Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

6 Mayıs: Atatürkçülere ve Sosyalistlere Saldırı Günü

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

6 Mayıs: Atatürkçülere ve Sosyalistlere Saldırı Günü

Mesajgönderen TurkmenCopur » 04 Oca 2011, 20:04

6 Mayıs: Atatürkçülere ve Sosyalistlere Saldırı Günü

Deniz'i yaratan bu koşullar ve Deniz'in ortaya koyduğu irade düşünüldüğünde, 6 Mayıs'ın anlamı apaçık ortaya çıkar. 6 Mayıs Atatürk gençliğinin idam edildiği gündür. 12 Mart 1971'den 6 Mayıs 1972'ye kadar geçen süreç Atatürkçü aydınların ve sosyalistlerin işkencelerden geçirildiği ve katledildiği bir süreç olmuştu. 6 Mayıs bu saldırı kampanyasının en son aşamasıdır. 6 Mayıs'ın Türkiye'nin bugünkü krizinin yaratılmasında belirleyici önemi vardır. 6 Mayıs'ta rejimin alternatifi olan Ulusal Kurtuluş ideolojisi büyük yara alırken, Kemalizm'in "alternatifleri"ne güç verilmiştir. Bugünkü siyasi yelpaze ve toplumsal durum büyük ölçüde 6 Mayıs'ta yaratılmıştır aslında. 6 Mayıs'tan 12 Eylül 1980'e kadar geçen sürede sol bir yandan marjinal diğer yandan parlamentarist bir çizgiye çekile-bilmiştir. Görünüşteki kitlesellik ise aldatıcıdır. İdeolojik temel son derece zayıftır. Bunun böyle oluşu 12 Eylül'le tüm hareketin bir anda tasfiye edilebilmesinde de ortaya çıkmıştır.

12 Eylül'den sonra bile devrimci bir hareketi yaratacak temel ancak Deniz'lerden ve onların Ulusal Kurtuluş ideolojisinden güç alınarak yaratılabilecektir. Atatürk'ün ölümünden beri Ulusal Kurtuluş ideolojisi hiçbir zaman iktidarda olmamıştı ama 6 Mayıs'tan sonra artık toplumsal direnişte de Ulusal Kurtuluş perspektifi kaybedildi. Deniz'in varlığı başlı başına Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin varlığı demekti, o ortadan kaldırıldıktan sonra artık düzen soldan-sağdan anti-Kemalist "alternatiflerle korunmaktaydı. Demirel'ler, Erbakan'lar, Ecevit'ler, Türkeş'ler görünüşte büyük bir toplumsal muhalefet ortamında ama esasta alternatifsiz olarak iktidar sürdürdüler.

12 Mart'a gelirken Deniz'lerin önemli hataları olmuştu. Hatta CIA'nın 12 Mart darbesinin başarıyla uygulanabilmesinde gençliğe ve Deniz'lere kurulan bu tuzakların etkili olduğu da söylenmelidir. Ancak burada Deniz'in hakkıyla temsil ettiği 1 lusal Kurtuluş ideolojisinin yitirilmesinin yarattığı tahribat esas sorgulanması gereken konudur. Esasen 60'tan 72'ye kadar Kemalist kuvvetler içinde yapılan tüm tasfiyeler ve müdahaleler de Ulusal Kurtuluş ideolojisinin ortadan kaldırılması için olmuştu. Deniz yitirildikten sonra sol büyük ölçüde bu müdahalelere boyun eğdi.

12 Eylül sonrası ise tamamen emperyalist uzantısı olarak yaratılmış bir sol anlayışla, Ulusal Kurtuluş ideolojisine saldırılar devam etti. Bugünkü liberal ve marjinal sol anlayışın Denizlerin katili olan sistemin hizmetkârı olduğu ve doğrudan Denizler yerine dayatıldığının altı tekrar çizilmelidir.

Kaynakça
Kitap: Savunma
Yazar: Deniz Gezmiş
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir