Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Parti İçi Kulak

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde, Kahraman Bülent Ecevit, Kıbrıs'ta Rauf Denktaş Gibi Kahramanların Önderliğindeki Türkler İle Birlikte, Kıbrıs Türk Barış Harekâtı'nı Başarıyla sonuçlandırarak İngiltereyi ve Amerikayı mağlup etmiştir. İngiltere ve Amerikanın kontolü altında olan Kıbrıs'lı Rumların Kıbrıs'lı Türklere karşı Soykırım Teşebbüsü Kıbrıs Türk Barış Harekâtı ile engellenmiştir.
Bu mağlubiyet karşısında Amerika ve İngiltere'nin verebildiği yanıt, sadece "uluslararası ambargo" ile sınırlıydı.
Bu Başarıdan bir sonuç çıkartmak gerekirse: "Görüldüki, dünyayı yöneten Amerika ve İngiltere, ASLA VE ASLA Türkiye Cumhuriyeti'mizi ve Türk Soyumuzu savaşla mağlup edecek güce sahip DEĞİLDİR. Bu yüzdende yıllardır emperyalist entrikalarla içimize sızmaya çalışıyorlar"!!!

Parti İçi Kulak

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Tem 2012, 01:33

Parti İçi Kulak

Telekulak yöntemine sadece iktidarlar başvurmuyordu. Parti içi iktidar mücadelesinde de telefon dinlemeleri önemli bir rol aldı. 1972'de CHP Olağanüstü Kurultayı öncesinde kıran kırana bir mücadele yürütülüyordu. Ecevitçiler ile İsmet İnönü'nün desteklediği Kemal Satırcılar arasında ciddi bir çekişme yaşanıyordu. CHP Genel Başkanı İnönü, Kurultay hazırlıklarını Ecevit ekibinden gizli yürütüyordu. Delege listeleri, davetiyeler, özel bir büroda İnönü'ye bağlı milletvekilleri Sadrettin Çonga, Coşkun Karagözoğlu ve Ahmet Şener tarafından "gizli" hazırlanıyordu.

Bülent Ecevit'i destekleyen CHP Gençlik Kolları, bürodaki hazırlıkları öğrenebilmek için İnönü'nün telefonlarını dinleme kararı aldılar. Ecevit'in haberi yoktu. İnönü'nün Kurultay hazırlıkları, dinleme yoluyla öğrenildi. Ecevit, Kurultay'dan zaferle çıktı. İnönü ise siyaset sahnesine veda etmek zorunda kaldı.

Ecevit’in Genel Başkan olması MİT'i hareketlendirdi. Ecevit'in ev telefonlarını dinlemek için çalışma yapan MİT, bir sorunla karşılaştı. Ecevit ailesinin üzerine kayıtlı telefon yoktu! Ecevit'in evindeki telefon, kapıcının üzerine kayıtlıydı.

Kaynakça
Kitap: TELE TAYYİP, Çürüyen Sistemin Büyüyen Kulağı
Yazar: Ufuk Akkaya
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1971-1974: Cumhuriyetimizin 2. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir