Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Rektör Susarsa...

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Rektör Susarsa...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Kas 2010, 05:54

13 Aralık 1976
REKTÖR SUSARSA...

Sağcı siyasal iktidarlar, oldum olası üniversitedeki ilerici öğretim üyeleriyle çatışıp durmuşlardır. Demokrat Partiye karşı savaşan öğretim üyeleri, 1960 öncesinde "kara cüppeliler" olarak adlandırılmış, Adalet Partisi döneminde ise bu "kara cüppeliler", bir renk değişimi ile bu kez, "kızıl cüppeliler" denilerek suçlanmıştır.

12 Mart dönemi, sağcı çevrelerin ilerici öğretim üyelerinden olanca hınçlarıyla öç almalarına yaramıştır. Profesör Muammer Aksoy, Tarık Zafer Tunaya, Mümtaz Soysal, ismet Sungurbey, Uğur Alacakaptan, Bahri Savcı, Cahit Talaş, Rauf Nasuhoğlu, Burhan Cahit Ünal gibi ilerici öğretim üyeleri, bu dönemde saçma sapan gerekçelerle gözaltına alınmış, bunlardan bir kısmı da tutuklanmıştır.

Ne acıdır ki, bu dönemin başbakanı bir hukuk profesörüdür. Yine ne acıdır ki, bu dönemde üniversite senatoları ve rektörleri bu yasadışı baskılara karşı ağızlarını bile açamamış, bazı senatörler ise Erim hükümetine selam çaktıktan sonra,
- Aldığınız ve alacağınız bütün kararlan şimdiden destekliyoruz... demişlerdir.

Üniversite özerkliği her öğretim üyesinin sımsıkı sarılması gereken bir anayasal güvencedir. Özerklik, üniversitelerin kendi karar organlarınca yönetilmesi demektir. Herhangi bir öğretim üyesinin ya da yetkili kurulun, üniversite yönetimini, kaynağı üniversite dışında bulunan kişi, kurum ya da kurula bırakması düşünülemez.

Üniversite öğretim üyeleri, yaptıkları görev nedeniyle bir suç işlerlerse, örneğin okuttukları derslerde suç işlendiği ileri sürülürse, bu öğretim üyeleri öncelikle üniversitenin kendi içinden seçeceği bir soruşturmacı eliyle kovuşturulurlar. Bir öğretim üyesini, Mümtaz Soysal örneğinde görüldüğü gibi, dersinden çıkarıp doğrudan doğruya mahkeme önüne getirmek, yasalara aykırıdır, üniversite özerkliğine ise büsbütün aykırıdır.
Mümtaz Soysal örneğinde yaşadığımız bu acı olay, sıkıyönetim dışında, bir de istanbul Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Server Tanilli'nin davasında yaşanmıştır. Tanilli, Uygarlık Tarihi adlı ders kitabında komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi önüne çıkarılmıştır.

Bunlar dışında, üniversitelerde bir başka baskı yöntemi daha denenmektedir. Yürürlükteki yasalara göre, bir öğretim üyesinin belirli akademik çalışmaları geçtikten sonra profesör olarak atanması için, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanının ortaklaşa imzalayacakları bir "üçlü kararname" gereklidir.
Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Kürsüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Türkkaya Ataöv, profesörlük sınavını kazanmış, Fakülte yönetim kurulu ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Ataöv'ün profesörlük kararnamesinin imzalanması için bütün işlemleri tamamlamışlardır.

Kararname, Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem'e gelmiştir... Ataöv'ün profesörlük kararnamesi, temmuz ayından beri bakanın masasında bekletilmektedir. Üçlü kararname sadece, profesörlük düzeyine ulaşmış öğretim üyelerinin atama işlemlerine yarayan bir biçimsel aşamadır, Bakan Erdem, yetkisini ve görevini kötüye kullanarak Ataaöv'ün profesörlük kararnamesini bir türlü imzalamamaktadır.
Milli Eğitim Bakanının bu tutumu yasalara ve Anayasaya aykırıdır. Bu yolla üniversite dışı bir kişi, yetkilerini kötüye kullanarak üniversite yönetimine karışmış olmaktadır. Bu durumda özerkliği koruma görevi Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Tahsin Özgüç'e düşmektedir.

Özerklik Milli Eğitim Bakanına karşı korunmazsa kime karşı korunacaktır. Bir Milli Eğitim Bakanı, istediği gibi elini üniversite kürsülerinde dolaştırıyorsa, o zaman rektörlere ne gerek vardır?
Rektör Özgüç, bu baskıya karşı sesini yükseltmelidir!..

Kaynakça
Kitap: Devlet Silah Adalet
Yazar: Uğur Mumcu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir