Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İlk Amerikan Köstebeği

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

İlk Amerikan Köstebeği

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:33

İLK AMERİKAN KÖSTEBEĞİ

MİT İstihbarat Daire Başkanlığı bu koşullarda giderek önemli bir merkez haline gelmiştir. Buranın başkan yardımcılığı görevini emekli Kurmay Albay Sabahattin Savaşman yapmaktadır.

Bir gün Mehmet Eymür'e Savaşman'ın vatana ihanet suçlamasıyla karşı karşıya olduğu aktarılıp izlenmesi emri verilir.
Eymür, bu tür emirleri daha öncede almıştır. Ancak bunları "MİT içindeki çekişmelerden kaynaklanan yer kapma savaşlarının birer parçası saydığından- Bu onun kişisel yorumu - bunlara pek itibar etmemiştir." Bu savaşların bir cephesinde MİT içindeki Nuri Gündeş ve arkadaşları, diğerinde ise Hiram Abas ve Mehmet Eymür'ün de içinde bulunduğu grup vardır. Kavga MİT içinde etkinlik mücadelesidir. Bu kavgalar sırasında en önemli silah karşıdaki kişi için ortaya atılan kaynağı belirsiz yıpratma amaçlı dedikodulardır. Teşkilatta yıllarca çalışan çok önemli hizmetler vermiş insanlar bu kavgalardan, perişan hallerde, acınacak durumlarda çıkmışlardır.

Ancak Savaşman için alınan takip kararı" başkadır". Bu kararda etkili olan kişi Hiram Abas'tır. Abas, Savaşman'ın batılılarla ilgili dosyalarla özel olarak ilgilendiğini ve dosyaları günlerce alıkoyduğunu farketmiş ve şüphelenmiştir. Savaşman yapılan denemelerde bu şüpheleri haklı çıkartınca, durum Müsteşar Hamza Gürgüç'e aktarılmış, o da takibe olur vermiştir.

Takibi gerçekleştirme görevi Mehmet Eymür'ün bölümündedir. Bunun için özel bir koordinasyon ve ekip seçilir. 24 saat izlenecek olan Savaşman artık gözaltındadır.Ancak takibin ilk günlerinde Savaşman'ın hiç bir anormal davranışı gözlenmez. Ancak 5. gün Savaşman karargahtan elinde büyükçe bir evrak çantasıyla ayrılır. Yine doğruca evine gider. Çankaya'daki evin önünde arabadan inip, apartman otomatiğine basar, makam arabası uzaklaşır. Takiptekiler her zamanki gibi evine giriyor diye düşündüğünde ışık sönmüştür bile. Bir müddet sonra Savaşman elindeki çantasıyla birlikte karanlıktan süzülerek dışarıya çıkar. Güvenlik caddesine doğru yönelmiştir. Takip ünitesi sürekli olarak fotoğraflar çeker, bir yandan da video görüntüleriyle olay belgelenir. Savaşman heyecanlı görünüyordur, arkasını kontrol ederek Güvenlik Caddesinden aşağıya doğru yürür. Güvenlik caddesinin ortalarında bahçe içinde iki katlı bir eve giren Savaşman daha sonra çıkıp gider. Gelişindeki rahatsızlık çıkışında yoktur. Ev İngiliz Denton Thompson'ın dır. Birleşmiş Milletlerde görevlidir. Eski askerdir ve bir kolunu savaşta kaybetmiştir. Savaşman'ın İngilizlerle gizli bir faaliyet içinde bulunduğu görüşü teşkilat içinde hakimdir. Daha sonra Savaşman'ın İngiliz gizli servisinden Robin Seely'le burada buluşarak MİT'in bazı Ortadoğu ülkeleriyle ilgili bilgilerini aktardığı da saptanmıştır.

SAVAŞMAN YAKALANIYOR

Savaşman'ın izlenmesine devam edilir. Bir akşam yine evrak dolu çantasıyla kapıdan çıkar, evine ulaşır. Sonra yürüyerek Nenehatun Caddesine doğru iner. Yine telaşlıdır ve arkasını kollamaktadır. Caddenin alt tarafında bulunan bir apartmanın birinci katına girer. Ev Amerikan uyruklu assubay Inarae Onsager ve eşine aittir. Subay Ankarada'ki Amerikan üs şirketi Tuslog'da görevlidir.

Bu temaslardan sonra MİT içinde yapılan tartışmalar Savaşman'a suçüstü yapılması kararıyla noktalanır.
Savaşman'a yem olarak düzmece evraklar verilir. Savaşman bunları alıkoyar.10 Aralık 1977 günü herzamanki gibi çantasına yerleştirip doğruca Nenehatun Caddesindeki Amerikalı'nın evine yönelir. Savaşman 52 numaralı apartmanın 4 numaralı Dairesi'ne girdikten sonra MİT'in ilgili bütün elemanları kapıda ve evin etrafında önlem almışlardır. Bu sırada evin kapısı açılınca MİT Ankara Bölge Başkanı Süleyman Yenilmez ile Ankara Takip Şubesi Müdürü Mehmet Eymür ansızın içeriye dalmak zorunda kalırlar.

Odalardan birinde Savaşman ve bir süre önce Paul Henze'den görevi devralan CIA Ankara İstasyon Şefi William Philips olduğu anlaşılan şahıs ayakta durmaktadır. Ne olduğunu anlayamamışlardır.

Savaşman panik halinde koşuşturur. Takipçiler onu yakalayarak etkisiz hale getirirler.
Philips masanın üzerindeki bir takım evrakı bu arada cebine atmayı başarır. Cebindekiler alınmak isteyince Amerikalı sert şekilde karşılık verir. Bir süre devam eden boğuşmadan sonra, baskını gerçekleştirenlerden Mehmet Eymür'ün sert karşılığı Amerikalı'yı direnmekten vazgeçirir. CIA ajanı şimdi diplomat olduğunu ve dokunulmazlığının bulunduğunu belirtmektedir. Ceplerini de boşaltmak durumunda kalmıştır. Cebinden defterini,Savaşman'a imzalattığı para makbuzlarını ve hüviyetini çıkartan Philips sakinleşir. Şimdi başını ellerinin arasına almış kara kara düşünüyordur.

Onsager'lerin evindeki kanepede Savaşman için hazırlanan belgeler bulunur. Bunlar; KGB Ankara sorumlusu Viktor Vizginof'a KGB merkezince gönderilen talimat, " SSCB-Türkiye Ekonomik İlişkileri konulu " Çok Gzli" damgalı rapor, Suriye Genel Kurmay Başkanı Mustafa Tılas'ın Moskova ziyaretiyle ilgili Fransız gizli servisinin MİT'e gönderdiği bilgi notu ve Kıbrıs harekatından sonra adaya iskan edilen Türklerle ilgili belgelerdir. Hemen Savaşman'ın MİT'teki makam odası da aranır. Burada da Ege Ordusu kuruluş şeması, Kıbrıs savunma-işgal planı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çıkarma kuvvetleriyle ilgili bilgiler ile Kıbrıs Türk Kuvvetlerinin personel listesi ve harcama raporları bulunur. CIA sorumlu Philips'in üstündeki defterde ise Savaşman'a hitaben yazıldığı sanılan " Ben şehir dışındayken Rosemary'ye telefon edin müzük seti tamir edilmiştir. istediğinizde alabilirsiniz deyin. O kız havanın kararmasından sonraki yarım saat içinde sizi kabul edecektir" yazısı vardır. Ortadaki sehpada Savaşman için hazırlanan gizllik dereceli sahte belgeler durmaktadır. Operasyon bitmiştir. Ama CIA ajanının defterinden elde edilen ve diger MİT mensuplarıyla yapıldığı belirtilen görüşmeler üzerinde durulmaz. MİT içindeki üst düzey arkadaşları Savaşman için ağlarlar. Olay aslen kapanmıştır.

Savaşman olayı 25 Aralık 1977 günlü gazetelerin manşet haberi olarak yeralır. MİT'in üçüncü derecedeki üst düzey yöneticisi casus çıkmıştır. O ise daha sonra yazdığı anılarında kendisinin CIA hesabına casusluk yapmasının mümkün olmadığını , çünkü CIA'nın MİT ve ordu hakkında her türlü belge ve bilgiye sahip olduğunu belirtir.

Ona göre Amerikalı danışmanlardan ve özel şirketlerden bir şey saklamanın zaten mümkünü yoktur.CIA ile içli dışlı olmak konusu Savaşman'ın savunmasını oluşturur. Savaşman ayrıca kendisinin görüştüğü ve belgeleri sattığı CIA mensubu ile diğer MİT üst düzey yöneticilerin de beraber olduklarını, hatta Amerikalıların bazı üst düzey yöneticilere tatil olanakları sağladığını da iddia eder. Mahkeme sonunda Savaşman 17 yıl hapse mahkum olur. Savaşman 1985'e kadar askeri cezaevinde yatmıştır. Tahliyesinden sonra çökük bir adamdır artık. Parlak askerlik ve MİT elemanlığı günleri geçmişte kalmıştır artık.Türkiye'nin 1962'deki Bağdat askeri ateşesi eski teşkilatına karşı kırgınlığını hiç saklamamaktadır.. Sık sık " Bir insan MİT'e pamuk gibi girebilir ve oradan bir kömür karalığında çıkabilir" der durur. Bir kaç yıl sonra beyin damarlarında bir kireçlenme sonucu felç olur. Sabahattin Savaşman 1994 Martında geçirdiği kalp krizi sonucu ölür.

Savunmasında karısının ve çocuklarının üstün statülerinin olması gereğinden ve çocuklarına iyi eğitim olanakları yaratma arzusundan bahsetmez. Ama bunları anılarında satır aralarına koymadan da edemez.

Adeta günah çıkartır.

Savaşman operasyonunun ardından Hiram Abas ve Mehmet Eymür taltif edilirler.
MİT müsteşarı Hamza Gürgüç İngiliz ve Amerikan gizli servislerinin başkanlarına olayı kınayan sert bir mektup yazdırır. Her iki serviste MİT'den özür dilerler. Bir daha bu tür faaliyetler yapılmayacaktır. Öyle söz verirler. Oysa bu söz istihbarat teşkilatlarının ruhuna aykırıdır. Dolayısıyla bu söz hiç bir zaman tutulmamıştır, istihbarat çalışmalarının doğası gereği zaten verilmemiş kabul edilir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir