Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kimin Kullandığı Belli Olmayan Teşkilat: MİT

Ana Konular:
"Amerikan-Evren-Hain-Anayasası, Amerikan-Turgut Özal-İktidarı, ve Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Direnişi".
Amerika, Kenan Evren aracılığıyla, 12 Eylül 1980 Darbesi'nin yarattığı Anayasa'sına, "Milletvekillerine Dokunulmazlık" ve "Seçim Barajı" maddelerini yerleştirdi. Bu sayede, Hain Turgut Özal'ın Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerindeki çabalarıyla, NATO ve Amerikan Gladyosunun Türkiye'miz içindeki örgütlenmeleri genişletilmiştir.
Amerikanın bu örgütlenmesinin başına Alparslan Türkeş, Fetullah Gülen Cemaatı, ve PKK geçirildi. Türkiye Cumhuriyetimiz'in bu dönemde hayla bağımsızlığına sahip olmasınının tek nedeni, Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Amerikaya Karşı verdikleri büyük mücadele ve savaştır.

Kimin Kullandığı Belli Olmayan Teşkilat: MİT

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:19

KİMİN KULLANDIĞI BELLİ OLMAYAN TEŞKİLAT: MİT

MİT'in sıkıyönetim, savaş hali ve olağanüstü hal gibi olağan dışı yönetim dönemlerinde nasıl ve kime bağlı olarak çalışacağı, Silahlı Kuvvetler ve diğer birimlerle ilişkilerinin nasıl olacağı konusunda bu yasa Milli Güvenlik Kurulu'nun istişari görüşü alındıktan sonra Bakanlar Kurulu'nun özel talimatını gerekli kılmaktadır. Oysa bu durumlarda Türkiye'de hiç bir zaman Bakanlar Kurulu etkili olamamıştır. Askerler kendi görevlendirmelerini kendileri yapar duruma gelmişlerdir. Ötesinde de siviller ya korkularından ya da bilgisizliklerinden olsa gerek yasalarda ellerinde bulunan yetkileri kullanmamışlardır. Bunun en güzel örneğini 1980 sonrası yaşanan Güneydoğu olayları sırasında ilan edilen Olağanüstü Hal uygulamasında görmek mümkündür.

Bakanlar Kurulu MİT için uygulamanın olduğu 13 il deki faaliyetlerine ilişkin ayrı bir görevlendirme yapmamıştır. Ama askerler MİT'i dışlayarak kendi istihbarat örgütünü oluşturma ya da bir başka deyişle MİT'i " By Pass "etme yoluna gitmişlerdir.

Aslında yasanın bu hükümleri MİT'i sivil otoriteye; Bakanlar Kurulu'na, bağlı kalma konusunda uyarı niteliğindedir. Ancak 1965'li yıllarda kadrolarının hemen tamamı asker kökenli olan MİT, yasaya rağmen sivilleşememiştir. MİT'in dışındaki diğer kurumlar da bu sivilleşememeden nasiplerini almışlar ve sonuçta yazılı metinlerde bulunan ama uygulanmayan pek çok düzenlemeyle karşı karşıya kalınmıştır. Yani bir türlü ulaşılamayan hukuk devleti ve halkın egemenliği kavramlarına ne yazıkki yine varılamamıştır. Bunda yaşanılan askeri darbelerin de büyük payı olmuştur. Ayrıca MİT Müsteşarının seçiminde askeri kadroların, istişari olan Milli Güvenlik Kurulu kararlarını, nihai şekilde yorumlamaları ve istedikleri bir adı, kendi içlerinden müsteşar atamaları, sivilleşmeye engel olmuştur. Bir kaç küçük ama önemli örneği dışında hiç bir muvazzaf subay da asker kaynağı dururken, sivil eleman yetiştirilmesi veya kurumlaşmayı düşünmemiştir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1980-1993: Cumhuriyetimizin 4. İhanet Dönemi ve Eşref Bitlis Paşa, Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Mücadelesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir