Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sellefyan ve Ilıcak...

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Sellefyan ve Ilıcak...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Nis 2011, 00:11

ŞELLEFYAN VE ILICAK..

Tercüman Gazetesi Sahibi Kemal Ilıcak'ın, Mıgırdıç Şellefyan ile olan iş ilişkilerini, bu köşede, belgelere dayanarak yazmıştık. Bu belgeli-kanıtlı yayın-larımıza karşı, Tercüman Gazetesi yazarları, bizlerin birer azılı komünist oldu-ğumuzu ileri süren yazılar karalamışlardı; anımsarsınız.
Ilıcak-Şellefyan ilişkilerini kanıtlayan belgelerin tarih ve sayılarını yeniden yayınlamayı gereksiz görüyoruz. Belgeler, arşivimizdeki özel yerlerinde ve mahkeme dosyalarındadır.

Milliyet Gazetesi'nde Altan Öymen. Mıgırdıç Şellefyan ile yaptığı röportajı yayınlıyor. Şellefyan, belgelerle açıkladığımız bu gerçekleri bakın nasıl da doğruluyor:

"Kemal Ilıcak'ı. Tercüman Gazetesi'ne sahip olmasına tekaddüm eden günlerdi.' tanıdım. Sonra da bu tanışıklığımız sürdü. Sırası gelince teferruatı ile açıklarım. Tercüman Gazetesi'nin o çizgiye gelmesine sebebiyet veren kişi benim. Bu kadar bilin, şimdilik yeter... "

Kaçakçılık suçundan sanık Ermeni işadamı Şellefyan'ın bu sözlerini, Tercüman Gazetesi'nin "milliyetçi yazarları'na armağan edip, Şellefyan'ı okumaya devam edelim.

Şellefyan yakın dostu ve kefalet senetlerine ortak imzalar attığı arkadaşı Ilıcak için bakın bugün ne diyor:

"Durumu iyi değildir. Giderek içeri giriyor. Neyse ben şimdi daha fazla söylemek istemiyorum. Yani gazeteci ise gazeteciliğini bilsin..."

Ilıcak iyi bir gazeteci midir? Şellefyan bu konuya da değiniyor. Ilıcak'ın kayınbiraderi ve Güneş Gazetesi'nin eski sahiplerinden Ömer Çavuşoğlu için yorum yaparken llıcak'ı da tanımlıyor.

"Bu Ömer zahiri bir terbiyeye sahiptir. Görenler, "Ne efendi adam" derler. Son derece kibardır, falan... Ama soğukkanlılıkla adam öldürüp, sonra da "Affedersiniz" demek gibi bir şey onun kibarlığı...

Onun büyüklük merakı çok kimseyi batırıyor. Oğlum sen gazete çıkaracak-san iki kelime yazmayı öğren... Kemal Ilıcak'ın durumu da mesela, öyle değil midir?.. "
Oldu mu şimdi? Şellefyan, Ömer Çavuşoğlu'nun da. Kemal Ilıcak'ın da "iki kelime yazmayı" bilmediklerini ileri sürüyor. Al sana dost kazığı! Nasıl bilmez koskoca Ilıcak iki kelime yazmayı? Hem yazar, hem yazdırır.

"Geçenlerde, epey oluyor ya, bana geldi Ilıcak... Çoktandır aramamış, halbuki Türkiye'deyken yakınlığımız malûm, öpüştük, falan..."

Hem öpüş, koklaş, falan... Hem de Ilıcak'a böyle kazık at... Evet, şarkı böyle ne yaparsınız; eski dostlar, eski dostlar!.. "
Şellefyan'm asıl derdi Ömer Çavuşoğlu ileymiş. Şellefyan ile Çavuşoğlu yurt dışında ortak bir iş yapacaklarmış. Yapacaklarnıış ama Çavuşoğlu, Şellefyan'a bir güzel kazık atmış. Tam o günlerde Ömer Çavuşoğlu ile Tercüman Gazetesi'nin hanımefendi yazarı Nazlı llıcak'ın annesi de Cenevre'de Şellefyan'ın evinde kalıyormuş...

Şöyle anlatıyor Mıgır amca:

"Sen o kadar uğraş... Bütün kombinezonları hazırla. Banka ile anlaş... İş düğmeye basmaya kalsın, gelsin öteki, bütün parayı toplasın... "
Şellefyan, bütün işleri ayarlamış, "kombinezonları" hazırlamış, ama ne görsün, Ömer Çavuşoğlu, kendisinden önce davranıp, işi kendi adına bitirmiş...
Eee, olacak o kadar, "kale gibi çocuk" ne de olsa!
Altan Öymen'in "İsviçre'deki adam, Şellefyan. her şeyi açıklıyor" başlıklı dizi yazısı Şellefyan'm Ilıcak, Çavuşoğlu ve Yahya Demirci ile iş ilişkilerini ortaya koyuyor.

Bizler "Ilıcak-Şellefyan ilişkilerini" belgeleriyle sergileyince Ilıcak vekilleri hemen mahkemeye koşuyorlar. Haydii davacı! Şu kadar milyonluk tazminat davası... İmza Prof.Dr. Sahir Erman, Ali Çekiç ve emekli yargıtay üyesi Cemal Dirik...

Şellefyan, şimdi bütün bu ilişkileri doğruluyor, Ilıcak ile çekilmiş "aile fotoğrafları"nı gazetede basılmak üzere Altan Öymen'e veriyor. Tercüman Gazetesi'nin "milliyetçi yazarları" bizler de bu fotoğrafları ve bu fotoğraflarla birlik-te yayınlan ilgiyle izliyoruz.
Şellefyan "her şeyi" açıklıyor mu? Sanmıyoruz. Her şeyin açıklanması için "Şellefyan düzeni"nin bir numaralı sorumlusu Türkiye'ye gelmeli ve mahkeme önünde suçlarının hesabını vermelidir. Ilıcak'ların "baba dostu" Mıgır amca, Yassıada'da yiğitlik göstermedi mi? İhtilal mahkemesinden korkmayan Mıgır amca, bugün niçin çekiniyor, neden korkuyor?
- Mıgırdıç.. pabucu yanın.. gel Türkiye'ye oynayalım...

(17 Ağustos 1974 Cuma)

Kaynakça
Kitap: UĞUR MUMCU KİTABI
Yazar: Hürriyet
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir