Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İkinci Amerikan Casusu

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

İkinci Amerikan Casusu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:34

İKİNCİ AMERİKAN CASUSU

Türkiye'de ilk kez bir Amerikan casusu ortaya çıkartılmıştır. Ancak bu olaya bağlı olarak bir ikinci Amerikan casusu da 16 Mart 1983 günü İstanbul'da yakalanır.
Bu kişi de bir asker kökenli istihbaratçıdır. Daha doğrusu ordunun gözbebeği subaylarından ve 12 Eylül yönetiminin planlayıcılarının sağ kolu gibi çalışan emekli Kurmay Albay Turan Çağlar dır suçüstü yapılan. Çağlar da Savaşman gibi kızlarının ve eşinin kolej ve diğer para ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktadır ve Amerikalıların kendisine uzattığı para kesesini geri çevirememiştir.

Bir de ideolojik gerekçesi vardır ki Savaşman ile hemen hemen aynıdır: " Nasıl olsa bütün hükümetler ve Genelkurmay Başkanları Amerikan hesabına çalışıyor. Ben yapınca mı suç oluyor. Bu suç değildir." Çağlar, MİT tarafından Amerikalılarla ilgili bir telefon dinlemesi sırasında Ocak 1983 de "oltaya takılır".
1942 yılında Harp Okulundan mezun olan Çağlar, daha sonra 1963'de NATO'da görev yapar. 1960 yılında 27 Mayıs içinde görev alır ve ihtilal için en önemli noktalardan biri olan İstanbul Radyoevi'nin Müdürlüğü görevine getirilir. 1966 yılından itibaren MİT ile ilişkileri vardır. Emekli olduktan sonra İstanbul Sanayi Odasında görev alan, daha sonra Akbank 'da Müdürlük görevlerine getirilen Çağlar, yeniden 1978 yılında MİT ile bağlantı kurar. Talat Aydemir'in anılarında " Arkama dönüp baktığımda Turan Çağlar yoktu" diye tanımladığı Çağlar; çevresinde olayları abartmadaki yeteneği ve sosyal aktivitelerdeki etkin kimliği ile tanınmaktadır.

CASUS HEM MİT'E HEM AYDINLIĞA ÇALIŞIYOR

Çağlar'ın MİT'deki görevi "Görüş Lider"liğidir. "Görüş Lideri" tanımlaması MİT içinde tecrübeleri nedeniyle sık sık bilgisine başvurulan kişiler için kullanılan bir sıfattır. Bu kişiler teşkilat kadrosuna alınmazlar, ama organik bağlar sıkı tutulur. İlginçtir, Çağlar aynı yıl içinde Aydınlık Gazetesin'de de görev almıştır. Aydınlık Gazetesi'nde yeralan bazı yayınlarda MİT elemanlarını kendisinin deşifre ettiğini, daha sonra sorgusunda dile getiren Çağlar, buna gerekçe olarak da: " Ben onlara gıcıktım", der.

1978'de aynı zamanda hem MİT'e, hem de MİT'e karşı savaş açan Aydınlık'a çalışan Çağlar, bu dönemde Amerikalıları da aldığı dolarlar karşılığında bilgilendirmektedir. Daha fazla dolar almak için eline geçen herşeyi pazarlamaktadır.

Bağlantıda olduğu Amerika'lı ajan ile yaptığı telefon görüşmelerinde Çağlar kendisini "John" diye tanıtır. CIA görevlisinin telefonları MİT tarafından dinlenmektedir. Bir Türk'ün Amerikalılara kendisini başka bir adla tanıtmasından kuşku duyarak yola çıkan MİT elemanları, araştırmalarını derinleştirdiklerinde Çağlar'ı karşılarında bulurlar. MİT' in askeri yapısına Çağlar'ın casus olduğunu anlatabilmek konusunda zorlanmamak için olaylar dakikası dakikasına belgelenir. Çağlar, Amerikalılarla her ayın ilk veye ikinci Çarşambası buluşmakta ve raporlarını vermektedir. Kışın kar altında dahi gerçekleşen bu buluşmalar

zaman zaman sıklaşır. Bu dönemler Çağlar'ın paraya sıkıştığı anlardır. MİT buluşma yerlerine en az 3-4 gün öncesinden yerleştirdiği kamyonlardan para alış verişi dahil, olayın bütün sahnelerini araçların plaka numaralarına, raporun sunuluş sahnelerine kadar görüntülemeyi başarır. Turan Çağlar, MİT tarafından uzunca bir süre izlendiğini, görüntülendiğini yakalandıktan sonra bütün olaylar bir fotoraman gibi önüne serilince anlayacaktır. Kendisi 15 yıl süreyle Amerikalılara özellikle Ege Ordusu başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri ve üst düzey subaylarıyla ilgili bilgiler aktardığını itiraf eder. Bunun karşılığında para almıştır. Suçüstü yapıldığı gün CIA ajanı büyük bir şok geçirir. Kendini toparlayamaz.

Türk istihbarat görevlileri kendisine "Sen daha çok toysun " deyip omuzuna vururlar ve " Go home" derler. O da bu sözü dinler. Ancak ünlü sanatçı Barış Manço'nun kayınpederi de olan Çağlar, uzun süre tartışılır. Çünkü MİT içindeki bazı gruplarla büyük çatışma içinde bulunan Aydınlık Gazetesi ve etrafındaki siyasi oluşum Çağlar'ı haber kaynağı olarak kullanmıştır. Bu olay üzerine de komplo teorileri üretilir. Oysa olay son derece açık ve nettir. Ama MİT yine kendisini anlatamaz. Hele Turan Çağlar'ın rahatsızlığından kaynaklanan ve intihar olarak nitelendirilebilecek ölümünün ardından MİT, yine hedef tahtası olur. Sıkıntı ne yaptığını anlatamamaktan ve yıllarca yanlış kullanımdan kaynaklanan, güvensizlik bunalımından doğmaktadır.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir