Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tokoğlu ve Sezgin

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

Tokoğlu ve Sezgin

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Kas 2010, 05:46

14 Kasım 1976
TOKOĞLU VE SEZGİN


Geçen hafta bu köşeden, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı ile ilgili bir dosya okumuştunuz. Dosyada, Bakanlık müsteşarı Mukadder Sezgin'in Paris'te Turizm Müşaviri olarak görev yaptığı günlere rastlayan bazı usulsüzlüklere değinilmişti.

Bakanlık müfettişleri Oktay ilkiz ve Erdil Olcay tarafından hazırlanan raporda, örneğin 82 franklık bir yemek faturası yerine 8 bin 200 frank ödendiği ve Paris Müşavirliğinin bazı faturalarının iki kez ödendiği saptanmıştı.

Yazının yayımlandığı gün Turizm ve Tanıtma Bakanı Lütfı Tokoğlu ve Müsteşar Mukadder Sezgin ile görüştüm. Müsteşar Sezgin, yazıda konu edilen olayların müfettiş raporuyla belirlendiğini ancak, aynı müfettişlerin hazırladıkları ikinci raporda, kendisine yükletilebilecek bir suç ve kasıt görünmediğinin saptandığını bildirdi.

Ben de, bakanlık tarafından 82 frank yerine, 8 bin 200 frank olarak ödenen para ile, iki kez ödenen fatura tutarlarının ne olduğunu sordum. Müsteşar Sezgin, üzerine borç çıkarılan 54 bin lirayı ödediğini söyledi.
Ertesi gün, bakanlık bir açıklama yaparak, Mukadder Sezgin ile ilgili yayınları yalanladı.

Tokoğlu'nun imzasını taşıyan açıklama şöyle başlamaktaydı:

- Hemen ifade etmek isterim ki, Mukadder Sezginin sorumluluk dönemlerinde ne Paris Turizm ve Tanıtma Bürosunda, ne de kendisiyle ilgili olarak bakanlık bünyesinde herhangi bir yolsuzluk yapılmamıştır...

Bakan Tokoğlu, bakanlık tarafından iki kez yapılan ödemenin Tanıtma Genel Müdürlüğü idari işler Şubesinde görevli tahakkuk memurlarının dikkatsizliğinden ileri geldiğini anlattıktan sonra, şunları yazmaktadır:

- Sonuç olarak, gerek muhterem basınımıza, gerekse onun aracılığı ile kamuoyumuza Paris Turizm ve Tanıtma Bürosunda ve büroyla ilgili olarak merkez teşkilatımızda yolsuzluk ve suistimal yapılmadığını, birtakım hatalı işlemler yapılmış ise, bunların kanunun ve nizamlar çerçevesi dahilinde ve Hazine lehine düzeltilmiş olduğunu, bundan böyle bu tür hataların tekerrürünü önleyecek bir reorganizasyon çalışmasının gerçekleştirilmiş bulunduğunu bu vesileyle belirtir saygılar sunarım...

Gerek Bakanın açıklaması, gerekse Mukadder Sezgin'in anlattıkları, bu köşede yayımlanan belgelerin doğruluğunu ortaya koymaktadır. Bakan ve müsteşar, sadece bir noktaya itiraz etmektedirler. O da, bu işlemlerde Mukadder Sezgin'in suçu bulunmadığıdır.

Bakan Tokoğlu'na önce şu noktayı hatırlatalım. Mukadder Sezgin'in Paris Turizm ve Tanıtma Müşaviri olduğu günlerdeki işlemlerin müfettişlerce araştırılması emri, ilk kez Tokoğlu tarafından değil, Irmak hükümeti Turizm ve Tanıtma Bakanı ilhan Evliyaoğlu tarafından verilmiştir. Bakan Evliyaoğlu'nun bu işle görevlendirdiği Teftiş Kurulu Başkanı İbrahim Sıbıt, Bakan Tokoğlu tarafından, bizce bilinmeyen nedenlerle değiştirilmiş ve soruşturma Oktay ilkiz ve Erdil Olcay adlı müfettişlere verilmiştir. Teftiş Kurulu Başkanı ibrahim Sıbıt, New York Turizm ve Tanıtma Müşavirliğine atanmıştır. Neden acaba?
Müfettişler, 16/10/1975 günü raporlarını bakanlığa sunmuşlardır.

Bakan Tokoğlu, 11/6/1975 günü Millet Meclisinde yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

- Suistimallerin tahkiki için hemen müfettişler göndermiş bulunmaktayım. Onlardan alacağım ilk sonuç huzurunuza şerefle getirilecektir efendiler...
Bakan, gazetelere yolladığı açıklamasında bu müfettişlerden alacağı "sonucu" açıklayacağını söylediğini belirtmektedir. Müfettişlerden alınan "ilk sonuç" bizim yazımıza konu ettiğimiz müfettiş raporudur. Bakan Tokoğlu, bu "ilk sonuç" olan raporda müsteşarı Mukadder Sezgin ile ilgili bölümleri, Millet Meclisinde okumuş mudur acaba?

Biz bu köşeden belgelere dayanarak yayın yapıyoruz. Müsteşar Mukadder Sezgin ile ilgili yayınımız da, gerek bakan, gerekse müsteşar tarafından doğrulanan müfettiş raporuna dayanmaktadır.

Bunların dışında bir iki küçük sorumuz olacak:

- Bakan Tokoğlu, müsteşarı Sezgin ile ilgili soruşturmayı yürüten İbrahim Sıbıt'ı, neden bu görevden alarak yurtdışına göndermiştir?
- iki müfettiş raporunda da Mukadder Sezgin'in, yolsuzlukları olmasa bile, düzensizliklerinin sabit olduğu belirtilmektedir. Düzensizlikleri saptanan devlet memurlarının, görevli bulundukları bakanlığın en üst koltuklarına çıkarılması nasıl bir "takdir" yetkisidir?
- Bakanlığın herhangi bir dış örgütünde, Paris bürosundaki-ne benzer usulsüzlükler olmuş mudur?
Merak bu ya...

Kaynakça
Kitap: Devlet Silah Adalet
Yazar: Uğur Mumcu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir