Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Deniz Gezmiş Marjinal Değil Kemalistti

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Deniz Gezmiş Marjinal Değil Kemalistti

Mesajgönderen TurkmenCopur » 04 Oca 2011, 20:02

Deniz Gezmiş Marjinal Değil Kemalistti

Deniz Gezmiş, Türk solunun Türk halkına mal olmuş en yüksek değerleri, düşünceleri ve eylemlerini yaşamında bütünleştirmiş devrimci gençlik önderiydi.
Önder bir kere halkın geniş kesimlerinin saygı ve sevgisini kazandıktan sonra onu, temsil ettiği gerçek değerlerden ve toplumsal var oluşundan soyutlayarak aktarmak kolaylaşır. Deniz Gezmiş, hakkında yapılan da genellikle budur.
Açıkça Deniz'e ve sola düşman olan belli bir kesim gibi bir takım sol anlayış da Deniz Gezmiş'i kendileri gibi halktan kopuk, marjinal bir tip olarak göstermek hevesindedir. Aslında tam da Deniz'in idam edilmesiyle başlayan süreçte solun belli bir kesimi marjinalleştirilmiştir.
Bundan önce Deniz'in devrimci önderliği içinde sol ve devrimci gençlik hareketi marjinal değil, büyük kesimleri harekete geçiren bir kuvvetti. Bunun sebebi ise bu hareketin tarihsel bir misyon edinmiş olmasıdır: İkinci Kurtuluş Savaşını gerçekleştirerek Kemalist Devrim'e devam etmek. Bu, halkın geniş kesimlerinin talebini yansıtan bir programdı.

Deniz'in düşünceleri açıktır ve eylemleri ortadadır. Bugün marjinal sol Deniz'e sahip çıkıyorum demekte ama diğer yandan onu Kemalist olduğu için "oportünist" olmakla suçlamaktadır. Bu açık ikiyüzlülük aslında 6 Mayıs misyonunun uzantısıdır. 12 Mart'tan 6 Mayıs'a kadar olan sürecin hedefi Atatürkçülerin ve sosyalistlerin başını çektiği devrimci hareketti. 6 Mayıs bu sürecin doruğudur.

Aslında Deniz neyse bunlar tam tersidir. Deniz ne düşündüyse bunlar -üstelik 30 yıl sonra- tam tersini düşünmektedir. Deniz ne yaptıysa bunlar tam tersini yapmaktadır. Bu yüzden böylelerinin dilinde Deniz de kişiliksizleştirilmekte, marjinalleştirilmektedir.

Deniz marjinal değildir. Türk gençliğinin en yükselmiş kişiliğidir. Tavizsiz bir devrimci vatanseverdir. Bu yüzden Türkiye'de solcu olmak için Deniz Gezmiş gibi düşünülmeli. Deniz Gezmiş gibi yapılmalıdır. Deniz'in daha gerisinde bir devrimcilik düşünülemez. Daha ilerisinde olmak için de Türkiye'nin tüm yapısını değiştirecek bir devrimi örgütlemek gerekmektedir. Bunun için de Deniz'in İkinci Kurtuluş Savaşı yolunda yürümek gerekir.

Kaynakça
Kitap: Savunma
Yazar: Deniz Gezmiş
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir