Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Toprak ve Tarim Reformu

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

Toprak ve Tarim Reformu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Kas 2010, 05:37

19 Ekim 1976
TOPRAK VE TARIM REFORMU


Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı, Devlet Bakanı Mustafa Kemal Erkovan'a bağlıdır. Erkovan da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş'e bağlıdır. Urfa ilinde yapılacak toprak reformu da bunlara bağlıdır. "Toprak reformu" çok partili düzenimizin değişmez kavramlarından biridir. Bayarlı, Menderesli, Koraltanlı, Köprülülü Demokrat Parti, 1945 tarihli "Arazi Kanunu"na duyulan tepki sonucunda kurulmuştur. Demokrat Partiyi doğuran neden, toprak ağalarının bu yasaya karşı gösterdikleri sınıfsal dirençti.

Toprak reformu konusu, 1930lardan bu yana dillerden hiç düşmüyor. Bu konuda en çok söz eden devlet adamlarından biri İsmet İnönü'ydü.
- Batakçı toprak ağasının kökünü kazıyacağım... Bu söz, İsmet Paşanındır... İsmet Paşanındır amma, bu söz havada kalmıştır. Toprak ağasının kökü değil, bir tutam toprağı bile kazanamamıştır. Bülent Ecevit çıkıp da "Toprak işleyenin, su kullananın" deyince, Demirel hemen çığlığı basmıştır.

- 1954 tarihli Arazi Kanunu, Millet Meclisinde büyük tartışmalara yol açmıştı amma, gel gör ki o günkü kavgayı ismet Paşa değil, toprak ağası Adnan Menderes kazanmıştı. Ya bugün?.. Geçen çarşamba günü, Cumhuriyetin onuncu sayfasında Devlet Bakanı Mustafa Kemal Erkovan'ın "tekzip yazısını" okurken aklıma bunlar geldi bir bir... Şimdi topraksız köylünün kaderi Erkovan'a ve Erkovan'ın Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığına doldurduğu ülkücü komandolara bağlı.

Cumhuriyet gazetesi, beş ay önce onuncu sayfasında, Urfa'da yapılması gereken toprak reformu ile ilgili bir inceleme yayımlamıştı.

Erkovan bu yazıda değinilen konulan yalanlarken, bakınız neler diyor:

- Sadece Akçakale'de 1975 yılı sonuna kadar 6.396 aileyi topraklandırmak için asgari bir milyon 100 bin dönüm tarım arazisine ihtiyaç vardır. Bu kadar araziyi nereden buldunuz?..
Soru sorulduğuna göre yanıtı da verilmeli değil mi? Verelim öyleyse nereden bulduğunuzu.

Devlet Bakanı Mustafa Kemal Erkovan 6/6/1975 günü düzenlediği basın toplantısında, bu soruyu, kendisi şöyle yanıtlıyordu:

- Uygulama bölgesi olan Akçakale ilçesinde yapılan etütler ve Tapu-Kadastro Genel Müdürlüğünün tespitlerine göre arazi varlığını şu rakamlarla ifade etmek mümkündür: Şahıs arazisi II bin 982 parselde I milyon 634 bin dönüm, Mirazlı hazine arazisi, 153 parselde 59 bin 613 dönüm olmak üzere ceman 13 bin 177 parselde 1 milyon 828 bin 963 dönüm tarım arazisi bulunmaktadır...

Erkovan, yalanlamasında şunları da söylüyor:

- 1974 yılında Urfa'da reformun alt yapısını oluşturacak alt yapı tesislerinin gerçekleştirildiği iddiası da doğru değildir. 1974 yılında uygulaması planlanan yatırımlardan hiçbiri bu yıl içinde gerçekleşmiş değildir.
Şimdi de, Erkovan'ın 6/6/1975 günkü basın toplantısında dağıtılan metnin 4'üncü sayfasını açalım. Erkovan, Erkovan'ı şöyle yalanlıyor

- Mevcut uygulamaya göre altyapı hizmetleri ikili protokollerle ilgili yatırımcı kuruluşlarca yürütülmektedir. Bu usulle yatırımcı kamu kuruluşlarına 1974 yılında 478 milyon 373 bin 188 lira, 1975 yılının ilk üç ayında da 120 milyon transfer edilmiştir...

Şimdi soralım, hangisi doğru? Mevcut uygulamaya göre yatırımcı kuruluşlar altyapı tesisi çalışmalarını yürütmüşler midir, yoksa yürütmemişler midir? Yürütmemişlerse, Bakan Erkovan basın toplantısında gerçek dışı beyanda bulunuyordu; yok eğer yatırımcı kuruluşlar altyapı tesislerini yürütmüşlerse Bakan Erkovan, şimdi tekzip yazısında gerçekleri gizlemektedir. Hangi Erkovan haklıdır? Basın toplantısı yapan Erkovan mı, tekzip yazısı gönderen Erkovan mı?.. Hangisi?..

Toprak reformu konusu, devletin sınıfsal temellerini yansıtan bir "laboratuvar" gibidir. 1945 yılındaki Arazi Kanunu Demokrat Partiyi doğurdu. 1975 yılının reform uygulaması da bugünkü siyasal iktidarın kimliğini ortaya koymaktadır. Erkovan'ın gizlemeye çalıştığı gerçekler de bu kimliğin kaçınılmaz görüntüleridir.
Ve bu arada partilerine sırt çevirerek, güven oylamasında cephe iktidarına destek olan iki milletvekilinin Urfa milletvekilleri oluşları da bir rastlantıdır... Bir basit rastlantı!..

Kaynakça
Kitap: Devlet Silah Adalet
Yazar: Uğur Mumcu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir