Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Evren Suçladığı Paşayı MİT'te Görevlendirir

Ana Konular:
"Amerikan-Evren-Hain-Anayasası, Amerikan-Turgut Özal-İktidarı, ve Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Direnişi".
Amerika, Kenan Evren aracılığıyla, 12 Eylül 1980 Darbesi'nin yarattığı Anayasa'sına, "Milletvekillerine Dokunulmazlık" ve "Seçim Barajı" maddelerini yerleştirdi. Bu sayede, Hain Turgut Özal'ın Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerindeki çabalarıyla, NATO ve Amerikan Gladyosunun Türkiye'miz içindeki örgütlenmeleri genişletilmiştir.
Amerikanın bu örgütlenmesinin başına Alparslan Türkeş, Fetullah Gülen Cemaatı, ve PKK geçirildi. Türkiye Cumhuriyetimiz'in bu dönemde hayla bağımsızlığına sahip olmasınının tek nedeni, Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Amerikaya Karşı verdikleri büyük mücadele ve savaştır.

Evren Suçladığı Paşayı MİT'te Görevlendirir

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:42

EVREN SUÇLADIĞI PAŞAYI MİT'TE GÖREVLENDİRİR

MİT darbe sonrasında iyiden iyiye askere bağlı bir hale getirilmiştir. Yetenekleri konusunda hep tartışmalar bulunan ve Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten General Recep Ergun'un kendi deyişiyle MİT'teki görevi, dış istihbarat sorumluluğudur. Oysa o sıkıyönetim mahkemelerine suçlananlar hakkında " O bizim elemanımızdır" şeklinde yazılar göndermesiyle, siyasi polisi yönetmesiyle meşhurdur. Dıştan çok, içeriyle ilgilidir. Bu dönem de istihbarat servisi açısından kayıp yıllar arasında yer alır.

1983 yılında MİT yasasına da yeni bir şekil verilerek ordunun egemenliği iyice arttırılır. 1983 yasal düzenlemesinin ana ögesi Milli Güvenlik Kurulu'nun MİT üzerindeki yaptırımlarını iyiden iyiye arttırmaktır. Bir başka yeni düzenleme de MİT mensuplarının yargılanmalarına ilişkindir.

Yeni maddeyle yargılanmalarda Başbakan'ın olurunun alınması şartı getirilir. Yani Başbakan yargılanabilir derse MİT mensubu yargılanacaktır. İşte bu gelişmeler sırasında 12 Eylül sonrasında MİT yankılar uyandıran ünlü yeraltı operasyonuna başlar. Genelkurmay Başkanlığının oluru ile başlatılan"Babalar operasyonu" büyük etkiler yaratır. Bu operasyonda silah ve uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı olarak Türkiye'nin önde gelen mafya üyeleri gözaltına alınıp sorgulanır. Bunlar MİT tarafından sorgulanır. Kaçakçılık olaylarında önemli bir azalma gözlenir. Operasyonlar başarılı bir şekilde sürmüştür. Ama nedense mahkeme safhalarında MİT yeterli delil ile yargıçların karşısına çıkamamıştır. Bu olay MİT in mahkemelere intikal eden pek çok dosyasında gözlenen bir gerçektir. Burada MİT teki bir eğitim ve uygun eleman eksikliği etkili olmuştur. Ancak Babalar operasyonu sonunda hazırlanan raporların iyi değerlendirildiklerini söylemek de mümkün değildir. Bu operasyonları gerçekleştirenlerden biri olan Mehmet Eymür yakalanan kişilerin ideolojik niteliklerinin yeterince anlaşılamamasından ve bunun sonradan ortaya çıkardığı sorunlardan yakınır. Bu sırada yeraltı dünyasıyla ilgili haberleri ve özellikle de Dündar Kılıç ve ilişkileriyle ilgili bilgileri getiren MİT muhbiri Tarık Ümit adı bu operasyonla sivrilir. Kılıç , Ümit'i öldürtmek ister ama o kurtulur. Ünlü MİT raporu yazılırken de Tarık Ümit adı Mehmet Eymür ve Hiram Abas'a yardım eden kişi olarak ortaya çıkar. Tarık Ümit bu ilişkileri sırasında Hiram Abas'ın çok yakını olma konumuna da gelmiştir. Ancak Tarık Ümit yıllar sonra bu ilişkilerinin bedelini canıyla öder. Ümit, 6 Mart 1995 günü ortadan kaybolur. Bir daha da kendisinden haber alınamaz. Öldürüldüğü kesindir. Ölümünün ardından girdiği ilişkiler de peş peşe ortaya çıkar. MİT'in bu muhbiri de İstanbul'daki rant ve iktidar kavgasının kurbanları arasına katılır.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1980-1993: Cumhuriyetimizin 4. İhanet Dönemi ve Eşref Bitlis Paşa, Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Mücadelesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir