Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

27 Mayısçılar Gizli Servisi Boşalttı

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

27 Mayısçılar Gizli Servisi Boşalttı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Oca 2011, 18:51

27 MAYISÇILAR GİZLİ SERVİSİ BOŞALTTI

- Savaş yılları geçti teşkilat nasıl bir yapıya kavuştu? Kadrosu arttı mı, eğitim değişti mi?

Güriş:

Harp bitince bir müddet Celal Bey kaldı. Merkez şefleri arasında bir rekabet ve üstünlük mücadelesi başladı. O sırada 27 Mayıs inkılabı oldu. bütün odalarımıza 8-10 tane subay geldi. Masalarımıza oturup şunu getir , bunu getir gibisinden şeyettiler. Bunların hiçbirini biz yerine getirmedik. O sıralar Cemal Sancak'tı şef. Benden bir dosya istediler mühim bir dosya. Şube müdürü olarak ben dedim bu dosyayı size veremem,gidin şefiniz gelsin. İhtilal sırasında oluyor bunlar.

- Ne var o istenen dosyada?

Güriş:

O dosyalarda bir Türk subayı ile bir Rus elemanının apartman alış verişi var. Onu öğrenmek istiyor arkadaşlar , ne safhadadır, nereye kadar geldi inceleme. Belgeler bilgiler. Yani arkadaşlarını ya yere vuracaklar, ya kurtaracaklar. İkisinden biri. Neyse onu vermedik. Dedim gidin, bu bilgiyi merkez şefimizden isteyin. Peki dedi adam gitti. 10-15 dakika sonra Sancak Bey beni mi çağırdı, dahili telefonla mı söyledi hatırlamıyorum, 'Neşet sen bana göndermişsin bu dosyayı versin diye. Ama ben artık İstanbul Merkez şefi değilim. Odamda 6 kurmay oturuyor, hepsi de buna talip. Bir koltuğun 6 tane talibi var. kim erken geliyorsa o koltuğa konmaya çalışıyor. Böyle de bir şey atlattık. İkinci Dünya harbi bittikten sonra bir şanssız dönem oldu. Behçet Türkmen Paşa'yı Menderes tayin etti. İzmir'de vazifesi varken Celal Sancak Bey'i ekarte edip, Behçet Türkmen'i getirdiler.

Kaynakça
Kitap: MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI
Yazar: TUNCAY ÖZKAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir