Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Demirel'e 12 Eylül'ü Hiram Abas Bildiriyor

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

Demirel'e 12 Eylül'ü Hiram Abas Bildiriyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:38

DEMİREL'E 12 EYLÜL'Ü HİRAM ABAS BİLDİRİYOR

Demirel darbelerin gelişini, gidişini bilen deneyimli bir politikacıdır.
MİT ile ilişkiler konusunda da uzmandır. Teşkilat kadrolarında kendisini seven ve sayan pek çok kişi bulunmaktadır.
Bunlardan biri de Hiram Abas'tır. Abas, Demirel Başbakanlık koltuğuna oturduktan kısa bir süre sonra kendisini ziyarete gider. Bu ziyarette Abas, Demirel'e kendisine karşı bir askeri darbe hazırlığının bulunduğunu bildirir.

Ancak Demirel darbenin ardından MİT'ten kendisine böyle bir bilginin gelmediğini söyleyecektir. Belki onun kastettiği resmi bir rapor olabilir. Ancak zaten MİT darbeleri hiç bir zaman resmi raporlarla bildirmemiştir. Çünkü yasalar askerlerle ilgili istihbarat çalışmalarını yasaklamış durumdadır. MİT'in darbeci askerleri saptaması ve bunu resmi rapor haline getirmesi suçtur. Bunu suç olmaktan çıkartacak yasal değişikliği yapabilecek bir siyasi iktidar da halen Türkiye'de işbaşına gelebilmiş değildir.

Ayrıca Demirel bir zamanlar kendisine 12 Mart darbesini iletmemekle suçladığı Fuat Doğu tarafından cuntasal faaliyetlerin arttığı, darbe olasılığının bulunduğu konusunda taa 1975 yılında uyarılmıştır. Evet yanlış duymadınız 1975. Dönemin Lizbon Büyükelçisi olarak görev yapan Fuat Doğu sevgili dostu ve arkadaşı Demirel'i CHP ile bir koalisyona gitmesi ve sorunların çözülmesi konsunda ikaz etmekte ve darbenin ayak seslerini Lizbondan duyduğunu 11 Aralık 1975 tarihli mektubuyla iletmektedir. Belki de Doğu bu uyarısıyla bir zamanlar " beni uyarmadı" diyen Demirel'e işte size uyarı demek istemiştir.

Dönemin MİT Müsteşarı Orgeneral Adnan Ersöz, Demirel Başbakan olduğunda onu ziyarete gelmemiş ve ilgili raporları da teamül olduğu üzere kendisi Başbakan Demirel'e getirmemiştir. CHP'li diye tanımlanan Ersöz'ün bu tutumu Demirel'in ekibi arasında tartışmalara yol açmış ama Demirel günün dengeleri içinde bunu umursamaz gözükmeyi yeğlemiştir. Ersöz'ün ardından MİT Müsteşarı olan Korgeneral Bülent Türker raporları kendisi getirerek sunmuştur. 12 Eylül darbesi sırasında da o MİT Müsteşardır. Ama getirdiği raporlar hiç mi hiç beğenilmemektedir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir