Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkiye'de 90 Atom Bombası Var

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Türkiye'de 90 Atom Bombası Var

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Haz 2011, 01:12

Türkiye'de 90 Atom Bombası Var

ABD nükleer silahlarına ev sahipliği yaptığı iddia edilen NATO üyeleri Türkiye, Belçika, Hollanda, Almanya ve İtalya, 1968 yılında BM Genel Kurulu'nda görüşülerek imzaya açılan ve 1970 yılında yürürlüğe giren nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasının kısa sürede parçası olmuştu.

Türkiye, 1 Ocak 1967 tarihinden önce nükleer silah ve patlayıcıya sahip olan ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin'in "nükleer silah sahibi ülkeler" olarak kabul edildiği söz konusu anlaşmayı 28 Ocak 1969 tarihinde imzalamış ve 28 Kasım 1969 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile onaylayarak taraf ülke haline gelmişti. Anlaşma uyarınca nükleer silah sahibi taraf ülkeler, nükleer silah sahibi olmayan ülkelere nükleer silah veya diğer nükleer patlayıcıları temin etmeleri ve yapmaları için yardımda bulunmamayı taahhüt ediyor.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu ve İtalyan Silahsızlanma Birliği başta olmak üzere çeşidi kaynaklarca, 2006 yılından bu yana Türkiye'de İncirlik Üssü'nde 90 taktik nükleer bombanın bulunduğu iddia edilirken, bunların 50'sinin ABD ve 40'ının ev sahibi ülke (Türkiye) kontrolünde olduğu ileri sürülüyor.

Uluslararası kaynaklara göre Türkiye'de daha önce Balıkesir ve Akıncı üslerinde tutulan nükleer silahlar ise 1996 yılında geri çekildi. ABD'nin Avrupa'daki toplam 200 nükleer bombasının yaklaşık olarak yarısına Türkiye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın nükleer araştırmalar konusunda önde gelen isimlerinden Kanadalı Profesör Dr. Michael Chossudovsky'e göre "Türkiye'nin İncirlik Üssü'nde 90 nükleer başlığı var. Bunların 50'si ABD'ye ait. Bu bombaların tipi B-61 ve hepsi de nükleer silah olarak kabul edilen termonükleer bombalardır. Bu bombaların küçük olduğu ve çok büyük zararlar vermeyeceği söyleniyor, ama bu tamamen yalan. Bir adet B-61, bir Hiroşima bombasının 6 katı gücündedir. Aynca ABD Avrupa'ya da tam 480 nükleer silah yerleştirdi. Bu ülkeler arasında Almanya 110 bombayla birinci Türkiye ve İngiltere de ikinciler.

Diğer üç ülkeyse Belçika, Hollanda ve İtalya. Bana göre Türkiye olası bir İran saldırısında kritik bir rol oynayacak. Ben sadece yapbozları birleştirip bu tahmini yapıyorum. Örneğin, Ocak 2005'te İsrail, ABD ve Türkiye Akdeniz'de bir tatbikat yaptı.

İsrail'in, Türkiye'nin İran-Suriye sınırındaki bölgelerinde askeri tatbikatlar yapmasına izin verildi. Neden? Hiç kimse İran sınırına "süs" olsun diye nükleer silahlar yığmaz.

Bomba Raporları

- Şubat 2005'te ABD Hava Kuvvetleri'nin verilerine göre hazırlanan rapor İncirlik'teki 90 adet B-616' nükleer bombasının varlığı konusundaki spekülasyonlara yer vermeyecek kadar sağlıklı bilgiler taşıyor. Rapor, 8 Haziran 2006'da CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ tarafından meclise getirildi. Türkiye'de bulunan 90 adet B-61 nükleer bombanın 50'si Amerikan, 40'ı ise Türk uçakları tarafından atılmak üzere depolanıyor. Nükleer bombaları kullanacak 25 Amerikan F-16 C/D tipi uçak İncirlik üssünde konuşlandırılarak, özel olarak hazırlanan ve hava saldırılarına dayanıklı sığınaklarda tutuluyor.

Bu sığınak depoların 25'i aynı zamanda nükleer bombaların saklanması için gerekli tüm donanıma sahip bulunuyor.
Türk savaş uçakları tarafından kullanılmak üzere bekletilen nükleer bombalar, Amerikan uçakları tarafından belirlenen hedeflere atılacak diğer nükleer bombalarla İncirlik'te muhafaza ediliyor. Ancak söz konusu nükleer bombaları atacak Türk savaş uçaklan Balıkesir'deki askeri üste bekletiliyor.

Elekdağ ise soğuk savaşın sona erdiğini belirterek Yunanistan'ın nükleer bombaları ülkesinden çıkardığına dikkat çekti. Elekdağ, bombaların Türkiye'de tutulmasının, Arap ve Müslüman ülkelere iyi niyetli bir girişim olarak anlatılamayacağını savunduk!

- New York'tan geldiği için toplantıya geciken Adlai Stevenson, Başkan'a "Abluka ile birlikte uzlaşabilmek için ABD'nin Türkiye'de bulunan füzelerin çekilmesi ve Guantanamo Deniz Üssü'nün boşaltılmasını teklif etmesini" önerir. Kennedy, Adlai Stevenson'un teklifi hakkında yaptığı konuşmada konu Sovyetler tarafından ileri sürüldüğü taktirde Türkiye ve İtalya'da bulunan stratejik füzeleri çekmeyi kabul edebileceğimiz zaman gelebilir. Bu konudaki teklifi bugün değil, ancak ileride yapmalıyız, der.

26 Ekim 1962 Ankara

- ABD Büyükelçisi Raymond Hare, Jüpiter füzeleri hakkında yorum ve değerlendirmelerini içeren mesajını saat 18.00'de VVashington'a gönderir.
Hare "Jüpiter füzelerinin Küba krizi nedeniyle Türkiye'den çekilmesi, Türk-Amerikan ilişkilerine olduğu kadar NATO teşkilatında da önemli sorunlar yaratacaktır"A yorumunu yapar.

Ocak 1963'ün ilk haftası içinde, İtalya ve Türkiye hükümetleri topraklarında üslenmiş bulunan IRBM'lerin söküleceğini açıklar.
"Türkiye'deki çağdışı kalmış Jüpiter füzelerinin yerini NATO makamlarınca alınan karar doğrultusunda Polaris denizaltıları alır. NATO Savunma Planlarına uygun olarak Polaris denizaltılan potansiyel saldırılara karşı Akdeniz'de yerlerini alırlar.

9 Aralık 1957 Türkiye'ye ilk Amerikan güdümlü füzeleri yerleştirilir.

- 23 Ekim 1962'de Küba bunalımı sırasında SSCB, Küba'daki füzelerine karşılık Türkiye'deki Jüpiter füzelerinin kaldırılmasını istedi. ABD kabul ettik.

Ortadoğu'da nükleer silahlar yerleştirilmiştir. ABD Türkiye'de nükleer silahlar bulundurmakta ve nükleer silahlı denizaltılannı Ortadoğu'da dolaştırmaktadır.

NATO üyesi Belçika, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Norveç'in, ABD'nin Soğuk Savaş döneminde Avrupa'ya yerleştirdiği nükleer silahlanıl uzaklaştırılmasını isteyeceği açıklandı.

Belçika Başbakanı Yves Leterne talebin Kasım 2010'da Lizbon'daki NATO zirvesinde dile getirileceğini aktarırken, beş ülkenin girişimiyle oluşturulan bir heyetin zirvede Türkiye, Belçika, Almanya ve İtalya'daki üslerde bulunan 220 atom bombasının kaldırılması için çalışmalar yapacağını belirtti.
Eski Belçika başbakanları da dün Belçika'daki gazetelerde yayınlanan ortak açıklamada "soğuk savaş bitti, artık yeni bir nükleer silah politikası belirlemenin zamanı geldi" çıkışı yaptı.
Uzmanlara göre Türkiye ve İtalya'da toplam 90 adet nükleer başlık bulunuyor. Almanya'daki 130 silahtan 110'u 2004'te kaldırıldı.

Riskler

Amerikan Bilimciler Federasyonu bünyesindeki nükleer bilgi projesi direktörü Hans Kristensen ise raporun bugüne kadar gizli kalan bazı bölümlerini internet üzerindeki günlüğünde yayımladı. Rapordaki bilgilere göre Avrupa'daki hava üslerinde bulunan nükleer bombalar, Pentagon güvenlik düzenlemelerine uygun olarak korunmuyor. Denetlenen üslerde bina, ışıklandırma ve güvenlik sistemleri bakımından eksiklikler olduğu belirtilen raporda, personel ve donanım durumunun da yeterli olmadığı ifade ediliyor. Hatta bazı üslerde, nükleer silahların bulunduğu yerlerde acemi askerlerden başka kimsenin nöbet tutmadığına dikkat çekiliyor. Rapora göre, söz konusu üslerin bulunduğu ülke ve NATO makamlarını bilgilendirme zorunluluğu nedeniyle denetimler yeterince etkili olamıyor.

Amerikan ordusunun resmi yayın organı "Stars and Stripes" raporun içeriğini doğruladı. Yayın organında 22.6.2008'de yer alan haberde, Avrupa'daki Amerikan nükleer silahlarıyla ilgili uluslararası raporlarda, ABD'nin 2005-2008 yılları arasında Almanya'dan 130, İngiltere'den 110 ve İtalya'dan 40 nükleer silahı geri çekerken Türkiye, Belçika ve Hollanda'daki nükleer cephanenin sabit kaldığı ileri sürülüyor.

Hava Kuvvetleri Komutanı General Roger Brady'nin 11 Haziran 2008'de Belçika'daki Kleine Brogel ve Hollanda'daki Volkel hava üslerini ziyaret ettiği ve "cephane güvenliği konularında incelemeler yaptığı" kaydedildi.

Haberde, Amerikan Bilimciler Federasyonu, Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya, İngiltere ve Türkiye'deki üslerde 200 ile 350 arasında savaş başlığı bulunduğunu tahmin edildiği dile getiriliyor.

Hans Kristensen de günlüğünde yayımladığı Avrupa'daki Amerikan nükleer silahları tablosunda, Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nde 50 ila 90 arasında nükleer silah bulunduğu tahminine yer verdi.

Kristensen, bu üslerin 10 yıldır güvenlik riski taşıdığına işaret ederek "Ama Avrupa'daki güvenlik sorunlarının neden ancak utanç verici Minot alayının tetiklediği bir soruşturmayla ortaya çıktığı bir bilmece" diyor.
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Haziran 2006 başında, Hava Kuvvetleri'nin üst düzey yetkililerinin büyük bir bölümünü görevden almıştı.

Üsler ve NATO

1977 rakamlarına göre Türkiye'nin Balıkesir, Mürted ve İncirlik'te bulunan Türk ve ABD üslerinde yaklaşık 42 nükleer başlık bulunuyor. Bunların 6'sı Mürted'de, 30 başlık da İncirlik Üssü'nde bulunuyor.

Türkiye'de hala ABD üsleri bulunuyor, hatta bu üslerde ateşleme mekanizmaları Washington'un kontrolünde bulunan nükleer silah ve başlıklar da var. Böylece Türkiye'nin, günün birinde Washington ile Moskova arasında pazarlık unsuru olmayacağını kimse garanti edemez.

Türkiye'deki nükleer silahlar ya çift anahtar sistemine tabi olduğu ya da doğrudan doğruya ABD'nin elinde bulunduğuna göre bu silahların caydırıcılık derecesi, bunların ABD tarafından Türkiye'yi ya da Türkiye'nin bir parçasını korumak için kullanma istek ve kararma bağlı olacaktır.

Türkiye'ye Jüpiter Füzeleri Neden Yerleştirildi

SSCB ve Varşova Paktı nükleer tehdidine karşı NATO savunma planlamaları esnek mukabele stratejisine dayandırıldı. NATO ülkeleri genişletilmiş savunma doktrini içinde ittifakın nükleer şemsiyesi altına alındı. İttifak ülkelerine (Türkiye, İtalya, İngiltere) nükleer başlıklı füze sistemleri yerleştirildi.

ABD; NATO ülkelerinde nükleer silah üslendirirken SSCB'nin nükleer mukabele riskini, NATO coğrafyasına yaydı ve ABD'nin üzerinde odaklanan riski azalttı.

Bu sırada gündeme gelen bir diğer konuda, Türkiye'nin ABD'nin söz konusu üslerdeki nükleer silahlara el koyup koyamayacağı tartışmalarıydı. Bunun üzerine Türkiye hükümeti, ülkesindeki nükleer silahların statüsüne ilişkin NATO protokollerine bağlı olduğunu açıklamak zorunda kaldı.

ABD kontrolü ve "gizli anlaşmalar" altında Almanya, İngiltere, İtalya, Belçika, Türkiye ve $ Hollanda'daki sekiz üste depolanan Amerikan nükleer silahlanılın azaltılması için bir önerinin bulunmadığı, ancak konunun NATO ittifakının siyasi ve askeri liderleri arasında sorun yarattığı ifade edildi. NATO Başkomutanı Orgeneral James L. Jones'un bu silahlann tamamen kaldırılmasından yana olduğu belirtildi.

"ABD'nin Avrupa'daki Nükleer Silahları" başlıklı 102 sayfalık raporun yayınlanmasının, 9 Şubat 2005'te Nice şehrinde yapılan gayrı resmi NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesine denk getirildiğine dikkat çekilerek, ABD'nin bu nükleer silahlan NATO'nun caydırıcılık misyonunu devam ettirmek için Avrupa'da tuttuğu belirtildi. Bu silahların hangi ülkelere kullanılacağına dair bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadığına dikkat çeken New York Times gazetesi, ancak konvansiyonel olmayan silah kullanma tehdidinde bulunmaları durumunda Suriye ve İran gibi ülkelere karşı kullanılma ihtimalinin her zaman açık olduğu izlenimi verildiğini kaydetti.!

1970'lerin başında Dışişleri Bakan Yardımcılığı yapan, 1980 yılında Başkan Reagan tarafından kurulan Özel Milli Güvenlik Çalışma Grubu'nda özellikle istihbarat konularında çalışan ve 1983-1987 arasında ABD'nin NATO temsilciliğini yapan David M. Abshire, bu dönemde Avrupa ülkelerini çeşitli şekillerde "ikna" ederek bütün Avrupa'yı nükleer başlıklı Pershing ve Cruise füzeleriyle doldurmayı başarmıştır. Bu hamlenin Sovyetlerin ABD ile masaya oturmasında büyük etkisi olmuştur.

Dış ilişkiler Konseyi (CFR) ve Trilateral üyesi olan Abshire uzun süre BP ve Procter and Gamble gibi uluslararası dev şirketlere de "danışmanlık" yapmıştır.

Sonuç

Amerika Bilim Adamları Federasyonu ve İtalyan Silahsızlanma Birliği'nin 2006 yılı raporuna göre İncirlik Üssü'nde 90 adet B-61 tipi taktik nükleer bomba bulunmaktadır. Bunların 50'si ABD ve 40'ı Türkiye'nin kontrolündedir. Aynı raporlara göre bunlara sahip diğer üsler de on yıldır büyük güvenlik riski taşımaktadır.

Konunun dünya çapındaki uzmanı Prof. Dr. Chossudowsky'ye göre "İsrail; İncirlik'i kullanarak İran'ı vurabilir, çünkü İsrail NATO üyesi olmamasına rağmen Kasım 2004'te Brüksel'de NATO ile askeri bir anlaşma imzalamıştır." 2005 yılında başbakan Erdoğan İsrail'e giderek iki ülke arasında ilk kez "İstihbarat Hattı" kurulmasında anlaşmıştır. ABD-İsrail-Türkiye işbirliğinde NATO koruması altında saldırı için başta İncirlik olmak üzere üslerin kullanılabilmesinde anlaşmıştır.

Günümüzde Belçika başbakanının başını çektiği beş NATO üyesinin ülkelerindeki nükleer silahların7 kaldırılmasına yönelik talepleri dikkate alındığında Türkiye'nin tavrının vahameti ortadadır.

Yukarıda sayılan nedenlerle ABD İncirlik Üssü ve üs depolarındaki atom bombalarıyla Türkiye'nin ulusal güvenlik çıkarlarına karşı hayati derecede tehdit oluşturmaktadır. O nedenle üsler hemen kapatılmalı veya ülke dışına atılmalıdır.

Kaynakça
Kitap: Açılım Kıskacı
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir