Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Deniz Gezmiş: "Moskova Radyosu Bize Sövdü, Saydı"

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Deniz Gezmiş: "Moskova Radyosu Bize Sövdü, Saydı"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 23:00

DENİZ GEZMİŞ'TEN BABASINA: "MOSKOVA RADYOSU BİZE SÖVDÜ, SAYDI"

Hulki Cevizoğlu - Peki daha sonra arkalarında bir güç var mıydı? O da bu gece tartışıldı.

Cemil Gezmiş - Kesinlikle. Kesinlikle arkalarında bir güç yoktu. Hangi güç olacak? Onların düşündükleri şuydu: Bunlar Rusya'dan yardım alıyor, maddî ve manevî yardım alıyor, bilmem destek alıyor.
Halbuki bunların Ankara'da Mamak Mahkemesi'nde mahkum olduğu gün, ertesi günü görüş günüydü, Mamak'a gittim, Mamak'ta, üzgün çocuklar. Niye üzgünsünüz oğlum, şey etmeyin dedim. Daha hele bir mahkeme ondan sonra var, şu var, bu var falan. "Ona değil baba" dedi. "Ne kadar sosyalist suçlu varsa dün akşam Moskova Radyosu'nu dinledik" dedi, "bizim tutar yerimizi bırakmadı." "Nereden dedi sosyalist varsa dedi, onları hep dinledik. Fakat Moskova Radyosu, bizim tutar bir yerimizi bırakmadı, o kadar sövdü, saydı" dedi.
Niçin böyle yapıyordu? Bunlar bir sosyalizm istiyorsa, bağımsızlık ilkesinden vazgeçmiyorlardı. Onun için de Moskova'ya yaranamadılar. Yani benim kanım kesinlikle böyle yurt dışından, şuradan, buradan bir yardım görecek durumları yoktu.

Hulki Cevizoğlu - Evet, Mahir Kaynak'ın dediği bir nokta o zaman doğru oluyor. Arkalarında Sovyetler Birliği'nin olmadığını biliyordum diyor. O konuda siz..

Cemil Gezmiş - Yok efendim, yok. Öyle bir şeye gülüyordum değil. Mahir Kaynak niye Romanya'da konuştuğunu söylemedi. Mahir Kaynak niye her gün bunları toplayıp da bunlara Marksist, Leninist ders verdiğini söylemedi.

Hulki Cevizoğlu - Onu söylemedi ama, ben onların parçasıydım, onlara inanıyordum dedi.

Cemil Gezmiş - Güleceğim buna, ha, inanıyormuş, o provokasyon. Nesine inanacağım onun.

Hulki Cevizoğlu - Yani o görüşlere inanıyordum, ben onların parçasıydım dedi. Peki efendim sizin son sözlerinizi rica ediyorum varsa.

Cemil Gezmiş - Efendim son sözüm, size de geçmiş olsun bu sabahın bu saatine kadar. Haşmet'in de gözlerinden öpüyorum. Eğer uykuya dalmadıysa Aydın Çubukçu ve öteki konuşmacıların hepsinin de gözlerinden öpüyorum.

Hulki Cevizoğlu - Emin olun uykuya dalmamışlardır. İyi geceler diliyorum ben size. Hoşça kalın.

Cemil Gezmiş - İyi sabahlar diliyorum.

Haşmet Atahan - Ben iyi sabahlar diliyorum Cemil amca.

Cemil Gezmiş - Sağ ol.

Hulki Cevizoğlu - Değerli izleyiciler bu gece dillere destan olan 68 kuşağının -belki programın başlarında bizi izleyen ama şu anda uyuyan gençlerin bilmediği 68 kuşağının- ne olduğunu ele almaya çalıştık. 6 saate yaklaşan bir süre içinde.
Bu kuşağın kimlerden oluştuğunu, özelliklerinin ne olduğunu, ünlülerini, kavgalarını, varsa yanlışlarını ki, var olduğu ortaya çıktı, bu yanlışlarının arkasından yatan nedenleri, bu yanlışa onların kimlerin ittiğini ele almaya çalıştık.
İdamlar ışığında bir tarihsel, tabiî 6 saatlik bir süre içinde, imkanlar ölçüsünde tarihsel değerlendirme yapılmış oldu.

Bu saate kadar bizi izlediğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz. Haftaya buluşmak üzere.
İyi sabahlar efendim, hoşça kalın.

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir