Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Necip Fazıl Etkisi

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

Necip Fazıl Etkisi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 31 Ara 2010, 05:09

NECİP FAZIL ETKİSİ

Bugün "Ak Parti" kadrolarının ve/veya yöneticilerinin önemli bir ortak paydası da Necip Fazıl Kısakürek'le olan ilişkileridir. Özellikle radikal çizgideki İslamcı gençlik çevrelerinde büyük etkisi olan; İslam'ın Arabi yorumundan çok "Doğucu" bir yaklaşımı esas alan Necip Fazıl, Ak-Genç'liler üzerinde de önemli bir nüfuza sahipti.

Bülent Arınç ve Abdullah Gül daha lise öğrencisiyken Kısakürek'in etkisi altında olduklarını ve hiçbir konferansını kaçırmadıklarını belirtiyorlar. Aynı etkinin, Erdoğan'da da olduğu, örneğin şiir okuma tutkusunun bu etkiden kaynaklandığı söylenebilir. Ak-Genç, kendi üst örgütü durumundaki MSP'den daha radikal bir çizgiye sahipti. Bu özelliği onun Kısakürek gibi isimlerden etkilenmesine yol açıyordu.

Ancak, Kısakürek'in 1977 seçimlerinde MHP'yi desteklediğini açıklaması ve ülkücü hareketi kamuoyunun önünde övmesi, İslamcı çevrelerde büyük bir hayal kırıklığı yaratırken, ülkücülere ise radikal muhafazakâr kesimler önünde büyük prestij sağladı. Kısakürek'in bir tür "İslamcı-Ülkücü Sentezi" oluşturma arayışı, Erbakan ve MSP'nin hegemonya kurduğu ve sıkıştırdığı bir İslamcı nüfuz alanında kendisine alan açma çabasıydı.

Kısakürek'in bu hamlesinden sonra, MSP'nin gençlik örgütü Ak-Genç'ten ülkücü harekete bazı katılımlar oldu. Bir kesim de, Ak-Genç'ten ayrılarak, Büyük Doğu Akıncıları hareketini kurdu. Bu grup, bugün kamuoyunda İslami Büyük Doğu Akıncıları-Cephesi (İBDA-C) olarak bilinen ve bazı bombalama eylemleri ve suikastlarda ismi geçen radikal İslamcı örgütlenmedir. (bnnanet.org/30.11.2002)

Kaynakça
Kitap: BİR ABD PROJESİ OLARAK AKP
Yazar: MERDAN YANARDAĞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron