Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yahya Demirel

Ana Konular:
"Amerikan-Evren-Hain-Anayasası, Amerikan-Turgut Özal-İktidarı, ve Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Direnişi".
Amerika, Kenan Evren aracılığıyla, 12 Eylül 1980 Darbesi'nin yarattığı Anayasa'sına, "Milletvekillerine Dokunulmazlık" ve "Seçim Barajı" maddelerini yerleştirdi. Bu sayede, Hain Turgut Özal'ın Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerindeki çabalarıyla, NATO ve Amerikan Gladyosunun Türkiye'miz içindeki örgütlenmeleri genişletilmiştir.
Amerikanın bu örgütlenmesinin başına Alparslan Türkeş, Fetullah Gülen Cemaatı, ve PKK geçirildi. Türkiye Cumhuriyetimiz'in bu dönemde hayla bağımsızlığına sahip olmasınının tek nedeni, Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Amerikaya Karşı verdikleri büyük mücadele ve savaştır.

Yahya Demirel

Mesajgönderen TurkmenCopur » 29 Ara 2010, 21:01

YAHYA DEMİREL

Adı Yahya Demirel. Herkes onu, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in kardeşi Hacı Ali Demirel'in oğlu olduğu için "yeğen" olarak tanıyor...
Tarih 12 Nisan 1973. Ferit Melen Hükümeti 78/6270 sayılı bir kararname çıkarıyor: "Her türlü mobilya ihracatı için yüzde 25 oranında vergi iadesi verilecektir."

1974 yılının Şubat ayında, Zonguldak'ın Ereğli limanına Uğur adlı bir gemi yanaşıyor. Gemiye 185 adet yatak odası takımı yükleniyor. Daha sonra Mayıs, Temmuz ve Kasım aylarında da limana gelen gemiye, yine mobilya takımı yükleniyor.

25 yaşındaki genç ihracaatçı Yahya Demirel'e, 20.5 milyon lira vergi iadesi verildi. Ancak "küçük bir kusur" vardı: Beyannamelerde "ceviz kaplama" olarak belirtilen mobilyalar, suntaydı!

Hayali ihracaat davası, 1976 yılının Şubat ayında, Karadeniz Ereğli Sulh Ceza Mahkemesi'nde açıldı. Mahkeme tutuklama karan çıkardı. Yahya Demirel İsviçre'ye kaçtı.

Adı Enis Karaduman. Vatan Konserveleri'nin sahibi Mahmut Karaduman'ın oğlu. İlk dosyası 21 Ağustos 1974 yılında, 24 yaşındayken ruhsatsız silah taşımak ve adam yaralamaktan açıldı. 11 kez gözaltına alındı. Abdullah Cantürk'ün gönderdiği uyuşturucuyu Avrupa'da pazarladı. Behçet Cantürk- Avni Mu-sullulu ekibi gibi, Abdullah Cantürk- Enis Karaduman ikilisi de bir grup oluşturmuşlardı. Bu tür takımların buluştukları yer İsviçre'ydi.

Yahya Demirel, yeraltı dünyasının ünlü isimlerini İsviçre günlerinde tanıdı. Birlikte çok eğlendiler. Ticari işler de yaptılar. Ancak Yahya Demirel, aldığı 720 bin doları geri veremeyince Enis Karaduman tarafından kaçırıldı.

İddiaya göre, Enis Karaduman, "Yeğen Yahya"nın uygunsuz fotoğraflarını çekip Hacı Ali Demirel'e göndermiş ve tehdit etmişti: "Ya paramı gönderirsiniz, ya da fotoğrafları basına veririm."

Araya Behçet Cantürk gibi sayılan isimler girince iş tatlıya bağlanmıştı. Ne öldürme- yaralama olmuş, ne de "tuhaf fotoğraflar" basına yansımıştı.

Bu arada Enis Karaduman, İsviçre Cenevre'de "adam alıkoymak" iddiasıyla gözaltına alındı. Enis Karaduman'ın Türkiye'deki eşi Nevval Karaduman; Şehmuz Tatlıcı, Şeref Has, Yavuz Demir, Mete Has ve Selahattin Tanrıverdi'den, kocasının kefalet ücreti olan 300 bin frankı toplayıp, İsviçre'ye gönderdi. Enis Karaduman serbest bırakıldı.

Yahya Demirel- Behçet Cantürk dostluğu İsviçre'de başlamıştı. Ancak araya dört yıllık cezaevi engeli girince görüşeme-mişlerdi. Behçet Cantürk'ün özgürlüğe kavuşması ile iki eski dost yeniden biraraya geldiler.

Hasan Bora, Bodrum Demir Oteli- 2 ilişkilerinden dolayı Behçet Cantürk'ün kendisine küstüğünü biliyordu. Gönlünü al-mak için Kıbrıs'ta "kelepir" fiyata bir banka bulduğunu, ortak ol-mak istediğini söyledi. Behçet Cantürk, banka işlerinden anlamı-yordu. Yakın arkadaşı Yahya Demirel'e fikir danıştı.Yahya Demi-rel, Behçet Cantürk ve Hasan Bora ortak olmaya karar verdiler.

Yahya Demirel'in annesi, Şefika Demirel adına KKTC'de, 10 milyar sermayeli, "Cyprus United Trade and Investment Bank. Ltd." bankasını kurdular. Sadece banka kurmakla kalmadılar. Bir de kumarhane açtılar.

Cyprus United Trade and Investment Bank. Ltd aracılığıyla, Kıbrıs'ta, Kemal ve Cem Uzan da İmar Bank- Rumeli Bankası şubesini açmışlardı.
Uzanlar, Yahya Demirel ve Behçet Cantürk iyi bir ekip oluş-turmuşlardı! Behçet Cantürk, DEP milletvekili Sedat Yurtdaş'a; Ahmet Sarı aracılığıyla, Türkiye'ye getirilen dünyaca ünlü pop yıldızı Michael Jackson'ın sponsorluğunu, Uzanlarla birlikte üstlendiğini" söylüyordu.

1990'lı yıllarda KKTC'de, "yerden mantar çıkar" gibi arka arkaya bankalar kuruluyordu:

Atilla Uras (Middle East Union Bank), Mustafa Süzer (Atlas Bank), Edip Özaltın (Özbank), Muzaffer Atılgan (Eurobank), Abdullah Okumuş (Everest Bank), Ahmet Özal (Lapis şirketi aracılığıyla TYT Bank), İsmet Alver (The Euro- Textile Bank), Bülent Şemiler (Akdeniz Garanti Bankası).

Peki bu bankalar, küçük KKTC için çok fazla değil miydi? Niçin kuruluyordu?

Tüm bu soruların yanıtını, Lice'nin ünlü Baybaşin ailesinden, uyuşturucu piyasasının önemli isimlerinden Hüseyin Baybaşin açıklıyor:

"Behçet Cantürk ne iş yapıyor ise Yahya Demirel ile ortaktı. Yahya Demirel, yeraltı dünyası ile ilişkilerini sürdürebilmek için Behçet Cantürk'ü kullanıyordu. Yani Cantürk'ün saygınlığından, kişiliğinden yararlanıyordu.

"Yahya Demirel haftanın belli günlerini Behçet Cantürk'ün Mecidiyeköy'deki yazıhanesinde geçiriyordu. Behçet Cantürk'ün yaptığı tüm gayrimeşru işlerden Demireller'in haberi vardır. Behçet Cantürk Türkiye'nin en büyük kredi kullanma imkânına sahipti.

"Yahya Demirel'in Kıbrıs'taki bankasında hesap açtırayım diye Behçet Cantürk'ü aracı yaptılar. Daha sonra ısrar ettiler, muhatap olmadım. Oradaki hesaplar, uyuşturucu trafiğinden elde edilmiştir. O bankadaki hesaplar, kara paraları aklama hesabıdır.

" İsviçre'de iken, herşeyi kendine doğru çekmeye çalıştığından, Enis Karaduman kendisine zorla, yüksek miktarda senet imzalattı ve parayı aldı. Benzer birçok olaya maruz kalınca, Behçet Cantürk ile yakınlık kurdu. Behçet Cantürk'e politikacılar güvenirdi. Çok politikacı dostu vardı."

Kaynakça
Kitap: Behçet Cantürk'ün Anıları
Yazar: Soner YALÇIN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1980-1993: Cumhuriyetimizin 4. İhanet Dönemi ve Eşref Bitlis Paşa, Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Mücadelesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir