Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Çillerin 1992'de Açıkladığı Mal Varlığı

(Tansu Çiller, 2000'e Doğruya Yanıt, 19 Ağustos 1992)

Ana Konular:
"Amerikan-Evren-Hain-Anayasası, Amerikan-Turgut Özal-İktidarı, ve Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Direnişi".
Amerika, Kenan Evren aracılığıyla, 12 Eylül 1980 Darbesi'nin yarattığı Anayasa'sına, "Milletvekillerine Dokunulmazlık" ve "Seçim Barajı" maddelerini yerleştirdi. Bu sayede, Hain Turgut Özal'ın Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerindeki çabalarıyla, NATO ve Amerikan Gladyosunun Türkiye'miz içindeki örgütlenmeleri genişletilmiştir.
Amerikanın bu örgütlenmesinin başına Alparslan Türkeş, Fetullah Gülen Cemaatı, ve PKK geçirildi. Türkiye Cumhuriyetimiz'in bu dönemde hayla bağımsızlığına sahip olmasınının tek nedeni, Kahraman Eşref Bitlis Paşa, Kahraman Uğur Mumcu ve Kahraman Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Amerikaya Karşı verdikleri büyük mücadele ve savaştır.

Çillerin 1992'de Açıkladığı Mal Varlığı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 23:50

ÇİLLERİN 1992'DE AÇIKLADIĞI MAL VARLIĞI (Tansu Çiller, 2000'e Doğruya Yanıt, 19 Ağustos 1992)

2000'e Doğru-Haftalık Haber ve Yorum Dergisi, Genel Yayın Yönetmenliğine:

16 Ağustos 1992 tarihli derginizde ben ve ailemle ilgili olarak yayınlanan yazı nedeniyle yaptığım açıklamayı sizin ve kamuoyunun takdirlerine sunuyorum.
Basın özgürlüğüne verdiğim önem, basının kamu görevlileriyle ilgili faaliyetlerini yakından gözlemleme gereğine ve basının, itibarlarını ancak kendi kaliteli tutumuyla sağlıyacağına inancım nedeniyle, yer yer hakarete varan ifadeleriniz üzerinde durmayacağım. Dolayısıyla, yazınızdaki yorumlarınızı ve kullandığınız kelimeleri sizin gazetecilik anlayışınıza bırakıyor, onlara dokunmayarak açıklamaya geçiyorum.
Eşimi ve beni hedef alan, delil göstermeden öne sürdüğünüz iddialarla ilgili gerçekler şunlardır.

1- Özer Çiller iş takibi yapmamaktadır.
2- Sayın Başbakan'ın, Cavit Çağlar aracılığıyla bana bir uyanda bulunduğu gerçek dışıdır.
3- Özer Çiller, Nevzat Ak'la birlikte iş yapmamaktadır.

4- Özer Çiller'in muntazam olarak Perşembe ve Cuma günleri Ankara'da bakanlık ziyaretleri yaptığı yalandır. Hükümette görev aldığım ilk günden bugüne, Özer Çiller beni görmek için Ankara'ya sadece altı kez gelmiştir. Kredi talebi ve iş takibi gerçek dışıdır.

5- Özer Çiller, Kemal Ilıcak veya Mehmet Ali Ilıcak'la ortak değildir.
6- Özer Çiller'in banka yöneticiliğiyle ilgili son durumu şudur:

Eşim, 1980-82 yıllan arasında İstanbul Bankası'nda Genel Müdürlük yaptı. Bugün sahip olduğumuz maddi değerlerin (yalı, 3 ev, tekne, 280 dönüm arazi ve otomobil) çoğunluğu eşimin İstanbul Bankası'ndaki genel müdürlük görevinden önce sahip olduğumuz maddi değerlerdir. Aynca, İstanbul Bankası Yönetim Kurulu'na karşı açılan tazminat ve ceza davaları dolayısıyla, eşim Özer Çiller aleyhine de açılmış olan davalarda, davanın reddi ve beraat kararlan verilmiş, bağımsız mahkemelerimizin verdiği bu kararlar yüksek yargı tarafından onanmıştır. (Bu konu basında defalarca ele alınmış, gerçek durum defalarca açıklanmıştır.)

7- 'Bizim Vadi Kooperatifi' ile ilgili durum:

1987 yılında, aralarında kurucu olarak benim de bulunduğum bir yapı kooperatifi kurulmuştur. 1988 yılında beş yıl evvel satın aldığım bir arsanın 42 dönümü kooperatife satıldı. Bu arsanın satın alınma karan Genel Kurul'un ittifakıyla olmuştur. Yani arsanın Tansu Çiller'e ait olduğu ve imar durumunun bulunmadığı herkes tarafından açıkça biliniyordu. Çevremizde bulunan Koza-Koç, İstanbul Üniversitesi, Basın Mensupları gibi kooperatifler de, imar durumu olmayan bu arsalan daha yüksek bedellerle satın almışlardır. İmar durumu için izin, gerek bizim, gerekse çevremizdeki kooperatifler için gecikti.

Bu gecikme nedeniyle iki üyemiz, diğer üyeleri etkiliyerek, eşim Özer Çiller başkanlığındaki Yönetim Kurulu'na ibra etmediler. Bunun üzerine eşim Özer Çiller başkanlığındaki Yönetim Kurulu bu kararın iptali için dava açtı. Onlar da buna karşı ceza davası açtılar. Davalara Bağımsız Yargı'da devam etmektedir. Dolayısıyla, görülmekte olan bir dava hakkında fikir beyan etmeyi yanlış bulduğum için konuyu burada noktalıyorum... (Bu konu da basında defalarca ele alınmış ve gerçekler defalarca açıklanmıştır.)

8- Seven-Eleven marketler zinciri 1989'da kurulmuş olup, normal geçici bir yapılanma sürecinden sonra kâr eder duruma geçmiştir.
9- Nevzat Ak DYP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesidir. Kendisini eski yalı komşumuz olarak tanıdık. Seçim sırasında tüm teşkilatla birlikte partimiz için çalıştı. Uygulamayla ilgili kayıtlar parti teşkilatında mevcuttur.
10- Connecticut Üniversitesi'nde doktora, Yale'de doktora üstü çalışma yaptım. Arzu edilirse fotokopi verilebilir.

11- Doktor olarak Boğaziçi Üniversitesi'nde bölüm başkanı olduğum doğrudur. Amerika'dan döndükten sonra adı geçen okulda bir müddet hocalık yaptım, daha sonra ekonomi bölümü başkanı olarak seçildim. Böyle bir uygulamaya hiçbir yasal engel yoktur. Doçentlik ve profesörlükle ilgili çalışmalarımı Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladım.

12- Yedi adet basılmış kitabım, uluslararası yayınlara giren sayısız makalelerim vardır.

13- Babam, İstanbul Vali Muavinliği ve Belediye Reisliği, Bilecik Valiliği yapmış üst düzey bir bürokrattı. O zamanın ölçülerine göre, çok varlıklı bir ailenin tek çocuğuydum. Ailemden miras yoluyla intikal eden Milas, îzmir, İstanbul Şehzadebaşı'ndaki muhtelif gayrimenkullerle, Taksim Tarlabaşı'nda bir işhanı, İstanbul Yeşilyurt'ta dört büyük yalı dairesi, altın değeri karşılığı yüksek, önemli miktardaki hisse senedi ve nakit meblağ da birikimimize eklenmiştir.

14- Baltalimanı'nda bir çatı katında değil, bir yalı katında oturduk.

15- Amerika'daki öğrencilik yıllarımızın zor geçtiği doğrudur, çünkü ailelerimizden hiçbir yardım almadan sadece kendi çabamızla, hem çalıştık, hem okuduk. Amerika'da kaldığımız sekiz yıl içinde her ikimiz de işlerimizde çok başarılı olduk.

16- Türkiye'ye parasız dönmedik. Orada normal bir Amerika'lı ailenin standartlarının çok üzerinde yaşıyorduk. 11 odalı ve havuzlu bir evi satarak yurdumuza döndük.
17- Eşim Özer Çiller Amerika'daki bu çok iyi durumumuzu bırakarak, Çukurova Holding'e o günlerde kimseye verilmeyen çok büyük imkanlar ve primlerle geldi.
18- Daha sonra, daha da büyük imkanlarla, İstanbul Bankası Genel Müdürlüğü'ne ve Has Holding Genel koordinatörlüğüne getirildi.

19- Dünya Bankası'nda eski ve çok yakın dostlarım olduğu ve Amerika'yı iyisi ve kötüsü ile tanıdığım ve uygar, çağdaş müesseselerinden dolayı da beğendiğim doğrudur. İki çocuğum da orada doğdukları için Amerikan vatandaşı olma hakkına sahiptir. Ancak ben ve ailem tercihimizi Türkiye'ye hizmet vermek için kullandık.

20- Hükümette, sermaye çevreleri, küçük bankalar, bankerler, borsacılar, spekülatörler ve rantiyeleri temsil ettiğim ve savunduğum tamamiyle gerçek dışıdır. Ben, koalisyon ve protokolü ve hükümet programında yer alan hususların gerçekleşmesi, özellikle enflasyonun düşmesi ve gelir dağılımının düzelmesine yönelik çalışmalar yapmaktayım.
21 - TÜSİAD'la ilişkilerim görevimin gerektirdiği düzeyde ve iyidir.
22- "Faiz düşecek, borsa çıkacak" diye bir şey söylediğim doğru değildir. Sermaye Piyasası'nı geliştirme çabalan içindeyim. Finans Reformu hem faizleri düşürecek, hem de sermayeyi tabana yayacaktır. Ayrıca yabancı sermayeyi çekecektir ve bunun semeresi de görülmeye başlanmıştır. İktidara geldiğimizin ilk gününde açıkça ve şeffaflık içerisinde hedeflerimizi söyledik. "Fiyatlar düşecek, dövizde büyük devalüasyon beklemeyin, faizleri düşürme çabası içinde olacağız." dedim. Halkıma hiç yalan söylemedim. Ama yanılgılarım olabilir. Oysa biz, hedefimizi ilk günden açıkladık... Hiç sapmadık.
23- Başkanı ayrıldığı için, SPK'nın başına Yaman Aşıkoğlu'nu getirdiğim doğrudur. Bakanlığa geldiğimden bu yana, beni destekleyenlere yol açma değil, devlet hizmetinin gereği olarak bir-iki tayin yapılmıştır.
24- Teşvik uygulama dairesinin bana bağlı olan Hazine'de kalmasını işlevi bakımından uygun buluyorum. Yoksa DPT de bana bağlı bir kuruluştur.

Teşekkür ederim...
Tansu Çiller Devlet Bakanı

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1980-1993: Cumhuriyetimizin 4. İhanet Dönemi ve Eşref Bitlis Paşa, Uğur Mumcu ve Doğu Perinçek gibi Atatürkçü'lerin Mücadelesi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir