Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Neo Liberalizm...

Ana Konular:
"Amerikan-Evren-Hain-Anayasası, Amerikan-Turgut Özal-İktidarı, ve Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Direnişi".
Amerika, Kenan Evren aracılığıyla, 12 Eylül 1980 Darbesi'nin yarattığı Anayasa'sına, "Milletvekillerine Dokunulmazlık" ve "Seçim Barajı" maddelerini yerleştirdi. Bu sayede, Hain Turgut Özal'ın Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerindeki çabalarıyla, NATO ve Amerikan Gladyosunun Türkiye'miz içindeki örgütlenmeleri genişletilmiştir.
Amerikanın bu örgütlenmesinin başına Alparslan Türkeş, Fetullah Gülen Cemaatı, ve PKK geçirildi. Türkiye Cumhuriyetimiz'in bu dönemde hayla bağımsızlığına sahip olmasınının tek nedeni, Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Amerikaya Karşı verdikleri büyük mücadele ve savaştır.

Neo Liberalizm...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Nis 2011, 01:32

LİBERALİZM

NEO-LİBERALİZM...


"Neo" sözcüğü Yunanca "neos"tan türetilmiştir. Yeni ve genç anla-mına gelir. Örneğin, kapitalizmin başına "neo" koyup araya da bir çizgi çekerseniz, "yeni-kapitalizm" demektir. New York kentinin hecesi New da İngilizce "yeni" demektir. Osmanlıca "nev" sözcüğü de yeni anlamına gelmektedir. Herhalde "Nevşehir" yenişehir anlamında kent adı olarak seçilmiştir.

"Neo-liberalizm" sosyalizme karşı liberalizmin yeni ve taktik değiştirmiş biçimidir. Öncüleri Walter Lippmann'dır. Bunlar, piyasa ekonomisinin serseri mayınlar gibi başıboş bırakılmasına karşı çıkıp, devlet eliyle alınan önlemlerle işi idare etmeye çalışırlar.
Bizde "neo-liberalizm" açıkça, "Canım, neo, o da liberalizm mi?" anlamında kullanılmaktadır. Çünkü,, bilindiği gibi, Türkiye'de iklim, liberal yetişmesine pek elverişli değildir. Bizdeki liberal sayılanlar, aslında alaturka muhafazakârlardır. Bunların çoğu da "kâr muhafaza etmekle" meşgul olurlar. Liberallikle bir ilgileri olmadığı gibi bu konularda bir bilgileri de yoktur.

Bunlar, az gelişmiş demokrasimizin turfanda ürünleridir.
Liberal süsü veren bu alaturka muhafazakârlar, genellikle kırpık bıyıklı ve kalın çerçeveli gözlüklü olurlar. Bunlara "liberal aslanlar" denir. Kırpık bıyıkla, gözlük çerçevesi arasındaki mesafe, genellikle 1-2 cm arasındadır. Liberal aslanların bir başka türü, badem bıyıklı, madeni cırtlak sesli ve kel kafalıdır.
Bu liberal aslanların bir kısmı genellikle kalın lacivert çizgili, yelekli takım elbise turuncu çorap ve altı kauçuklu kahverengi ayakkabı giyip, san gömlek üzerine türbe yeşili kravat takarlar. Ülke sorunlarının tartışıldığı "umuma açık yerlerde" burunlarını karıştırma alışkanlığı bulunan bu liberal aslanlar, vergi iadesi, reeskont kredisi akreditif gibi konularda dehşetli bilgi sahibidirler.

Liberal aslanlar şu mesleklere el atmışlardır:

Kapkaççı müteahhit, benzin bayii, gezici vaiz, yedek parçacı, taşeron, kuyumcu-sarraf, halı tüccarı, hayvan ihracatçısı, kabzımal, emlak ve gümrük komisyoncusu, borsa simsarı...

Liberal aslanlara, "Siz liberal misiniz?" diye sertçe sorulduğunda "estağfurullağ" karşılığı alındığı da sık sık gözlenmektedir. "Neo-liberal misiniz?" diye soru yöneltildiğinde "Vallahi gardaş, ne o, bilemiyoruz" yanıtı gelmektedir.

Liberal aslanların yanında bir de "liberal kurtlar" vardır. Bunlar, kendiliklerinden "neo-liberal" olmuşlardır. Çünkü eski kurtlar pek ortalıkta görünmemektedirler. "Neo-kurtlar" geceleri, cadde tabelalarını ve heykel altlarını kemirmeye çalışırlar. "İnsan, insanın kurdudur" sözü bu bakımdan olağanüstü önem kazanmaktadır.
Eski kurtlar, "yıkılsın liberalizm" demekte, "neo-kurtlar", "liberalizm yıkılacaksa bizim üzerimize yıkılsın" diye teoriler oluşturmaktadırlar.
Liberal aslanların kurtlaştığı,, eski kurtların liberal aslan olmaya başladıkları da izlenmektedir.
Bir zamanlar, "mürteci" diye suçlanan liberal aslanlar, şimdi neo-kurtlarla demokrasimizin öncüleri olmuşlardır.
Liberal kurtlar, sarkık bıyıklı, sarı benizli ve hodri meydan bakışlı olurlar. Neo-kurtların, piyasa ekonomisinden hak ettikleri paylan almak üzere kurduklan şirketler de vardır. Bu şirketlerin birer kapısı siyasal örgütlere açılmaktadır.

Liberal aslanlar ve neo-kurtların arasında dolaşan sosyal demokra tımtırak eski Marksistler de vardır. Bu eski dostlar, kuşkonmaz kadar nadir narin, tülbent kadar ince sözcüklerle bu liberal aslanları ve neo-kurtları savunmak amacıyla diyalektik sıçramaların trafik noktalarında yerlerini almışlardır.
Bugünlerde liberal aslanlar kükrüyor, neo-kurtlar atağa kalkıyor, neo-liberal akımının alaturkası gelişiyor. Hem doğru dürüst liberalizm yaşanmadan neo-liberalizm, böyle aslanların ve kurtların öncülüğünde
Ne diyelim efendim ne diyelim. - Oldu da bitti maşallah; liberal olur inşallah!...
24 Haziran 1984

Kaynakça
Kitap: UĞUR MUMCU KİTABI
Yazar: Hürriyet
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1980-1993: Cumhuriyetimizin 4. İhanet Dönemi ve Eşref Bitlis Paşa, Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Mücadelesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir