Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sancar'ın KKTC Mesajları

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde, Kahraman Bülent Ecevit, Kıbrıs'ta Rauf Denktaş Gibi Kahramanların Önderliğindeki Türkler İle Birlikte, Kıbrıs Türk Barış Harekâtı'nı Başarıyla sonuçlandırarak İngiltereyi ve Amerikayı mağlup etmiştir. İngiltere ve Amerikanın kontolü altında olan Kıbrıs'lı Rumların Kıbrıs'lı Türklere karşı Soykırım Teşebbüsü Kıbrıs Türk Barış Harekâtı ile engellenmiştir.
Bu mağlubiyet karşısında Amerika ve İngiltere'nin verebildiği yanıt, sadece "uluslararası ambargo" ile sınırlıydı.
Bu Başarıdan bir sonuç çıkartmak gerekirse: "Görüldüki, dünyayı yöneten Amerika ve İngiltere, ASLA VE ASLA Türkiye Cumhuriyeti'mizi ve Türk Soyumuzu savaşla mağlup edecek güce sahip DEĞİLDİR. Bu yüzdende yıllardır emperyalist entrikalarla içimize sızmaya çalışıyorlar"!!!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sancar'ın KKTC Mesajları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 03 Oca 2011, 18:34

GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL SEMİH SANCAR'IN, İKİNCİ BARIŞ HAREKÂTI SONUCUYLA İLGİLİ OLARAK YAYIMLADIĞI MESAJ (17 AĞUSTOS 1974)

Aziz Türk Milleti, Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri,
Bir aya yakın bir süre önce; soydaşlarımızın özgüllüğü, can ve mal emniyeti ile Ada'da uzun zamandan beri bozulmuş barışı ve huzuru temin ve devam ettirme gayesi ile Kıbrıs'ta, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından "Barış Harekâtı" başlatılmıştır.

Girişilen askeri harekâtın maksadı:

Soydaşlarımıza karşı uygulanan mezalimi önlemek ve Ada'da yıllardan beri bozulmuş olan barışı yeniden tesis etmekti. Nitekim, 15 Temmuz tarihinde, Rumların başlattıkları, Enosis'i gerçekleştirmek hedefini güden ve kısa zamanda Yeşil Ada'yı kana bulayan vahşet hareketine karşı, 20 Temmuz'da, ilk barış harekâtına, hükümetimiz tarafından mümkün olan her türlü diplomatik teşebbüslerden bir netice alınamamasına karşısında, girişilmiş ve akabinde Birleşmiş Milletlerin ateşkes çağrısına uyarak, soruna barışçı bir hal tarzı bulabilmek için sahneyi tekrar siyasi faaliyetlere bırakmıştık.

Bundan sonra, Cenevre'de sonuçsuz geçen günler karşısında askeri zorunluluklar mevcut olduğu halde bile, büyük bir sabırla neticeyi bekledik. Cenevre konferansının sonucu bütün dünyaca malumdur.
Bu ve diğer bütün çözüm yollarının kapanması üzerine, 14 Ağustos sabahı tekrar başlatmak zorunda kaldığımız askeri harekât 2-3 gün gibi çok kısa bir zamanda tamamlanmıştır. Harekâtın cereyan tarzı Genelkurmay Başkanlığınca zaman zaman aziz milletimin ve basının bilgisine sunulmuştur.

Uzun senelerden beri her bakımdan hazırlanan ve gayri insani davranışlara vicdansızca, namertçe tevessül eden düşmana karşı Türk askeri, cesaret ve azmi ile sahip olduğu harp silah ve araçlarını en üstün bir şekilde kullanarak kısa zamanda galip gelmiş, planlarını, harekâtı üstün bir başarı ile sonuçlandırmıştır.
Zafere en kısa zamanda ulaşmak için elde mevcut imkânlar tahditli olarak kullanılmış, Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerimizin değerli komutan, subay, astsubay, erbaş ve erleri unutulmayacak büyük kahramanlıklar örnekleri vermişlerdir.
Çarpışırken, savaşırken bile insancıl davranışlardan, barışçı hareketlerden bir an bile uzaklaşmayan Türk askeri, sivil halka ve masumlara zarar vermeden düşman askerini ve mevzilerini tesirsiz kılmak için azami dikkat göstermiş ve hatta zorunlu gördüğümüz bazı askeri hareketlerden sarfınazar edilmiştir.

Kıbrıs harekâtı icra edilirken, şüphesiz memleketin savunması; zuhuru muhtemel diğer düşman imkân ve kabiliyetlerini de önleyecek tarzda topyekün olarak ele alınmıştır. Bu nedenle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz her an vukuu muhtemel çılgınlıkları önlemek üzere hazırdı ve hazır olmaya da devam edecektir.
Büyük Kahraman Türk Milleti, Ordusunun bu nöbeti altında huzur ve sükun içinde yaşantısını bütün harekât boyunca sürdürmüş Ve bundan sonra da sürdürecektir. Türk Ordusu bu hizmetin zevk ve gururu içersindedir. Bu, milletinin ona vereceği en büyük armağandır.
Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihinde olduğu gibi, bugün de, çok daha güçlü ve modem bir çağın ordusu olarak kendisine düşecek görevleri Aziz Milletine layık olarak ve büyük başarıyla yapacağı

m dostuna, düşmanına ve bütün dünyaya bir kere daha ispat etmiştir. Dünya barışı için Türk Silahlı Kuvvetlerinin lüzumluluğu ve önemi bir kere daha ortaya çıkmıştır. Kıbrıs'ta girişilen askeri harekâtın zaferle sonuçlanması bütün Türk Milletini, Kıbrıslı soydaşlarımızı ve hepimizi mutlu kılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Komutam olmakla büyük şeref duyduğum Ordumuzun bütün mensuplarını takdir ve tebrik eder, sevgi ve saygıyla gözlerinden Öperim.
Bizzat, mektup ve telgraf göndererek askeri harekâtı kutlayan, çarpışmalara gönüllü olarak katılmak, maddi ve her türlü imkânlarıyla yardımlarda bulunmak isteyen binlerce vatandaşıma gösterdikleri büyüklüğe, şahsım ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına teşekkür eder, en derin şükranlarımı sunarım.

Bu arada, bütün milleti ve Silahlı Kuvvetlerimizi teşvik ve teşci eden ilgi ve yayınlarından dolayı basın ve yayın organlarımıza da şükranlarımı sunmayı bir kadirşinaslık sayarım.
Türk'ün başını dik tutması, onurlu yaşaması için hayatlarını veren aziz şehitlerimiz; kalplerimizde hiç sönmeyecek bir saygı ve sevgi ateşiyle anılacaktır. Ruhları ilelebet şad olsun.
Kahraman gazilerimizin anıları ise, Kıbrıs savaşımızın yalnız kitap sayfalarında değil, kuşaklar boyu Aziz Milletimizin gönüllerinde yaşayacak, daima minnet ve saygı ile anılacaktır. Aziz şehitlerimize Tanrı'dan rahmet dilerken, ulu önderimizi bir kere daha minnet ve şükranla anarım.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarıları ve zaferi; büyük Türk Milletinin, onun Ordusunun, kahraman Mehmetçiklerinin, canlarım Türk'ün haysiyet ve şerefi uğrunda vermesini bilenlerindir.
Zaferimiz yüce Milletimize kutlu olsun!

Kaynakça
Kitap: KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ BİLİNMEYEN YÖNLERİ
SATILIK ADA KIBRIS
Yazar: EROL MÜTERCİMLER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL SANCAR'IN KKTC MESAJLARI

Mesajgönderen TurkmenCopur » 03 Oca 2011, 18:35

GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL SEMİH SANCAR'IN KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI NEDENİYLE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE YAYIMLADIĞI, 2 AĞUSTOS 1974 TARİHLİ MESAJI

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, yiğitliklerini anlatan sayfalar dolusu tarihe sahip şanlı ordu, Kıbrıs'a karşı giriştiği harekât ile yüce tarihine bir yenisini ekledin.
Bunu yaparken Atatürk'ün gerçek takipçisi olduğunu bir kez daha bütün dünyaya ispat ettin.
Ulu Atamızda mertlik, yiğitlik ve barışseverlik birbirinden ayrılmayan, kenetlenmiş bir bütün teşkil eder.

Kıbrıs'ta Anayasal düzeni sinsice devirdikleri zaman ve politik teşebbüslerden netice alınamaması karşısında, Ada'da ırkdaşlarımızın güvenliğini korumak, barışı sağlamak zorunluluğunda kaldın. Kıbrıs harekâtını senin başaracağından endişesi olan bütün dünyaya, hayrete düşüren çok kısa bir zamanda zaferle tamamladın. Şanlı bayrağımızı Kıbrıs'ta bütün ihtişamı ile dalgalandırdın.

Adaya barışı götürdüğünü asla unutmadın. Soydaşlarımızı hunharca öldürenlere sen yardım elini uzattın. Şu anda atalarımıza ve aziz milletimize layık olmanın bilinci ve gururu içindeyiz. Zafere ulaşmak için, safların başında komutanların olduğu halde, yılmadan saldırdın, yıllardır hazırlanmış kan kusturan ateş hatlarını aşmasını bildin. Şehitler, gaziler verdin. Türk'ün haysiyet ve gururunu bir kere daha yücelttin.
Bu harpte de tarihine, şanına yakışır şekilde yiğitçe dövüştün, ne dövüşürken ve ne de zaferinle Öğünmedin. Tevazuunu bir kere daha Aziz Milletine ve bütün dünyaya gösterdin. Bu senin ululuğunun bayraklaşan bir sembolüdür.
Kahraman Türk Ordusu. Kıbrıs'ta görevin henüz bitmiş değildir. Bundan sonraki günlerde de barışın idamesi, yurttaşlarının bekası için nöbetine devam edeceksin.
Türk'ün başım dik tutması, onurla yaşaması için hayatlarım veren Aziz Şehitlerimiz, kalplerimizde hiç sönmeyecek bir saygı ve sevgi ateşiyle anılacaktır. Ruhları ilelebet şad olsun.
Kahraman gazilerimizin anıları ise Kıbrıs savaşımızın yalnız kitap sayfalarında değil, kuşaklar boyu Aziz Milletimizin gönüllerinde yaşayacak daima minnet ve şükranla anılacaktır.

Kahraman Silah Arkadaşlarım

Bu büyük başarınızdan dolayı sizleri en derin mutluluk ve kıvanç hisleriyle kutlar, Aziz Şehitlerimize Tanrı'dan rahmet dilerken, Olu Önderimizi bir kere daha minnet ve şükranla anarım.
Yüreğim her zaman sizlerle beraberdir.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön 1971-1974: Cumhuriyetimizin 2. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir