Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

A.Sarp: "Amerikalıları Kar Topu İle Kovamadık"

27 Mayıs 1960 Devrimi, Amerika ve Amerikan Gladyo'suna karşı kazanılmış bir savaştır.
Ardından Deniz Gezmiş gibi Kahraman Atatürkçü'lerin mücadeleleri ile Amerikan Gladyosu yok olma noktasına geldi.
Ve sonunda 12 Mart 1971 Muhtırası ile Amerikan Gladyosu yeniden güç kazandı.

A.Sarp: "Amerikalıları Kar Topu İle Kovamadık"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Ara 2010, 22:49

A.SARP: "AMERİKALILARI KAR TOPU İLE KOVAMADIK"

Atilla Sarp - Genç insanların 68 kuşağından beklediği mesaja yönelik olarak Türkiye'nin bugün üçüncü kuşak politikacıları. Yani tıpkı 68'lerin namusluluk, dürüstlük, yurtseverlik değerleri olan bir politikacı kuşağını yaratmak zorundayız. Bu yolda yürümek zorundayız ve Türkiye'de bunu yürütürken önümüzde engeller olabilir.

Bazı şeylere katılmıyorum, Amerikalılar 1958 yılında Ankara'da (çocukluğumdan hatırlarım ve bilirim) 12-13 yaşında çocuklar Amerikalılara kar topu atarlardı, onun içine taş koyarlardı ve Amerikalıları kâr topları ile kovamadılar. Ama 10 yıl Amerikalı sayısı arttı, 10 yıl sonra çok iyi hatırlarım Nedim Öztaşlar İzmir'de 6 tane Amerikalı ile karşılaştık, (gencecik çocuktuk) Amerikalılara saldırınca bizim yanımızda hiçbir şey yoktu. Amerikalılar üzerime yürüyünce ben elimi attım arkamda tarak vardı bunu bir şey zanneder diye, Amerikalılar kasatura çektiler, 6 tane Amerikalı. Biz Nedim ile kaçarken, ben sokakta hızlıca ıslık çalmaya başladım. Islığı duyunca Amerikalılar etraftan insan gelecek diye kaçtılar.
Amerikalılar öyle, eğer bizim mücadelemiz olmasaydı, 10 yıllık gelişen süreçte ve 6. Filoya karşı 68 kuşağı olmasaydı, Amerikalılar Türkiye'yi Vietnam'a çevirmekte tereddüt etmezlerdi. Yani Amerika'nın o sıra politikası dünyanın dış yerlerindeki, Vietnam'da şahlanan bir politikayı Türkiye'ye sarkıtmaktı.
Bu nedenle yani...

Hulki Cevizoğlu - Sayın Sarp, şimdi daha önce konuşmacılar da Sayın Kaynak'ın da soruları üzerine söylediler, biz de sorduk; arkada herhangi bir güç yok idiyse, Türkiye'yi Vietnam'a çevirme niyetinde olan Amerikalılar bu kadar arkası desteksiz olan bir harekete karşı direnemediler mi? Bu kadar büyük bir hedefi var idiyse Amerika'nın...

Atilla Sarp - Şimdi efendim şöyle; Amerikalıların CIA'nın raporları var. CIA raporları diyor ki. "Türkiye gençlik hareketlerine fazla sızamadık*' diyor. Bu şu demektir ve doğru gerçekten, benim, özellikle benim yaşamış olduğum süreçte ki, gerçekten, bizim aramıza sızacak durumları, yoktu.

Çünkü biz çok yurtseverdik, yurtsever olmayan insanları da teşhiste son derece kabiliyetliydik bu anlamda bizim aramıza sızmaması şu demektir:

Biz bin-beşyüz-ikibin köy gezdim ben kendim Türkiye'de ve Anadolu bizi çağırıyordu, gelin yanımıza diye. Bize herhangi bir müdahalesi bizim büyük bir gençlik hareketimizin 6768 ve 69'larda Anadolu halkı ile beraber hareket etmesi demekti. Hiç hayalci olmayalım. Yukarıdaki eyalet valileri gerçekten teşebbüse bu yüzden giremediler. Çünkü biz, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nı ilk defa yapmış bir ülkenin çocuklarıydık. Biz, 1919-20'lerde 1922'lerde 7 düvelle dövüşmüşüz, bize böyle bir miras gelmiş, herkesin söylediği gibi 6-7 bin kişi, 10 bin kişilik bir Kurtuluş Savaşı'nda ölümüz yok. Biz memleket evlâdı 1912 ile 1919 arasında ölmüş, dünyanın her yanında.
Bu anlamda bizim arkamızda böylesine büyük bir miras ve böylesine büyük bir halk desteği vardı.

Kaynakça
Kitap: Dünü Bugünü ile 68'liler
Yazar: Hulki Cevizoğlu
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1960-1971: Cumhuriyetimizin 1. Yükseliş Dönemi ve Cumhuriyetimizin 2. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir