Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kemalist Olmayan Devrimci Olmaz

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

Kemalist Olmayan Devrimci Olmaz

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:59

KEMALİST OLMAYAN DEVRİMCİ OLMAZ

Hulki Cevizoğlu - İşte benim...

Cemil Gezmiş - Başka bir sorunuz varsa.

Hulki Cevizoğlu - Evet bazı eleştirilerde Kemalizm'den yola çıkıldığı ama, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının maceracı bir çizgi izlediği yolundadır. Daha sonra oğlunuzun maceraya atıldığına inandınız mı siz de?

Cemil Gezmiş - Şimdi bu macera konusu tartışmaya değer bir konudur. Yani macera için yola çıkıldı demek, belki yanlış hesap edildi, belki hesapları yanlış tutmadı, onlar kendilerine göre Nurhak Dağları'nda bir karargah kurup -ki, onları da oraya çağıran bir takım güçler vardı. Bu güçlere bağlanmak suretiyle-birtakım hareketlerde bulunmak istediler ve bunlar olmadı. Ondan sonra bu iş idama kadar gitti.

Yalnız şimdi bakın bir çok şeyler var ki bunları ben henüz ortaya koymadım. Benim Cumhurbaşkanına üç maddelik bir önerim oldu. O zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'a. Bu öneriye hiçbir cevap alamadım. Tekrar görüşme talebinde bulundum, görüşme talebimden özel kalem müdüründen bana şey geldi, özel kalemden bilmem kiminle görüşmek üzere. Ben tabii reddettim. Ben Cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyorum, özel kalem ile değil falan, gitmedim. Ancak postaladım o önerimi.

Hulki Cevizoğlu - Neydi isteğiniz?

Cemil Gezmiş - Üç maddelik bir öneri vardı. Dedim ki, bu işi fazla götürmeyin. Ki o sırada MHP'nin de Balyoz Hareketine emir vermişti, başlamıştı o şeylere. Bu işi dedim, bu kadar derine götürüp, şey yapmayın, bunu bir şey olarak dedim kan davası olarak ele alırlar sonra, sizden sonra. Zaten üzüldüğümü söyledim. Yani bunu kan davası haline getirmeyin. 'Çözüm mü istiyorsunuz' dedim. "Ben de size yardımcı olayını. Evvela" dedim, bunların istedikleri neydi, bu çocukların ta şeyin başladığı günden beri boykotlu işgallerin başladığı günden beri? "Bu isteklerine göre bir şey yapın" dedim. O sonradan değişti. Bunları tutmadığı üniversiteler sözlerinden döndüler, dediklerini üniversitenin yapması gerekenleri yapmadılar, bunun üzerine çocuklar işte o zaman bir beyanda bulundular; 'artık bundan sonra bizim mücadele yerimiz tarlalardır'. O güne kadar öyle bir niyetleri yoktu. Baktılar umut kestiler, ondan sonra böyle konuştular.

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir