Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yargıda Demokrasi Geleneği

Seçim İçin Ön Hazırlık ve Girişimler – Bölüm 1

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Yargıda Demokrasi Geleneği

Mesajgönderen TurkmenCopur » 01 Eki 2011, 03:58

YARGIDA DEMOKRASİ GELENEĞİ

Seçim İçin Ön Hazırlık ve Girişimler – Bölüm 1


Yargıda 1961 Anayasası'na kadar bir nevi "antik demokrasi" modeli egemendi. Buna göre seçme hakkı ve özgürlüğü, sadece Yargıtay ve Danıştay gibi yüksek mahkeme üyelerine tanınan bir "erdem" olarak tezahür ediyordu. 1961 Anayasası ile seçim, Yüksek Mahkemelerin dışına doğru taştı ve ilk derece mahkemelerinin birinci sınıfa ayrılmış hâkim ve savcılarına kadar uzanan daha geniş bir zemine yerleşti. "Antik demokrasi" (oligarşi) modeli ilk kez yargının "alt sınıflarını böylece kabullenmeye başlamıştı, lâkin "alt sınıf kültürü"nün çeşitli tezahürleri karşısında - 1971 yılında - yeniden eski modele dönülmesi kararı alındı. Yargıçların demokrasi ile yüzleşme halleri pek beğenilmemişti "büyükler" tarafından. Sonraki dönemlerde, ilk derece hâkim ve savcılarının, seçim ve demokrasi tecrübelerinin ne kadar sorunlu sonuçlar doğurduğuna dair dramatik anlatımlar hiç eksik olmadı. Ta ki 12 Eylül 2010 Anayasa değişikliği referandumuna ve bu referandumun kabulüyle 17 Ekim 2010 günlü HSYK seçimine kadar. Bu referandum ile beraber yargıda ilk kez bir "modern demokrasi" fırsatı doğmuş, "kadın-erkek", "siyah-beyaz", "zengin-yoksul", "patrici-pleb" her hâkim ve savcının oy kullanma hakkı anayasal bir teminat altına alınmıştı. Kuşkusuz hikâye bu kadar basit değil.

Çünkü modern demokrasi kendi sorunlarını beraberinde getiriyor ve oyların eşitliği ile güçlerin eşitsizliği arasındaki tarihî gerilimin bu kez yargıda yaşanması kaçınılmaz hale geliyordu. Türkiye'de yargı-demokrasi ilişkisinin hiçbir ciddî geleneğe sahip olmaması ve yargının demokrasi algısının zayıflığı, 2010 referandumu ile önümüzde beliren seçim ve demokrasi fırsatının başarısın-da da belirleyici olmuştur.

Seçimin giderek postmodern bir demokrasi kavrayışına doğru evrilmesi ise çok daha özgün bir tarihî öykü çıkarmıştır ortaya. Daha bir kanunlaşma gerçekleşmeden seçim hazırlıkları yapılması, hattâ bürokrasinin seçim mevzuatında sadece kendisini tarif etmesi, seçimin bir ay gibi "anlık" bir sürede gerçekleştirilmesi, propagandanın yasak olması ve daha neler neler...

Türkiye'de yargının demokrasi ile geçmiş imtihanlarından sonra bu kez 2010 HSYK seçimlerinin nasıl bir somut demokrasi tecrübesi yarattığını seçimin tüm taraflarının hazırlık ve girişimleri üzerinden anlamaya çağırıyoruz herkesi.

Kaynakça
Kitap: Yargı Meselesi Hallolundu! Yargıçların "Eşekli Demokrasi" ile İmtihanı
Yazar: Orhan Gazi Ertekin
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir