Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

1960 ve Sonrasında Kıbrıs

Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı Döneminde, Kahraman Bülent Ecevit, Kıbrıs'ta Rauf Denktaş Gibi Kahramanların Önderliğindeki Türkler İle Birlikte, Kıbrıs Türk Barış Harekâtı'nı Başarıyla sonuçlandırarak İngiltereyi ve Amerikayı mağlup etmiştir. İngiltere ve Amerikanın kontolü altında olan Kıbrıs'lı Rumların Kıbrıs'lı Türklere karşı Soykırım Teşebbüsü Kıbrıs Türk Barış Harekâtı ile engellenmiştir.
Bu mağlubiyet karşısında Amerika ve İngiltere'nin verebildiği yanıt, sadece "uluslararası ambargo" ile sınırlıydı.
Bu Başarıdan bir sonuç çıkartmak gerekirse: "Görüldüki, dünyayı yöneten Amerika ve İngiltere, ASLA VE ASLA Türkiye Cumhuriyeti'mizi ve Türk Soyumuzu savaşla mağlup edecek güce sahip DEĞİLDİR. Bu yüzdende yıllardır emperyalist entrikalarla içimize sızmaya çalışıyorlar"!!!

1960 ve Sonrasında Kıbrıs

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 21:14

1960 ve Sonrası

1960 öncesi yıllarda Kıbrıs Türk halkının kendi self-determinasyon hakkkını ısrarla savunması "Enosis" yolunu kapamıştı.Yunanistan'ın Enosis'e götüren yolları açmaya çalışması Türkiye ve Yunanistanı karşı karşıya getirmişti. İki ülke de NATO üyesiydi ve soğuk savaşın tırmandığı yıllar yaşanıyordu.
ABD, İngiltere'nin yanında devreye girdi. Artık yeni bir formül aranıyordu.

Bu formül şu ögeleri içermeliydi:

* Ada üzerinde Türkiye ve Yunanistan arasında denge sağlanmalıydı.
* İngiltere'nin stratejik çıkarları korunmalı idi.
* Ada, Batı Bloku'nun (Türkiye-Yunanistan-İngiltere) denetimi dışına çıkmamalıydı.
* Adadaki Türk ve Rum halklarının güvenceleri, Türkiye ve Yunanistan tarafından sağlanmalı idi.

Kıbrıs'ta tarihsel bağlarla anavatanlarına bağlı iki halkın (Türk ve Rum halkının) bulunması, imparatorluğu tasfiye yoluna giren İngiltere'nin bir bakıma, "kendi hükümranlık (garantörlük) haklarını Türkiye ve Yunanistan'a devretmesi (paylaşması)" zorunluluğunu ortaya çıkarıyordu.

Bu konuda en sağlıklı değerlendirmeyi, bölgeyi çok iyi tanıyan İngiliz araştırmacı ve tarihçi Dr.Andrew Mango yapmıştır. Kendi ifadesi ile; "Bugün (2000) Kıbrıs'ta bir Türk Devleti'nin bulunması, İngiltere'nin geri çekildiği topraklardaki Türk halkının ve varlığının korunması içindir" demektedir(9). Dr.Mango Kıbrıs konusunu dünyada en iyi bilen 2-3 araştırmacıdan birisidir. Kendisi, bu konudaki 40 yıllık birikimi ile bu doğru sonuca varmıştır.

Dr.Mango'nun bugün (2000) vardığı bu sonuç, 1960'lara yaklaşırken henüz açık olarak "telaffuz" edilmiyor ama "realpolitik" olarak el yordamı ile hissedilebiliyordu.

İngiltere İmparatorluk topraklarını terkederken bu toprakların "gerçek sahiplerine" devredilmesi sıkıntıları, 1950'li yılların sonlarında Kıbrıs'ta, hem de iç çatışmalarla birlikte kanlı bir biçimde yaşanmaktaydı.

Zürih ve Londra konferansları, hem adada, hem de Türkiye ile Yunanistan arasında, "yeni dengeleri" yerli yerine oturtmak için yapıldı.

Kaynakça
Kitap: DÜNDEN BUGÜNE KIBRIS
Yazar: EROL MANİSALI
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1971-1974: Cumhuriyetimizin 2. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron