Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Emniyet Genel Müdürü, Bucaklara 1500 Silah Veriyor

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Emniyet Genel Müdürü, Bucaklara 1500 Silah Veriyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 23:59

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ, BUCAKLARA 1500 SİLAH VERİYOR: AĞARIN SİVEREK TUZAĞI
(Aydınlık, 14 Eylül 1993, Sayı 137)


Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın, Siverek'te yaklaşık 10 bin mensubu olan ve "devlet yanlısı" diye tanınan Bucak Aşireti'nin reisi Hakkı Bucak'ın evinde yaptığı gizli toplantıda bu aşirete mermileriyle birlikte 1500 silah taahhüdünde bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Ağar, bölgenin diğer büyük aşireti Paydaşlar'a da 500 silah gönderme sözü verdi.

Bucak ailesinin ruhsatsız silah taşıyan korumaları tarafından karşılanan Mehmet Ağar, Siverek'e DYP'li Urfa Milletvekili Sedat Bucak ve bir generalle birlikte geldi. Sivereklilerden gizli gerçekleştirilen görüşmede ilçedeki bütün yollar trafiğe kapatılarak cuma namazı kılınacak camilerin giriş ve çıkışları da tutuldu. Siverekliler, TV haberlerinde "Siverek, Hilvan ve Viranşehir Emniyet Müdürlüklerinde incelemelerde bulunmak üzere, Güneydoğu ya gittiği" belirtilen Ağar'ın, 2 Eylül Cuma günü ilçeye yaptığı bu ziyareti daha sonra öğrenebildi.

Husumeti Yeniden Başlatma Planı

Olağanüstü Hal kapsamında bulunmayan Siverek'te Hizbullah da örgütlü değil. Kontrgerilla faaliyetlerinin de olmadığı Siverek'te 1500 silah dağıtılması, "Bucak" ailesinin baskısı altında bulunan bölge halkında gerilim yarattı. Adının açıklanmasını istemeyen önde gelen bir Siverekli, "Artık ilçede bir silah sıkılsa, Bucak'ın çoğu çapulcu olan adamları da talana başlayacaklar; endişe içindeyiz" dedi.

Öte yandan halen Siverek'te siyasi nitelikli hiçbir olay olmamakla birlikte, geçen haftadan itibaren ilçede yüzleri çefı ile örtülü silahlı kişiler, siyasi şube polisleri ile birlikte gezmeye başladı. Ev arama ve işyeri kapatma yetkileri olan silahlı kişilere Siverekliler sıkça rastlıyor, ama yüzleri örtülü bu kişilerin kim olduklarını ve nereden geldiklerini bilmiyorlar.

Hiçbir şekilde korunamayacaklarını düşünen Siverekliler bu esrarengiz silahlı adamların yaptırımları konusunda bugüne kadar hiçbir resmi merciye herhangi bir şikâyette de bulunmamışlar.
Cuma namazı sonrası aşiret reisi Hakkı Bucak'ın evine konuk olan Ağar'ın, taahhütte bulunduğu 1 500 silahın önümüzdeki günlerde dağıtılması bekleniyor. Silah dağıtımının "ekipbaşı" sorumluluğu ise DYP'li Milletvekili Sedat Bucak'a ait.

Hakkı Bucak'ın evinde yapılan toplantıda uzun yıllar adli suçlardan hapishanelerde yatıp çıkmış ve sabıkalı olan silahlı korumalardan Ali Buzludağ'ın Mehmer Ağar'a, "Bunun gibi büyük katkılarımız var devlete; ancak, şimdi sabıkalı olduğumuz için bize silah ruhsatı verilmiyor. Bize ne zaman silah ruhsatı verilecek?" dediği; bu soruya Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın, "Sen al, kullan silahını, merak etme. Kimse sana bir şey diyemez..." diye karşılık verdiği de öğrenildi.

Paydaşlar'a da Silah

Daha sonra Siverek'ten sessizce ayrılan Ağar, Hilvan'da da aşiret reisleri ile görüştükten sonra ilçenin en büyük diğer aşireti olan Paydaşlar'a da 500 büyük silah sözü verdi. Aynı uygulamanın Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde de başlatılması için halen ilçede aşiretlerin ekipler kurduğu ve kendi aralarında ekipbaşı seçme çalışmaları sürdürdükleri bildirildi.

Uzun yıllar süren PKK-Bucak aşireti husumetinin tamamen sona erdiği belirtiliyor. Ayrıca, Bucak'a verilecek silahlardan haberdar olan PKK'nın, aşiret reisine haber göndererek "Adamları tarafından Siverek halkı ve köylülerine rasgele sıkılacak her kurşundan Bucak aşiretinin sorumlu olacağı"nı bildirdiği de söyleniyor.

Siverekli aydınlar, devletin PKK ile Bucak aşireti husumetini yeniden başlatmak için bu organizasyonu yaptığını ve böylece PKK ve aşiretlerin güçlü olduğu Siverek-Hilvan-Viranşehir üçgeninde devletin bu güç odaklarını yıpratarak hâkimiyeti tümüyle elde tutmayı gözettiğini öne sürüyor, bunu somutlamak için de geçtiğimiz aylarda yaşanan çarpıcı bir oyunu şöyle anlatıyorlar:

Bucak aşireti reisine PKKli sıfatıyla gelen kişiler, örgütün Bucak'tan 3 milyar istediğini bildiriyorlar. Bunun üzerine PKK'nın bir yetkilisine haber gönderen Hakkı Bucak, "PKK mensuplarının kendi köylüleri ve topraklarında hiç kimseyle husumetinin olmadığı bir dönemde 3 milyarın niçin istendiği"ni soruyor. Bucak'a üst düzey PKK yetkilisinin gönderdiği yanıtta ise "Biz PKK olarak senden 3 milyar istemedik. İstemeye gelen varsa siz cezalandırın. Gelenler PKK'lı olduklarını söylüyorlarsa bize teslim edin veya biz cezalandıralım" deniliyor.

Bu ayrıntı bile Siverekli aydınlara göre devletin Siverek üzerindeki komplosunu net biçimde açıklıyor. Devlet, Siverek'te yitirdiği denetimi Bucak ailesinin ve PKK'nın elinden almak için 1 500 büyük silah taahhüdüyle yeni bir senaryonun hazırlığını sürdürüyor.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir