Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ecevit'in MİT'e Kayıtlı Telefonu

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde, Kahraman Bülent Ecevit, Kıbrıs'ta Rauf Denktaş Gibi Kahramanların Önderliğindeki Türkler İle Birlikte, Kıbrıs Türk Barış Harekâtı'nı Başarıyla sonuçlandırarak İngiltereyi ve Amerikayı mağlup etmiştir. İngiltere ve Amerikanın kontolü altında olan Kıbrıs'lı Rumların Kıbrıs'lı Türklere karşı Soykırım Teşebbüsü Kıbrıs Türk Barış Harekâtı ile engellenmiştir.
Bu mağlubiyet karşısında Amerika ve İngiltere'nin verebildiği yanıt, sadece "uluslararası ambargo" ile sınırlıydı.
Bu Başarıdan bir sonuç çıkartmak gerekirse: "Görüldüki, dünyayı yöneten Amerika ve İngiltere, ASLA VE ASLA Türkiye Cumhuriyeti'mizi ve Türk Soyumuzu savaşla mağlup edecek güce sahip DEĞİLDİR. Bu yüzdende yıllardır emperyalist entrikalarla içimize sızmaya çalışıyorlar"!!!

Ecevit'in MİT'e Kayıtlı Telefonu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Tem 2012, 01:33

Ecevit'in MİT'e Kayıtlı Telefonu

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in TBMM'deki özel telefonu çaldı. Yan odadaki Grup Kâtibi, odaya girip uzun uzun çalan telefonu açtı: "PTT'den arıyorum. Telefonunuzun borcunu ödemeniz gerekiyor." Grup Kâtibi, PTT'den arayan kişiye bütün telefonların borçlarının düzenli ödendiğini bildiği için ihbarnamenin gelmediğini söyledi. PTT görevlisi, bu yanıtı anlamamıştı ve biraz sinirli bir ses tonuyla, "İhbarnameye lüzum yok kardeşim, orası MİT Müsteşarlığı değil mi?" dedi. Ve ortalık karıştı. Ecevit, bir süredir konuşmalarında MİT'e yükleniyor, "MİT'in ne yaptığı karanlıklar içindedir" diyordu. Olayın zamanlaması bu açıdan çok ilginçti.

18 95 24 numaralı telefonun PTT'de ödenmemiş faturası yoktu. CHP, Ecevit'in özel telefonunun MİT'e ait olduğunu resmi kanallardan da doğrulattı. MİT'in Bülent Ecevit'i dinlediği açıktı. 13 Aralık 1973 Perşembe günü gazeteler "Skandal: Türkiye'de Watergate; Ecevit'in telefonu MİT'e ait" manşetleriyle çıktı. Ulaştırma Bakanlığı "Olay basit bir yanlışlık" dedi; Başbakan Naim Talu soruşturma açtırdı.

18 95 24 numaralı telefonu MİT 30 Mart 1972 tarihine kadar kullanmıştı. 22 Haziran 1972'de nasıl olmuşsa telefon Bülent Ecevit'in masasının üstüne konmuştu. CHP adına bir sözleşme de yapılmamıştı. MİT, o güne kadar geçen süre içinde Ecevit'in yaptığı telefon görüşmelerine ait faturalar için tam 3 milyon 607 bin TL ödemişti.

Kaynakça
Kitap: TELE TAYYİP, Çürüyen Sistemin Büyüyen Kulağı
Yazar: Ufuk Akkaya
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1971-1974: Cumhuriyetimizin 2. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir