Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Paşalar İstihbaratı Nasıl Bilir

Ana Konular:
"Amerikan-Evren-Hain-Anayasası, Amerikan-Turgut Özal-İktidarı, ve Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Direnişi".
Amerika, Kenan Evren aracılığıyla, 12 Eylül 1980 Darbesi'nin yarattığı Anayasa'sına, "Milletvekillerine Dokunulmazlık" ve "Seçim Barajı" maddelerini yerleştirdi. Bu sayede, Hain Turgut Özal'ın Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerindeki çabalarıyla, NATO ve Amerikan Gladyosunun Türkiye'miz içindeki örgütlenmeleri genişletilmiştir.
Amerikanın bu örgütlenmesinin başına Alparslan Türkeş, Fetullah Gülen Cemaatı, ve PKK geçirildi. Türkiye Cumhuriyetimiz'in bu dönemde hayla bağımsızlığına sahip olmasınının tek nedeni, Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Amerikaya Karşı verdikleri büyük mücadele ve savaştır.

Paşalar İstihbaratı Nasıl Bilir

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:20

PAŞALAR İSTİHBARATI NASIL BİLİR

Bir MİT elemanının anlatımıyla asker ile sivil arasındaki mücadele hep şu şekilde gelişmiştir:


"Paşalar gelir ve bize derler ki:' İstihbarat sizin işiniz ben ona karışmam ama sizi dışarda temsil ederim. Zaten biz kıtayı düşünüyoruz.' Daha sonra aynı Müsteşar Paşa 6 ay içinde bizim teşkilatın içinde kendisine yaklaşanlarla birlikte bir anda istihbarat uzmanı kesilir ve hatalarını dile getirenlerden başlayarak kelle almaya koyulur. Sonuçta da ortada ne gelenek kalır ne adam ne de yönetmelik. Hepsi değişir. Bizim bu durum halk arasında derler ya,' çok ezilen toprakta çim bitmezmiş 'diye ona benziyor. Her gelen kendi çizmesine ve çimine güveniyor. Ortaya dinamik ve örnekleri arasında en nitelikli bir yapı bulunmasına karşın garip bir kurum çıkıyor.".

Evet bu bir yorum. Ancak istihbarat konusunda sadece MİT veya asker değil Türk insanı ve oluşturduğu kurumlarında da büyük bilgisizlikler ve başıboşluklar yaşanıyor. Örneğin bir Ortadoğu kökenli öğrenci doktora veya master çalışmasını gerekçe göstererek Türkiye'nin su veya diğer enerji rezervlerinin yerleri ile buralara ilişkin en ince ayrıntılara kadar bilgi toplayabiliyor. Ama bu kişinin kimliğine ilişkin bilgiler, bunları veren kuruluşta yeralmıyor. Bir yardımsever memur Türkiye'nin teknik yapısına ilişkin bilgileri bir kalemde karşı tarafa iyi niyetli ama bilgisizce aktarabiliyor. Çünkü bu konuda gizlilik masalı eğitimsiliği ve bilgisizliği beraberinde getirdiği gibi, bunları örten de bir perde oluyor.

Bu yüzden kifayetsiz ama muhteris yöneticiler yurtdışında yayınlanan gazetelerden alarak Türkiye'ye gönderdikleri haber metinlerinin üzerine kırmızı kırmızı "Çok Gizli" damgaları basabilmektedirler. Bu damgalardan bir ara çokça sıkılan ve gelen istihbaratların gazete haberi olmasına sinirlenen Dışişleri eski Müsteşarlarından Büyükelçi Fuat Carım bu tür haberleri istihbarat diyerek bakanlığa gönderen diplomatların maaşlarından telgraf paralarını kestirmiştir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1980-1993: Cumhuriyetimizin 4. İhanet Dönemi ve Eşref Bitlis Paşa, Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Mücadelesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir