Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Emperyalizmi Kötülemek...

24 Ekim 1976

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

Emperyalizmi Kötülemek...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Kas 2010, 05:42

24 Ekim 1976
EMPERYALİZMİ KÖTÜLEMEK...


Yahya Demirel ile ilgili "hayali mobilya davası" önümüzdeki günlerde, Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde başlayacaktır. Ankara'da dört tane ağır ceza mahkemesi vardır. Yahya Demirel'in davası bu dört ağır ceza mahkemesinden, yeni kurulan 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesine düşmüştür.
4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Lütfi Erdemir'dir. Erdemir, Ankara'da uzun süre, Toplu Basın Asliye Ceza Mahkemesi Başkanlığı yapmıştır. Bugün sizlere Lütfı Erdemir'in bir kararından söz edeceğiz.
12 Mart döneminden önce, Ankara Radyosunda "Köy Saati" adıyla bir program yayımlanır, bu programda, toplumsal konular, köylü diliyle ele alınırdı. Bu programların birinde, boraks madeninden söz edilerek, madenlerin devletleştirilmesi istenmişti.
Bu program, bazı devlet yetkililerinin dikkatini çekti. Boraks madenleri, yabancı şirketlerce işlenmekteydi, Anayasamız yeraltı zenginliklerinin devlet tekelinde olmasını istiyordu ama, nedense, devlet radyosundan, bu konulara değinilmesi suç sayılmaktaydı.
Program yapımcısı Abdullah Yılmaz ve iki TRT görevlisi, boraks madenlerinden söz eden yayın dolayısıyla, mahkemeye verildiler. Yılmaz ve arkadaşlarını, o zamanki 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı Lütfı Erdemir, yargıladı ve mahkûm etti.

Gerekçeyi okuyalım:

"Boraks programı, açıkça servet düşmanlığı edebiyatı yapmaktadır. Bu edebiyat gerçekleri yansıtma amacının ötesinde sınıfları birbirine düşman etme, Amerikan aleyhtarlığı ve emperyalizmi kötüleme sonucu olarak belli akımlara hizmet sakıncası doğurmaktadır..."

Lütfi Erdemir, Türk-Amerikan Hukukçular Derneği üyesidir. Bir yargıcın bu tür örgütlere kaydolmaması gerekir. Türk-Amerikan Hukukçular Derneği üyesi bir yargıç, herhangi bir kararında bir sanığı "Amerikan aleyhtarıdır" diyerek mahkûm ederse, bu sakınca büsbütün ortaya çıkmıyor mu?
- Amerikan aleyhtarlığı ve emperyalizmi kötüleme sonucu. "Amerika" Türkiye için sadece bir ülkenin adı değildir. Amerika, Türkiye'de belirli ilişkileri, belirli duyguları ve siyasal düşünceleri yansıtan bir kavramdır. Bu nedenle, bir yurdun bu gibi örgütlerin ve bu gibi ilişkilerin dışında kalması gerekir. Neyse, devam edelim...
Türk-Amerikan Hukukçular Derneği üyesi Yargıç Lütfi Erdemir'in, "Amerikan aleyhtarıdır" gerekçesiyle mahkûm ettiği boraks programı, Yargıtay 4. Ceza Dairesince de incelenir. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, boraks programında suç bulunmadığı gerekçesiyle Erdemir'in kararını bozar.
Dosya yeniden Lütfı Erdemir'e gelir. Davaya, duruşma a-şamasında katılan Savcı İbrahim Çetin Yetkin, sanıkların bera-atini ister ama, Erdemir, kararında ve gerekçelerinde ısrarlıdır. Erdemir ikinci kez Abdullah Yılmaz ve arkadaşlarını mahkûm eder. Bu gerekçeyi de okuyalım.
"- Dosya arasında bulunan her iki yazı incelendiği takdirde, tamamen kastı mahsusla kaleme alındığı, fukaralığın istismarının yapıldığı, emperyalizmin kötülenmesi için gayret sarf edildiği, Amerikan düşmanlığının her vesile ile ele alındığı..."
Türk-Amerikan Hukukçular Derneği üyesi Yargıç Lütfı Erdemir'in, "emperyalizmi kötü göstermiştir" gerekçesiyle suçladığı sanıklar, yeniden Yargıtaya gitmişlerdir. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, sanıkların beraatlerine karar vermiş ve dosya da artık böyle kapanmıştır.
- Emperyalizmin kötülenmesi için gayret sarf edildiği... Emperyalizme karşı verilen savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde, bir kimse, "Emperyalizmin kötülenmesi için gayret sarf etmiştir" gerekçesiyle suçlanıyorsa, artık burada susmak gerekir.

Biz de susuyor ve 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak Başbakan Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Demirel'i yargılayacak olan Lütfı Erdemir'in yeni kararlarını bekliyoruz...

Kaynakça
Kitap: Devlet Silah Adalet
Yazar: Uğur Mumcu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir