tansu Çiller götürdü.

Çiller, ABD'ye ilk kez kaçak para sokuyor değil. Daha önce de ABD'deki taşınmaz mallarını alırken parayı kaçak olarak götürmüştü. Bilindiği gibi Çiller, ABD'deki mallarını satın almadan önce banka aracılığıyla para transferi yaptığını kanıtlayamıyor.

Çiller'in 1992 Ağustos'undaki Mal Varlığı

Tansu Çiller, Devlet Bakanı sıfatıyla ve kendi imzasıyla 2000'e Doğru dergisine yaptığı açıklamada, o zaman eşiyle birlikte sahip olduğu değerleri sayıyordu: "Yalı, 3 ev, tekne, 280 dönüm arazi ve otomobil."*
Çiller ailesinin bugünkü mal varlığı dünkü gazetelerde açıklandı. Çiller ve eşinin 4 yılda birkaç yüz kat zenginleştiği görülüyor. Bu zenginleşmenin yasadışı yollardan olduğu çok açıktır.

Yalan Mal Beyanının Cezası 3 Yıldan 5 Yıla Kadar Hapis

Çiller, 10 Haziran 1990 ve 27 Ağustosl993 tarihlerinde yalan mal bildiriminde bulunarak, 3628 sayılı yasaya göre 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası gerektiren suç işledi. Bu konuda İstanbul C. Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğumuz halde, gerekli işlemler yapılmadı.

Çiller Yurtdışına Kaçma Hazırlığında

Öğrendiğimize göre, Çiller yurtdışına kaçmak için bazı hazırlıklar yapmaktadır. Suna Pelister'in üzerine kayıtlı çiftliklerin tapularının alelacele Çiller ailesinin üzerine geçirilmesi bu hazırlıklarla ilgilidir.

İşçi Partisi'nin Gerekli Gördüğü Önlemler:

• Tansu ve Özer Çiller'in yurtdışına çıkışları derhal yasaklanmalı ve kaçmalarını önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır.
• Tansu ve Özer Çiller, Türk vatandaşlığından çıkarılmalı ve yasa gereği mallarına el konmalıdır.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir