Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

CHP: MİT'i Kapatsak Mı Kapatmasak Mı

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

CHP: MİT'i Kapatsak Mı Kapatmasak Mı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:37

MİT'İ KAPATSAK MI KAPATMASAK MI

CHP iktidarları kendilerdine bilgi ulaştırmadıkların iddia etikleri, MİT'i lağvederek yerine yeni bir örgüt koymayı bile düşünmeye başlamışlardır. Dönemin ilgililerine göre MİT " gelen siyasi görüşe göre sunuşlar yapmakta, gerçeği aktarmamaktadır."
Hasan Fehmi Güneş İçişleri Bakanı olarak Başbakan Bülent Ecevit'e terör olaylarının dış destekli olduğunu anlatıp, bu uluslararası boyutaki sorunu çözebilmek için MİT'in devrede olması gerektiğini belirtmiştir.

Ecevit ise MİT'ten bir yardım alabilmenin mümkün olmadığı kanısındadır. MİT'i organize etmesi için bir adamını teşkilata sokmaya çalışmış, ancak bunda bir türlü başarılı olamamıştır. MİT karşı çıkıp, direnmiştir.
Başbakan kendisine bağlı birime istediği kişiyi sokamamıştır..
Bunun üzerine Hasan Fehmi Güneş ile Ecevit, MİT'e bir bay-pass yapmayı kararlaştırırlar. MİT'in yerine Emniyet Genel Müdürlüğü'nün atıl durumda
bulunan istihbarat ünitesi yeniden düzenlenecek ve teröre karşı kullanılacaktır.

Bir istihbarat okulu kurulur. Yetiştirilen ilk 400 kişi örgütlere sızar ve önemli sayılacak istihbarat bilgileri getirmeye başlarlar. Daha sonraları siyasi polis faaliyetlerinde etkili olacak bu birim 12 Eylül sonrasının ünlü DAL grubunu oluşturacaktır. Derin Araştırma Labaratuvarları olarak adlandırılan birim CHP'nin attığı temel üzerine askerlerin isteğiyle darbe sonrası işkenceli sorguların merkezi olur. Emniyette geliştirilen yeni istihbarat birimi varolan çekişmeleri tırmandırır. MİT ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasındaki çekişmeler artık birbirinin operasyonlarına müdahale etmeye, hatta kendi adamlarını yakalamaya kadar varan çatışmalara dönüşür.

İşte bu günlerde Ecevit, Dışişleri Bakanı Gündüz Ökçün ile İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'i dinlerken Güneş, MİT'in yerine yeni bir örgüt kurulmasına ilişkin düşüncesini söyler, Ökçün buna katılır. Güneş'e göre MİT, aslen Genelkurmaya bağlıdır. Biçimsel olarak Başbakanlık görünüyordur. Elemanlar askerdir, sicillerini askerler vermektedir. Yeniden örgütlenme şarttır.

Ecevit çok yakındığı MİT ile ilgli bu öneriye karşılık üstüste yaktığı sigaralardan sonra " Bu konuları bu kadar açık konuşmayalım" karşılığını vermekle yetinir. Ecevit yıllar sonra MİT'in kapatılması önerisinde bulunur. Bu o günlerden aklında olan bir şeydir.
CHP iktidarının diğer bakanları da MİT raporlarını ve içeriklerini hiç mi hiç beğenmediklerini, o zamanlar açık açık söylemektedirler.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir