Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cemal Tural Darbe Hazırlıyor

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Cemal Tural Darbe Hazırlıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 19:27

CEMAL TURAL DARBE HAZIRLIYOR

Bu dönem dalgalanmalarla yaşanırken, gizli servisin başına istihbaratın içinden gelen ve özel eğitimler de almış bulunan Fuat Doğu getirilir. Doğu, Süleyman Demirel tarafından dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'e önerilmiş, kendisini Milli Güvenlik Kurulu seçmiş, Gürsel de bunu onamıştır. Getirildiği görevinde, Demirel'e sevgi ve saygı ile bağlı olan ama yetiştiği, serpildiği asker ocağından gelen ve Gürsel'den sonraki 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ı aşamayan Doğu, Demirel'in götürdüğü istihbaratlar karşısındaki yetirsiz tutumu sonucu, Sunay'ı yeğlemek zorunda kalmıştır. Ancak Demirel'e karşı beslenen saygı ve arkadaşlık bağı yaşam boyu sürecektir. Doğu uzun yıllardır teşkilattadır. Amerikayı, teşkilatı ve yeni gelenleri çok iyi tanımaktadır. Çerkez özelliklerini bünyesinde bulundurmuştur. Acımasız ve sert bir istihbaratçı olarak tanımlanır. MİT içindeki Çerkez kökenlilerin ağırlıklı olarak bulunması geleneğini devam ettirenlerden biridir. O da yetiştirdiği elemanlardan Hiram Abas gibi, operasyonlara bizzat katılmasıyla ünlenmiştir. Ateşin içine girmeyi sever.

Tarihler 1969'u gösterdiğinde MİT Müsteşarı Fuat Doğu, Başbakan Süleyman Demirel'e Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cemal Tural'ın darbe hazırlığında olduğunu bildirir. Gerçi Tural bu girişimini artık açıktan açığa yapmaktadır. Örneğin PTT'yi ziyaret edip ülkenin haberleşme sistemi dahil her konuda eleştiriler getirmekte ve bütün bunları da hiç saklamadan basının gözüönünde yapmaktadır. Bu bilgi akışı MİT tarihinde çok önemli bir yer tutar. MİT 1960 darbesinde olduğu gibi bu darbe girişimini de önceden hükümete bildirmiştir ve görevini bu anlamda yapmış olmaktadır. Demirel o dönem kendisini destekleyen Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın da oluruyla, olaya müdahale eder ve gerçekten huzursuzluğu belli olan Cemal Tural'ı emekliye ayırır. Tural bu sırada uygulamaları konusunda haberler yapan Milliyet Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi İlhami Soysal'ı da evinden çıkarken kaçırtır ve dövdürür. Bu olayın faili olarak da hemen MİT akla gelir. Ancak daha sonra olaya karışan kişilerin askeri istihbarattan oldukları ortaya çıkar. MİT olayla bir ilgisinin bulunmadığını önce Doğu aracılıyla Soysal ve eşine bir özel yemekte ardından da kamuoyuna ilk kez resmen açıklamıştır.

Ordu ile ilişkilerine karşın MİT darbeler zinciri içinde aldığı istihbaratı hükümete duyurmuştur. Bu kimi zaman olması gereken yasal yollardan, kimi zaman ise birebir ilişkilerden yola çıkılarak yapılmıştır. Burada sorun MİT'in bir resmi kurum gibi davranıp, bilgi aktarması veya bunun tersini yaparak dedikodu mekanizmalarını harekete geçirip bu kanalları kullanarak iktidarlara ulaşmasıdır. 1960 darbesi aylar hatta yıllar öncesinden hükümete bildirilmiştir. Hükümet iç dengeleri, askerin tutumu ve Türkiye'deki mevcut güç dengesi ile iktidar liderleri Adnan Menderes ile Celal Bayar arasındaki çekişmeden ve yetki kaosu yüzünden buna müdahale edememiştir.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron