Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sadi Koçaş ve Sovyet Bağlantısı

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Sadi Koçaş ve Sovyet Bağlantısı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:31

SADİ KOÇAŞ VE SOVYET BAĞLANTISI

MİT içindeki hesaplaşmalardan biri daha yaşanmış, tasfiye edilenler gitmiş, kalanlara teşkilat emanet edilmiştir. Gelen Müsteşar ise Afyon yurtiçi komutanı Korgeneral Nurettin Ersin'dir.

Doğu'nun meslek yaşamında MİT'ten ayrılarak Lizbon'a büyükelçi atanması herşeyin sonu olmamıştır. O teşkilatı sevmiştir, teşkilatta da onu sevenler vardır ve birbirleriyle haberleşmeye devam edeceklerdir. Doğu istihbarat içinde doğmuş ve büyümüştür. Amerika'da ilk istihbarat eğitimi alan, Türkiye'ye dönünce öğretmenlik yapan ve istihbaratçı yetiştiren bir hocadır aynı zamanda. O gider ama öğrencileri içerdedir. Ayrıca Doğu'nun zamanı, MİT içinde ilk kez sivillere yani Hukuk, Siyasal ve diğer üniversitelere ve fakültelere el atıldığı, buralardan elemanların alındığı dönemlerdir.Yani Fuat Doğu'nun MİT içindeki yeri ayrıdır. MİT'i bugün Fuat Doğu tarafından üniversitelerden alınarak, gizli servise kazandırılan kişiler yönetmektedir. Bu yöneticiler aynı zamanda teşkilatın ilk sivil yönetici kadrosunu da oluşturmuş durumdalar. Doğu halen ilişkilerini koparmadığı gizli servisle ilgili anılarını yazmaktadır. Bakarsınız bunları yayınlama kararı bile verir. Sadi Koçaş ise MİT tarafından üzerinde hep bir soru işareti ile anılmaktadır. Çünkü Koçaş Ruslara ait bir deniz nakliyat firmasının Fındıklı'daki bürosunda bir süre çalışmış ve buradan maaş almıştır. MİT bu bağlantılar nedeniyle Koçaş'a hep Rus bağlantılı bir kişi gözüyle bakmış ve üzerindeki " Soru işaretini" kaldırmamıştır. Ama bu konudaki izlemelerine rağmen dosyalarına koyduğu soru işretlerini bir operasyonla sonuçlandırabilmiş değildir.

Bu toz, duman arasında MİT içinde 1971 derbesi iki kişiyi ön plana çıkarır. Bunlar daha sonra her ikisi de teşkilatta önemli yerlere gelecek olan ve sansasyonel çalışmalar yapan Hiram Abas ve Mehmet Eymür'dür.
Bu iki önemli ad 1971 yılında gelişen öğrenci eylemleri ve ortaya çıkartılan örgütlere karşı önemli roller oynamışlardır. Hatta Abas bu operasyonlardan birinde ağır şekilde yaralanmıştır. Teşkilatın önemli dış postlarında görevler yapan, maceraperest denilecek kadar cesur olduğu söylenen Abas, silah kullanma konusunda da uzmandır. Mehmet Eymür de MAH'da görev alan babası Mazhar Eymür gibi teşkilatı seçmiştir. Eymür de dış görevlerde bulunmuş, özellikle kaçakçılık konusunda uzmanlaşmıştır. İkili daha sonra teşkilatta giderek yükselecektir. Ancak bu yükselişin sonu yine MİT içi kavgalarda, skandallar arasında son bulacaktır. MİT adeta bir değirmen taşı gibidir. Altına ne gelirse, iyi veya kötü farketmeden öğütmektedir. Bundaki ana etken de yanlış kullanımı ve kendisini bunlara karşı koruyacak iç direnç sistemlerinin ve yasal statüsünün olmayışıdır.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir