Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Behçet Cantürk İstanbul'la Tanışıyor

NATO şemsiyesi altında Amerikan Gladyosu ve İçimizdeki Hainler birlikte çalışarak uygulamaya koydukları senaryolarla(Amerikan projeleriyle), Türk Milletimiz'i sağ-sol kavramlarıyla birbirine düşürdüler ve bunun sonucunda katliamlar yapıldı ve Amerika'nın Our Boys'u Hain Kenan Evren 12 Eylül 1980 Darbesi'ni gerçekleştirdi.

Behçet Cantürk İstanbul'la Tanışıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 29 Ara 2010, 20:07

İSTANBUL'LA TANIŞIYOR

Yıl 1979.


Behçet Cantürk müteahhitliğe devam ediyordu. Artık, 600 milyon liralık iş yapabilecek "B grubu müteahhitlik karnesi" vardı.

Lice ilçesinin Yaprak Köyü, Kulp Narin Köyü, Hani merkez konut inşaatlarının ihalesini teklif usulüyle aldı. Yer teslimini " ile almasına rağmen, AP azınlık hükümeti, inşaatların yapımını iptal etti. O da müteahhitliğe ara verdi.

Ne iş yapacağına karar veremiyordu. Esnaf ve Sanatkârlar Birliği'ne bağlı, Diyarbakır Şoförler ve Otomobilciler Derneği'ne, 6276 sıra numarasıyla üye oldu.

Bu arada, boynunun sol tarafında siyah benler çıkmaya başlamıştı. Arkadaşları, bu benlerin kanser belirtisi olabileceğini söylediler. Telaşlandı. Doktora gitti. Korktuğu olmadı. Kanser değildi.

Fiziki görünümüne çok önem veriyordu. Boynundaki benleri aldırdı. Ancak doktor operasyonu iyi yapamamıştı. Benlerin izini, ölünceye kadar hep boynunda taşıdı...

'79 yılının bir sonbahar günü, Şoförler ve Otomobilciler Derneği lokalinde, Diyarbakırlı işadamı Şahin Cizrelioğlu ile karşılaştı. Cizrelioğlu İstanbul'a taşınmış, Sarıyer'de Altınkum Tesisleri'ni satın almıştı.

Şahin Cizrelioğlu, Behçet Cantürk'ü lokalde görünce hemen yanına oturdu. İşyerinde çalıştırdığı Licelilerden yakınmaya başladı. Liceli işçilerle arasında ihtilaf çıkmıştı. Behçet Cantürk'ten aracı olmasını istiyordu.

Behçet Cantürk yardımcı olmayı kabul edince, uçağa atlayıp İstanbul'a gittiler. İlk kez İstanbul'a gelen Behçet Cantürk için, Cidde Oteli'nden yer ayrılmıştı.

Ertesi gün Liceliler, Behçet Cantürk'ün "huzuruna" getirildiler... Herkesi tek tek dinledi. Depremden sonra, ekmek parası kazanmak için İstanbul'a gelmişlerdi. Ancak Lice'ye geri dönmek istiyorlardı. Hepsini, deprem konutlarına yerleştirme sözü verdi. Sorun çözüldü...

Behçet Cantürk İstanbul'da bazı arkadaşlarını ziyaret etti. Bu görüşmelerin birinde, yaşamını altüst edecek bir teklifle karşılaştı...

Hemşehrisi, Behçet Cantürk'e yakınıyordu: "Bizim Lice'de, maddi olarak en büyük sensin. Fakat biz bu gurbet ellerinde işsiz dolaşıyoruz. Elimizden hiçbir iş gelmiyor. Senin nakilin çok fazla. Ben sana adam ve kanal bulurum. Eğer kabul edersen, yapacağımız işten sana da iyi hisse düşer."
Hemşehrisinin, "bu iş" dediği; uyuşturucu kaçakçılığıydı!
Behçet Cantürk teklifi kabul etti.
İş bölümü yapıldı: Bazmorfini Behçet Cantürk temin edecekti. Ayrıca malların İstanbul'a kadar getirilmesinden de sorumlu olacaktı. İstanbul'dan malları alacak kişi ise "Sarı Avni"ydi...

Behçet Cantürk, "Sarı Avni" adını ilk kez duyuyordu...

AVNİ KARADURMUŞ

Avni Karadurmuş, Rize'nin Çayeli İlçesi'ne bağlı Yenihisar Köyü'nde, l Ocak 1942'de doğmuştu. Çay alım yerlerinde eksper olarak çalışıyordu.

Nurten- Avni Karadurmuş çiftinin, 5 kız 1 erkek, 6 çocuğu vardı: Miyaser, Ayşe, Yaşar, Hatice, Fatma ve Ebru. Aile nüfusunun fazlalığı nedeniyle, geçim zorluğu çeken Avni Karadurmuş İstanbul'a taşındı. Beykoz'daki Gümüşsüyü Sultaniye Üstü 115 no'lu evde yaşamaya başladılar. Hemşehrileri sayesinde kısa zamanda iş alanını belirledi: Kaçakçılık.

Silah kaçakçılığı yapıyordu. Bir gemi satın alacak kadar para kazanmıştı. 1973- 79 yılları arasında yurda yüzbinlerce mermi ve silah sokmuştu. Silah ve mermilerin ederini dövizle ödüyordu.

1978 yılında ekonomik olarak çok sıkışmıştı. Döviz bulamıyordu. Fakat çıkış yolunu buldu. Ödemeyi dövizle değil, baz-morfin veya eroinle yapacaktı. Zaten piyasada asıl parayı bu iş yapıyordu. Yurtdışında talebi de çoktu. Ancak bu iş için de nakit para ve çevre gerekiyordu.

Uyuşturucu konusunda Liceliler'in ününü duymuştu. Aklına, Adıyamanlı İbrahim'in kahvesinde, Adapazarlı Musa'nın tanıştırdığı Liceli Mehmet Deniz geldi. Bir silah işinde birlikte çalışmışlardı. Haber gönderdi. Bir araya geldiler. Yapmak istediği işi anlattı.

Liceli Mehmet Deniz'in, Behçet Cantürk'e ortaklık önerisinin nedeni, Sarı Avni'nin bu iş teklifiydi...

Kaynakça
Kitap: Behçet Cantürk'ün Anıları
Yazar: Soner YALÇIN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1974-1980: Cumhuriyetimizin 3. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir