Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tolga Atik Nerede?

Turgut Özal ve Kenan Evren'in Türkiye'miz içinde kurduğu Amerikan örgütlenmesi Tansu Çiller ile birlikte dahada güçlendirildi.

Tolga Atik Nerede?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Tem 2012, 01:44

Tolga Atik Nerede?

Çiller ailesinin özel amaçlı istihbarat için MİT'e yerleştirdiği Tolga Atik şimdi nerede? Çiller ile iyi ilişkileri olan Atik, Abdullah Gül'e danışmanlık yaptı. Tolga Atik, Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde TBMM'de danışmanlık görevini yürüttü. Gül, Köşke çıkınca Atik, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'a danışman oldu. Daha sonra da o dönem TBMM Başkanı olan Koksal Toptan'ın danışmanları arasında yer aldı. Tolga Atik son olarak TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Dairesi'nde Müdür Yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Çiller'in özel olarak bürokrasiye soktuğu Atik, AKP ile de çalışmalarını sürdürdü. Atik, MİT'te Mehmet Eymür ile çalışmıştı. Eymür'ün de AKP ile ilişkilerinin iyi olduğu biliniyor. Abdullah Gül'ün başbakanlığında bir süre danışmanlığını yaptı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ile Eymür'ün ilişkilerinin "üst düzey"de olduğu kulislerde konuşuluyor.

Uğur Dündar, 21 Eylül 1997'de Hürriyet'te, 25 Eylül 1997'de Milliyet'te Çiller ailesiyle ilgili önemli bir haber kaleme aldı. Dinleme merkezlerinden biri de Öncü gazetesiydi. Gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İlhami Yangın işten ayrıldıktan sonra gazetede gördüklerini Uğur Dündar'a anlattı:

"... 1994 seçimleri öncesinde bir gazeteci arkadaşım vasıtasıyla B.A. ile tanıştım. Kendisi o zamanlar DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller'in danışmanıydı. Bir süre sonra aynı arkadaşım KGB'nin dinleme cihazlarının Moskova'da satıldığını, ancak Türkiye'ye getirebilmek için mutlaka Çeçen mafyası ile irtibata geçmesi gerektiğini belirterek, aracı bulup bulamayacağımı sordu. Bu işi kimin istediğini sorduğumda ise Çiller'in danışmanı B.A.’nın adını verdi. Ben de kendilerine, Kırımlı bir Tatar Türk ile Azerbaycanlı bir Türk'ün adını verdim. Daha sonra cihazların getirildiğini öğrendim. Telefon ve oda dinleme cihazı almışlar."

Çiller ailesi, gazeteci Yangın'ın iddialarını yalanladı. Ancak Özer Çiller'in istihbarata ilgisini bilmeyen yoktu. Ünlü istihbaratçı Nuri Gündeş, Başbakanlık Güvenlik Başdanışmanı olarak görev yaparken istihbarat raporlarını Başbakan'a değil, eşi Özer Çiller'e veriyordu. Nuri Gündeş, TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadede açıkça belirtiyordu.

Kaynakça
Kitap: TELE TAYYİP, Çürüyen Sistemin Büyüyen Kulağı
Yazar: Ufuk Akkaya
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1993-1996: Cumhuriyetimizin 5. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir